Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia Zahraničie

Kto je kto v tábore priaznivcov a odporcov členstva v EÚ

Na snímke britský premiér David Cameron. Foto: TASR/AP

Ani v strane Davida Camerona nie sú všetci na strane zástancov britského členstva v EÚ. Prečítajte si, ktorí sú hlavní politickí hráči v kampani pred referendom.

Brusel 19. júna (TASR) - Týždeň pred referendom o zotrvaní Británie v Európskej únii priniesla belgická rozhlasová a televízna stanica prehľad o tom, kto sú hlavní politickí hráči ovplyvňujúci kampaň pred historickým hlasovaním z 23. júna.

IN


V tábore "IN", čiže priaznivcov udržania krajiny v EÚ, je na prvom mieste premiér David Cameron, ktorý sa o vypísanie referenda pričinil. V roku 2015 sľúbil voličom, že ak jeho strana vyhrá voľby, usporiada referendum o EÚ, aby tak upokojil euroskeptické hlasy v radoch svojej Konzervatívnej strany. Premiér sa po dohode s lídrami zvyšných 27 krajín únie o úprave vzťahov na linke Londýn-Brusel stal horlivým zástancom udržania Spojeného kráľovstva v 28-člennom spoločenstve.

Jeho politický osud je spojený s hlasovaním v referende. Cameron by v prípade brexitu zrejme prišiel o súčasnú pozíciu na Downing Street 10. Bývalý britský minister spravodlivosti Ken Clarke z tábora konzervatívcov uviedol, že schválenie vystúpenia z EÚ by znamenalo, že Cameron sa vo svojej funkcii neudrží "ani 30 sekúnd". Podobný osud mu možno hrozí aj v prípade, ak tábor priaznivcov v referende vyhrá, ale iba s nepatrným rozdielom hlasov.

Do tábora prívržencov zotrvania v únii patrí aj líder hlavnej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý sa dlhší čas nevyjadroval, ku ktorej strane sa prikloní. Nakoniec Britov vyzval, aby hlasovali za zotrvanie v EÚ, ktorá síce nie je "dokonalá", ale "ochraňujúca". Corbyn, ktorý sa považuje za euroskeptika, pripustil, že EÚ Britom "prináša investície, zamestnanosť a ochranu pracovníkov a spotrebiteľov".

Na zotrvanie ostrovnej krajiny v únii vyzvalo aj šesť predošlých vodcov Labouristickej strany.

Novým silným hlasom pre priaznivcov EÚ je nedávno zvolený starosta Londýna Sadiq Khan. Labouristický politik uzavrel 30. mája dohodu s Cameronom, aby spoločne vystupovali za zachovanie britského členstva v únii. Khan sa tiež môže "zviesť" na prípadnom úspechu tohto tábora v referende, podľa niektorých analytikov by mohol na čele strany nahradiť Corbyna.

Za udržanie Spojeného kráľovstva v EÚ volá tiež škótska premiérka a šéfka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová. Vyhlásila, že je proti brexitu, avšak v prípade opačného názoru voličov a zániku britského členstva v EÚ by to bol vážny dôvod na vypísanie nového škótskeho referenda o nezávislosti, pretože Škótsko túži zostať v Európskej únii.

OUT


Hlavným hlasom v tábore "OUT", volajúcim po odchode z EÚ, je bývalý starosta Londýna Boris Johnson. Britov vyzýva, aby "znovu získali kontrolu" nad svojou krajinou. BoJo, ako ho nazvali médiá, občas vo svojich vyhláseniach "prestrelí", ako v máji, keď povedal, že Brusel sa chová ako Adolf Hitler a snaží sa vytvoriť superštát.

V prípade brexitu by práve konzervatívec Johnson mohol nahradiť Camerona vo funkcii premiéra.

Europoslanca a lídra eurofóbnej a protiimigrantskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea počuť aj v Bruseli, aj v Londýne. Na odchode krajiny z EÚ postavil svoju politickú kariéru, nepodarilo sa mu však spojiť sily s Johnsonom. Ak dôjde k brexitu, o dva roky skončí ako europoslanec a ocitne sa "bez práce", keďže v Británii sa nedostal do žiadneho voleného úradu.

RTBF pripomenula, že v tábore odporcov členstva v EÚ sú aj ďalší prominentní politici z vládnucej Konzervatívnej strany ako minister spravodlivosti Michael Gove, minister práce Iain Duncan Smith, minister športu a médií John Whittingdale, zástupca vlády v parlamente Chris Grayling, štátna tajomníčka pre Severné Írsko Theresa Villiersová a tiež ministerka pre zamestnanosť Priti Patelová.

Stranícki "rebeli", ktorí nesúhlasia s Cameronovou líniou, stavili svoj politický osud na výsledok referenda. V prípade výhry tábora priaznivcov budú musieť vyvodiť politickú zodpovednosť.

ŠULEKOVÁ: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so psychologičkou Evou Šulekovou.

- Slovenskí hokejisti vykorčuľujú na svoj druhý duel na MS v Štokholme v nedeľu proti Slovinsku (12.20 h) už aj s dvojicou nových hráčov. V zostave figurujú obranca Samuel Kňažko aj útočník Pavol Regenda.

- Strana Smer-SD chystá vo štvrtok 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania.

- Máte chuť premýšľať? Otestujte vaše logické myslenie.

- Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie.

- Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.