Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Socialisti: Uznesenie voči Maďarsku je prelomovým bodom

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Podľa europoslanca T. Szanyiho Európa odkázala maďarskému premiérovi V. Orbánovi, že ďalej nestrpí postupné budovanie diktatúry. Vládni poslanci hovoria o tlaku na Maďarsko.

Budapešť 17. mája (TASR) - Dnes prijaté uznesenie Európskeho parlamentu (EP), ktoré z dôvodu systematického ohrozovania právneho štátu navrhuje spustiť voči Maďarsku proces právneho konania podľa článku č. 7 Lisabonskej zmluvy, je morálnym i politickým prelomovým bodom. Podľa komerčnej rozhlasovej stanice InfroRádió to povedal poslanec EP za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) Tibor Szanyi v reakcii na rozhodnutie europarlamentu.

"Rozhodnutie je morálnym a politickým prelomom z hľadiska odhalenia charakteru Orbánovej politiky, ktorá spôsobila Maďarsku izoláciu v rámci Európy," konštatoval maďarský ľavicový europoslanec.

Szanyi tiež zdôraznil, že v tomto prípade ľavicový návrh zrejme podporilo aj množstvo konzervatívnych poslancov z Európskej ľudovej strany (EPP), do ktorej patrí aj strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Podľa jeho slov Európa Orbánovi odkázala, že už ďalej nestrpí v Únii postupné budovanie diktatúry namierenej proti demokracii a proti EÚ. "Je dôležité, že uznesenie EP poukazuje aj na prepojenie na korupciu, čím vyzýva Európsku komisiu, aby preverila využívanie európskych fondov v Maďarsku," dodal europoslanec, ktorý sa aktívne zúčastnil prípravy tohto uznesenia.

Výsledkom schváleného dokumentu môžu byť rôzne sankcie vrátane pozastavenia hlasovacieho práva v EÚ.

Návrh uznesenia predloženého frakciou sociálnych demokratov a socialistov (SPE), Alianciou liberálov a demokratov za Európu (ALDE), zelenými a ľavicou podporila aj časť EPP, ktorej členom je i strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Vládny blok: Tlak na maďarskú vládu stúpa



Tlak na maďarskú vládu v súvislosti s povinnými prisťahovaleckými kvótami stúpa. Cieľom uznesenia Európskeho parlamentu, ktorý dnes navrhol spustiť právne konanie voči Maďarsku, je nanútiť krajine ilegálnych prisťahovalcov, reagovali na rozhodnutie parlamentu poslanci EP za maďarský vládny blok Fidesz-Kresťansko-demokratická ľudová strana (KDNP).

Podľa komerčnej rozhlasovej stanice InfoRádió europoslanci vládneho bloku vo vyhlásení uviedli, že odmietajú "najnovší politický útok voči Maďarsku". Deklarovali, že v Bruseli budú aj naďalej reprezentovať záujmy Maďarov, a preto nepripustia ilegálnu migráciu.

Szijjártó: Na územie Maďarska nevkročí ani jeden ilegálny prisťahovalec


Je zrejmé, že európske inštitúcie nedokážu prijať, že maďarská vláda vedie aj napriek medzinárodnému tlaku takú migračnú politiku, v ktorej zohľadňuje výhradne bezpečnosť Maďarov. Povedal to dnes maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pre agentúru MTI.

"Je úplne jedno, aký tlak chcú na nás vyvinúť, je úplne jedno, aké uznesenia prijmú v EP, cieľom maďarskej vlády je zaručiť bezpečnosť Maďarska a Maďarov. Každý si môže byť istý, že na územie Maďarska nevkročí ani jeden ilegálny prisťahovalec," zdôraznil Szijjártó.


Za nezáväznú rezolúciu hlasovalo celkom 393 poslancov EP, proti ich bolo 221.

Hoci uznesenie má skôr symbolický význam, EP ním môže vyvinúť určitý tlak na maďarského premiéra. Vo veci však v konečnom dôsledku musí jednomyseľne rozhodnúť Rada EÚ, Maďarsko sa v tomto prípade ako dotknutá krajina nepočíta.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.