Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Zahraničie

Fidesz a KDNP potrebujú vo voľbách každý jeden hlas, tvrdí V. Orbán

Volebné bilbordy v západomaďarskom meste Mosonmagyaróvár pred voľbami do Národného zhromaždenia Maďarska, ktoré sa budú konať v nedeľu 6. apríla 2014. Na snímke kandidát na premiéra a predseda Fideszu Viktor Orbán 4. apríla 2014. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Profil maďarského premiéra Viktora Orbána.

Bratislava 4. apríla (TASR) – Maďarsko v nedeľu čakajú parlamentné voľby.

Hlasovanie prebehne podľa nového volebného zákona, ktorý presadila dvojtretinová väčšina bloku vládnych strán Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP).

TASR v súvislosti s nedeľňajšími maďarskými parlamentnými voľbami prináša profil maďarského premiéra Viktora Orbána:

Viktor Orbán sa narodil v Székesfehérvári 31. mája 1963. Je predsedom Fideszu, poslancom parlamentu a v rokoch 1998-2002 bol predsedom maďarskej vlády. Od mája 2010 zastáva premiérsky post opäť.

V roku 1987 absolvoval právo na budapeštianskej Univerzite Loránda Eötvösa (ELTE). Nasledujúci rok sa stal spoluzakladateľom Zväzu mladých demokratov (Fidesz); do roku 1989 bol aj jeho hovorcom. V lete 1989 reprezentoval FIDESZ v rámci Opozičného okrúhleho stola. V tom istom roku získal štipendium Sorosovej nadácie na ročné štúdium na britskej univerzite v Oxforde.

Popularitu v Maďarsku získal prejavom na budapeštianskom Námestí hrdinov 16. júna 1989, kde požadoval vypísanie slobodných volieb a odchod sovietskych vojsk z krajiny.

Od roku 1990 bol poslancom Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, v roku 1992 sa stal podpredsedom Liberálnej internacionály. Do mája roku 1993 viedol v parlamente frakciu Fideszu. Po víťazstve Fideszu vo voľbách v roku 1998 sa stal predsedom vlády koalície Fideszu, Maďarského demokratického fóra (MDF) a Nezávislej maloroľníckej občianskej strany. Premiérom bol od 8. júla 1998 do 27. mája 2002.

V roku 1999 Orbán podpísal vstup Maďarska do NATO. V januári 2000 kongres FIDESZ rozdelil funkcie predsedu strany a premiéra. Orbán sa vzdal funkcie predsedu strany, ktorú prebral László Kövér. V tom istom roku sa vzdal aj funkcie podpredsedu Liberálnej internacionály a Fidesz vstúpil do Európskej ľudovej strany (EPP). V roku 2002 sa Orbán stal podpredsedom EPP, tento post zastával desať rokov. Predsedom Fideszu sa stal opäť v máji 2003.

Počas jeho prvej vlády sa zlepšila hospodárska situácia Maďarska vo všetkých ukazovateľoch: okrem iného aj preto, že zrealizovala nižší rast reálnych miezd ako ľavicovo-liberálna vláda, ktorá nasledovala po ňom. V roku 2002 sa Orbánova strana dostala do opozície voči koalícii Maďarskej socialistickej strany (MSZP) so Zväzom slobodných demokratov (SZDSZ).

V máji 2010 sa Viktor Orbán stal opäť predsedom maďarskej vlády, ktorú zostavil blok Fideszu a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany po zisku dvojtretinovej väčšiny v parlamente.

Za terajšej Orbánovej vlády bola vypracovaná a schválená nová maďarská ústava, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2012 a ktorá čelila mohutnej kritike doma aj v zahraničí. V novom základnom zákone už namiesto Maďarskej republiky figuruje názov Maďarsko. Od 1. januára 2011 do 1. júla 2011 pod jeho vedením bolo Maďarsko predsedajúcou krajinou Európskej únie.

Maďarský parlament schválil v máji 2010 zákon o dvojakom občianstve, ktorý umožňuje Maďarom zo susedných štátov získať maďarské občianstvo bez toho, aby predtým žili v Maďarsku. Viktor Orbán bol jeho spolupredkladateľom. Právna norma, ktorá bola základom k poskytnutiu volebného práva zahraničným Maďarom, rozpútala vlnu nevôle v politických kruhoch na Slovensku.

Orbánova druhá vláda bola po zmene režimu kabinetom s najmenším počtom ministrov, pričom oproti predchádzajúcim obdobiam vrástol význam funkcií štátnych tajomníkov.

Medzi hlavnými motívmi činnosti Orbánovho kabinetu bolo zachovanie národnej nezávislosti a spravodlivejšie rozdelenie "verejnej ťarchy" zavedením daní pre finančný sektor a nadnárodné spoločnosti, ako aj znižovaním režijných nákladov pre domácnosti. Významným prvkom politiky vlády bola podpora rodiny formou daňových úľav a v zahraničnej politike otvorenie sa Východu.

Najviac kritiky si v kruhoch opozície a medzinárodného spoločenstva vyslúžila Orbánova vláda za oklieštenie systému bŕzd a protiváh v deľbe moci, spôsob ovládnutia médií a súdnictva, ale aj úprava volebného systému vo svoj prospech.

Viktor Orbán je ženatý s právničkou Anikó Lévaiovou, s ktorou majú päť detí.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.