Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Maďarská vláda podporuje snahy Maďarov o autonómiu, tvrdí Németh

Maďarskí účastníci protestného pochodu pre autonómiu Sikulska žijúci v Británii pochodujú na podporu Veľkého pochodu Sikulov v rumunskom Sedmohradsku. Foto: TASR/AP

V počte pochodu sa rozchádzajú informácie, podľa rumunských orgánov pochodujúcich bolo iba zhruba 15.000.

Budapešť 28. októbra (TASR) - Nedeľňajší pochod v rumunskom Sedmohradsku, kde tisíce príslušníkov tamojšej maďarskej národnostnej menšiny, tzv. Sikulov, požadovali autonómiu, bol odpoveďou na to, či Sikulsko vôbec existuje, vyhlásil dnes štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh.

Vo vysielaní maďarského verejnoprávneho rozhlasu Kossuth Rádió politik zdôraznil, že vláda v Budapešti podporuje snahy Maďarov o presadenie autonómie.

"Maďarská vláda podporuje Sikulov a všetkých zahraničných Maďarov. V ostatnom období zosilnela historická, kultúrna, sociologická a filozofická diskusia o tom, či Sikulsko vôbec existuje. Nezvyčajné podujatie, na ktorom 120.000 ľudí pochodovalo na 53-kilometrovom úseku, poskytlo jednoznačnú odpoveď, že Sikulsko jestvuje," povedal Németh.

V počte pochodu sa rozchádzajú informácie, podľa rumunských orgánov pochodujúcich bolo iba zhruba 15.000.

Podľa Némethových slov je úlohou maďarskej vlády povzbudiť Sikulov a všetkých zahraničných Maďarov. V súvislosti s reorganizáciou verejnej správy musí maďarský kabinet dať jednoznačne najavo, že, samozrejme, o delení územných celkov rozhoduje Rumunsko, ale musí zohľadniť dohodu Rady Európy, podľa ktorej nie je možné nevýhodne zmeniť pomer menšinového obyvateľstva daného územného celku, zdôraznil štátny tajomník.

Protestujúci v nedeľu zverejnili vyhlásenie, podľa ktorého Sikulsko je spoločným domovom všetkých jeho obyvateľov bez ohľadu na svoju národnú, etnickú či jazykovú príslušnosť. Územná autonómia má byť plnou a skutočnou inštitucionálnou zárukou rovnosti práva.

Sikulsko je historické územie na juhovýchode Sedmohradska, tvorené župami Covasna (po maďarsky Kovászna), Mureš (Maros) a Harghita (Hargita). Takmer 60 percent z vyše 1,1 milióna tamojšieho obyvateľstva sú Maďari.

Do roku 1920 bolo Sikulsko súčasťou Uhorska - najprv ako autonómna oblasť, tá však bola v roku 1876 v rámci modernizácie uhorského župného systému zrušená. Trianonská zmluva pričlenila sikulskú oblasť spolu s celým Sedmohradskom Rumunsku.

V roku 1940 bolo Rumunsko donútené druhou viedenskou arbitrážou vydať časť Sedmohradska vrátane sikulskej oblasti Maďarsku. Po skončení druhej svetovej vojny sa obnovili predvojnové hranice a oblasť pripadla znovu Rumunsku. V rokoch 1952-68 existovala v sikulskom regióne Maďarská autonómna oblasť.

T. Gašpar: Množstvo nenávistných prejavov sa rok po atentáte zvýšilo

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Glück vyzval hlavné opozičné strany v parlamente, aby sa dištancovali od spojenia s Demokratmi.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.

- Prestávky medzi jednotlivými tretinami na prebiehajúcich MS v hokeji predĺžia od štvrtkových duelov z 15 na 17 minút. Rozhodla tak Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako v dejisku B-skupiny v dánskom Herningu dochádzalo k nepríjemným situáciám.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.