Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

V Keni sa začal trojdňový smútok za 148 obetí islamistického útoku

Rodičia obetí islamistického útoku smútia Foto: TASR/AP

Príbuzní zatiaľ v márnici v Nairobi identifikovali 54 obetí masakry.

Garissa 5. apríla (TASR) - V Keni sa dnes začal trojdňový štátny smútok za 148 obetí útoku islamistickej skupiny aš-Šabáb na študentov a zamestnancov univerzity v Garisse.

Zástavy v celej krajine sú spustené na pol žrde. Ako informovala spravodajská spoločnosť BBC, dnešné omše v kresťanských chrámoch sú obetované za ľudí, ktorí zahynuli pri útoku - väčšina z nich boli kresťania.

Okrem kresťanov útok odsúdili aj kenskí moslimovia a najrešpektovanejšia inštitúcia sunnitského islamu - káhirská univerzita al-Azhar - vydala tiež odsudzujúce stanovisko. Pápež František masakru označil za čin "nezmyselnej brutality". Očakáva sa, že sa k tragédii vyjadrí aj v dnešnom veľkonočnom posolstve.

Záchranári pomáhajú zranenému mužovi po tom, čo ho leetcky trnsportovali z univerzity v kenskom meste Garissa do nemocnice v Nairobi 2. apríla 2015. Na vyše 70 stúpol počet obetí dnešného útoku islamistov na univerzitu v meste Garissa na severovýchode Kene. Zranenia utrpelo 79 ľudí a štyroch predpokladaných útočníkov bezpečnostné sily zlikvidovali. Celkový počet útočníkov nie je podľa neho zatiaľ známy.
Foto: TASR/AP

Keňania tvrdia, že útok v Garisse nemal nič spoločné s náboženstvom, pretože kresťania a moslimovia v Keni žijú vedľa seba a mnohokrát spolu podnikajú. "Je medzi nami súlad. To nie náboženstvo ľuďom káže, aby druhých zabíjali," poznamenal pre BBC jeden z obyvateľov Nairobi.

Kenský prezident Uhuru Kenyatta v sobotňajšom prejave sľúbil prijať tvrdé opatrenia proti islamistickým militantom v krajine. Upozornil, že tí, ktorí plánujú alebo finančne kryjú podobné útoky ako v Garisse, sú ""hlboko zakorenení v našich komunitách." Vzhľadom na túto skutočnosť je boj s terorizmom ťažký, vysvetlil. Vyzval však moslimskú komunitu v krajine, aby vláde pomohla vykoreniť "radikálne elementy".

Kenský Červený kríž dnes informoval, že príbuzní zatiaľ v márnici v Nairobi identifikovali 54 obetí masakry.

Úrady zabezpečili autobusovú prepravu asi 600 študentov a 50 zamestnancov univerzity, ktorí útok prežili, do miesta ich trvalého bydliska. Časť študentov sa s príbuznými zišla v krízovom centre, ktoré vláda zriadila na národnom štadióne Nyayo v Nairobi.

Jeden zo študentov, Lavenda Mutesi, pre agentúru AP povedal, že sa pred islamistami zachránil tak, že vyskočil z okna spoločnej spálne. "Som síce vďačný za to, že som prežil, ale želal by som si, aby tu so mnou boli moji priatelia, aby boli tu, so svojimi rodičmi...Prišiel som o mnohých z nich".

Komando islamistov z milícií aš-Šabáb zabili 148 ľudí a ďalších 79 osôb utrpelo zranenia, pričom stav mnohých z nich je kritický. Vyše 15 hodín trvajúca dráma sa skončila smrťou útočníkov. Úrady zadržali ďalších piatich podozrivých - jeden z nich podľa AP pracoval ako strážnik v univerzitnom areáli.