Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Maďarsko odmieta právne konanie zo strany Európskej komisie

Demonštranti protestujú proti schválenej novele vysokoškolského zákona pred Stredoeurópskou univerzitou (CEU) v Budapešti 4. apríla 2017. Ilustračné foto. Foto: TASR/MTI

Podľa štátneho tajomníka maďarský kabinet nemôže za to, že novela vysokoškolského zákona naráža na záujmy amerického finančníka Georgea Sorosa.

Budapešť 14. augusta (TASR) - Maďarská vláda dnes odoslala list Európskej komisii, v ktorom reaguje na právne konanie súvisiace so sporným zákonom o mimovládnych organizáciách (MVO) a s novelou zákona o vysokých školách. V Budapešti to oznámil štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pál Völner, podľa ktorého maďarská vláda považuje obe právne normy za potrebné a primerané.

"Ide o politické záležitosti, diskusia medzi EK a Maďarskom nemá vôbec odborný charakter," cituje agentúra MTI vyjadrenie tohto predstaviteľa maďarskej vlády.

Podľa jeho slov maďarský kabinet nemôže za to, že novela vysokoškolského zákona naráža na záujmy amerického finančníka Georgea Sorosa. "Soros nemôže stáť nad maďarskými zákonmi. Dúfame, že aj EK sa vráti v tejto diskusii na právnu pôdu, pretože aj tieto pravidlá sú právne podložené," dodal Völner.

Štátny tajomník vyjadril počudovanie nad skutočnosťou, že kým predtým bola lehota na odpoveď vlády na právne konanie dvojmesačná, terajší prípad bol už piatym, v ktorom mala vláda na reakciu iba jeden mesiac. "Naše právo na obhajobu Brusel systematicky a svojvoľne obmedzuje. Zo skrátenej lehoty vyplýva, že v týchto záležitostiach chcú čo najskôr prijať rozhodnutie," zdôraznil. V zdôvodnení novely vysokoškolského zákona vláda vo svojom liste okrem iného uvádza, že vysokoškolské vzdelávanie je v rámci EÚ v kompetencii národných vlád, preto je zasahovanie Bruselu v tejto oblasti diskutabilné.

Cieľom kritizovaného zákona o MVO je zabezpečiť transparentnosť regulácie a zviditeľnenie finančných tokov, povedal Völner, ktorý podotkol, že viaceré občianske organizácie vo svete financované zo zahraničia zasahujú do politického diania. "Na tieto organizácie neplatia zákony o politických stranách, napriek tomu ovplyvňujú verejnú mienku. Podobný zákon platí aj v Spojených štátoch a v Izraeli, dokonca aj EÚ pripravovala podobnú právnu normu," konštatoval štátny tajomník maďarského rezortu justície.

Novela vysokoškolského zákona prijatá 4. apríla stanovuje, že zahraničná univerzita môže pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v krajine svojho pôvodu. Ďalej bude pre fungovanie univerzity potrebné uzatvoriť medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou.

Podľa kritikov chce vláda Viktora Orbána prostredníctvom tejto právnej úpravy znemožniť fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU), ktorú financuje George Soros. Proti uvedeným zmenám zorganizovali v Budapešti viacero demonštrácií. Na najväčšiu z nich prišlo 9. apríla 80.000 ľudí.

EK poslala 26. apríla maďarskej vláde oficiálny list obsahujúci právnu analýzu. Bol to prvý krok k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ. Podľa komisie je predmetná novela v rozpore s európskymi pravidlami, konkrétne so slobodou poskytovania služieb a podnikania, akademickou slobodou a s právom na vzdelávanie.

Komisia 13. júla oznámila, že voči Maďarsku začala právne konanie za kontroverzný zákon regulujúci činnosť MVO financovaných zo zahraničia.

"Novelu zákona o mimovládnych organizáciách sme dôkladne preštudovali a došli k záveru, že nie je v súlade s právnymi predpismi EÚ," uviedol podpredseda EK Frans Timmermans. "Reakciu zo strany maďarských orgánov očakávame v lehote jedného mesiaca," dodal.

Spornú novelu zákona o MVO schválil maďarský parlament 13. júna. Prezident János Áder ju podpísal 16. júna.

Takáč: Nové ohnisko slintačky nie je, likvidácia chovov bola ukončená

Informoval zároveň, že počas pondelka asi pred 12.00 h bola ukončená depopulácia všetkých chovov, ktoré boli pozitívne, vrátane kontaktného chovu.

,aktualizované 

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.