Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

Maďarská vláda chce nedorozumenia s EÚ a USA čo najskôr vyjasniť

Na budove maďarského parlamentu, ktorá je na budapeštianskom Kossuthovom námestí, je vyvesená už dlhšiu dobu iba maďarská (vpravo) a sikulská vlajka (vľavo) Foto: TASR/Ladislav Vallach

Maďarská vláda pri obhajobe suverenity svojej krajiny čelila v uplynulom období množstvu kritiky z Európskej únie i Spojených štátov. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v rozhovore pre TASR v Budapešti.

období množstvu kritiky z Európskej únie i Spojených štátov. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v rozhovore pre TASR v Budapešti v tejto súvislosti uviedol, že politické a diplomatické nedorozumenia s EÚ a s USA chce Maďarsko čo najskôr vyjasniť.

"V uplynulých štyroch rokoch sme naozaj často hovorili o otázkach suverenity Maďarska. Nielen z politického hľadiska, ale aj z pohľadu ekonomiky či energetiky. Domnievam sa, že nejde iba o rétorický obrat, ale o spoznanie toho, že v mnohých otázkach – energetike, obchode, dvojstranných vzťahoch, politických vzťahoch, spolupráci v bezpečnostnej oblasti - je mimoriadne dôležité vytvorenie nezávislého postoja krajiny," zdôraznil hovorca.

V dejinách maďarskej politiky z obdobia pred rokom 2010 je podľa jeho slov množstvo príkladov, keď sa zrodili rozhodnutia, ktoré neboli prijaté v súlade s maďarskými záujmami. Zdôrazňovanie maďarskej suverenity znamená zdôrazňovanie maďarských záujmov. Pritom maďarské záujmy, hľadiská maďarskej suverenity, sa z pohľadu EÚ a USA javia rôznym spôsobom, dodal.

"Sme organickou súčasťou európskej integrácie, sme súčasťou obchodnej a politickej integrácie, čo pochopiteľne maďarskú suverenitu čiastočne obmedzuje a čiastočne jej vytvára mantinely. V prípade Spojených štátov sme spojencami z vojenského hľadiska, voči nim ale stojíme na pôde úplnej suverenity. Mimochodom, záujmy EÚ a USA sú vo viacerých otázkach v konflikte, v čom je Maďarsko zásadne na jednej platforme s krajinami únie, s integráciou EÚ," vykreslil situáciu Kovács.

Ako však dodal, skutočne existujú otázky, ktoré sa vo vzťahu Maďarska s USA objavujú v prvom rade z politického hľadiska. "Ak tieto skutočnosti zoberieme do úvahy, dostávame sčasti asymetrickú, sčasti sotva porovnateľnú situáciu, pretože ak hovoríme o EÚ, tam sme si stále plnili a plníme záväzky, pohybujeme sa v určených rámcoch. Vo vzťahu so Spojenými štátmi si popri spojeneckom vzťahu v bezpečnostnej politike a existujúcom hospodárskom partnerstve vyhradzujeme právo rozhodovania v záležitostiach, ktoré sa týkajú nás," podčiarkol.

Podľa jeho vyjadrenia je zrejmé, že zmeny, ktoré nastali napríklad na Ukrajine, zastihli nepripravenú EÚ a sčasti i USA. Popri zahraničnopolitických prioritách, ktoré doposiaľ boli v hospodárskej oblasti, v klasickej diplomacii alebo aj v oblasti ľudských práv, sa objavila nová geopolitická priorita, s ktorou si EÚ, ale sčasti aj USA, nedokážu úplne poradiť.

"Maďarsko si v týchto otázkach popri historických skúsenostiach – v tom nie sme sami, podobne uvažujeme viacerí v strednej Európe: krajiny Vyšehradskej štvorky alebo pobaltské štáty – takisto vyhradzuje právo vytvoriť si vlastný názor na to, čo sa deje v jednej z jeho susedných krajín. Z toho prirodzene vyplývajú nedorozumenia. Máme záujem na tom, aby sme v nadchádzajúcom období tieto nedorozumenia z politického i diplomatického hľadiska čo najskôr vyjasnili,"
konštatoval Z. Kovács.

Vláda schválila možnosť DSS investovať majetok z 2. piliera

Finančné nástroje vhodné na priame financovanie náročnejších infraštruktúrnych projektov využitím aktív v dôchodkových fondoch v regulácii absentujú, uviedlo MPSVR v predkladacej správe.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.

- Vo veku 29 rokov zomrela v nedeľu na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková, dcéra speváčky a herečky Dagmar Patrasovej a saxofonistu Felixa Slováčka. Informoval o tom server denníka Blesk, ktorému to potvrdil samotný Slováček, ako aj portál denikn.cz.