Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Orbán po protestoch ustupuje: Daň z internetu takto nemožno zaviesť

Demonštranti svietia mobilnými telefónmi počas protestého pochodu proti vládnemu návrhu zdaniť internet v Budapešti 28. októbra 2014, ktorého sa zúčastnilo niekoľko desiatok tisíc Maďarov. Foto: TASR/AP

Demonštranti, ktorí v uplynulých dňoch protestovali v Maďarsku proti zavedeniu dane z internetu, sa dnes opäť zhromaždia v Budapešti. Teraz však budú oslavovať.

Budapešť 31. októbra (TASR) - Daň z internetu vo forme, v akej bol návrh predložený parlamentu, nemožno zaviesť.

Vvyhlásil to dnes ráno v pravidelnom rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Proti vládnemu návrhu zaviesť zdanenie internetu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších maďarských mestách.

"Návrh zákona bude potrebné po sviatkoch upraviť a v polovici januára by mali začať celonárodné konzultácie o internete - o jeho regulácii a finančných záležitostiach," povedal Orbán.

Poznamenal, že technickú úpravu dane - rozšírenie telekomunikačnej dane o internet - navrhla vláda preto, lebo telekomunikácie prenikajú už aj na internet a daňový systém by mal sledoval prirodzený vývoj.



"Daň z internetu sa nemala vôbec dotýkať odberateľov, mali ju platiť poskytovatelia služieb," zdôraznil premiér, dodajúc, že protest proti tejto dani vyjadrili viacerí aj jemu osobne.

Podľa jeho vyjadrenia sa stáva, že ľudia spochybňujú zavedenie novej dane, terajšia diskusia sa však dostala na úplne zlú koľaj. "Za týchto okolností daň z internetu jednoducho nemožno zaviesť," zopakoval Orbán s poznámkou, že ľudia ju nepovažujú za rozumnú.

Maďarská vláda vo štvrtok predložila parlamentu návrh zákona o rozpočte na rok 2015, ktorého súčasťou je aj zavedenie dane z internetu. Proti návrhu protestovali v nedeľu, v utorok, ale aj vo štvrtok desaťtisíce ľudí v Budapešti a v iných maďarských mestách. Demonštranti požadovali odstúpenie Orbánovej vlády.

V zmysle predloženého návrhu by horná hranica mesačného zdanenia internetu v prípade obyvateľstva bola 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura). Vláda od návrhu očakávala, že nová daň prinesie do rozpočtu financie vo výške 25 miliárd forintov (80,9 milióna eur).

Demonštranti proti zdaneniu internetu slávia víťazstvo nad Orbánom



Demonštranti, ktorí v uplynulých dňoch protestovali v Maďarsku proti zavedeniu dane z internetu, sa dnes opäť zhromaždia v Budapešti. Teraz však budú oslavovať, že premiér Viktor Orbán v tejto záležitosti dnes cúvol, uviedol v komerčnom rozhlase hlavný organizátor demonštrácií Balázs Gulyás.

Podľa Gulyása demonštranti chcú tiež deklarovať, že v protestoch budú pokračovať naďalej - až do úplného zrušenia tohto návrhu. Vláde naznačia, aby sa ani v budúcnosti "neopovážila" uvažovať o žiadnej forme zdanenia internetu.

"Maďarský ľud zvíťazil nad stupídnou vládou. Januárové celonárodné konzultácie by mali byť o tom, ako čo najviac rozšíriť internet, vďaka čomu bude ekonomika prosperovať," dodal hlavný organizátor.

"Ukážme mnohí, že sme zvíťazili, aby Orbán nevymýšľal a aby mu nikdy nenapadlo zaviesť obmedzovanie slobody informácií," píšu vo výzve organizátori na Facebooku.