Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Péter Tálas: Ukrajinu treba modernizovať, inak sa krízy vrátia

Aktivista v Kyjeve, 3. februára 2014. Foto: TASR/AP Photo

Podľa maďarského analytika sa politici musia pripraviť na všetky alternatívy.

Budapešť 15. februára (TASR) - Maďarsko a ani Slovensko ako susediace krajiny s Ukrajinou nemajú v súvislosti s terajšou konfliktnou situáciou v tejto bývalej sovietskej republike dôvod na obavy: v budúcnosti však budeme musieť rátať s tým, že ak sa Ukrajine nepodarí zmodernizovať sa, budeme čeliť cyklicky sa vracajúcim problémom, povedal v Budapešti pre TASR maďarský expert pre bezpečnostnú politiku Péter Tálas.

"Nebolo by dobré, keby každých desať rokov posunuli veľké politické krízy ukrajinskú spoločnosť späť, čím by Ukrajina znepokojovala aj svoje okolie," zdôraznil Tálas, podľa ktorého ide o konflikt medzi mocou a spoločnosťou, nie medzi určitými skupinami spoločnosti. Protesty nemajú etnický náboj a teda nie sú namierené napríklad ani proti Maďarom v Karpatskej kotline.

"Domnievam sa, že doposiaľ najdramatickejšou chvíľou celej ukrajinskej krízy bolo obdobie od 19. do 23. januára, kedy v Kyjeve došlo k zrážke radikálov chrániacich Majdan s políciou a médiá ukazovali, ako horia barikády, ako ich zapaľujú demonštranti, aby sa k nim nedostali poriadkové sily. Treba si však jasne povedať, že politika a verejnosť majú tendenciu preháňať význam určitých veci a danú situáciu," myslí si expert.

Politik sa podľa Tálasových slov snaží preháňať, pretože nesie zodpovednosť, nech sa čokoľvek udeje - musí sa na všetko pripraviť. "Aj keď z hľadiska ukrajinskej krízy som to nepovažoval za najlepší krok, keď maďarská vláda po budapeštianskom mimoriadnom summite premiérov Vyšehradskej štvorky (29. januára) zriadila krízový štáb, dokážem ho absolútne pochopiť. Možno by som v tejto otázke na mieste vlády komunikoval trocha zdržanlivejšie," poznamenal.

Péter Tálas
Foto: TASR/Ladislav Vallach


Tálas povedal, že politici sa musia pripraviť na všetky alternatívy. V prípade Ukrajiny je ale nutné vidieť niekoľko súvislostí. V prvom rade skutočnosť, že v prípade protestujúcich na kyjevskom Majdane ide o veľmi heterogénnu a roztrieštenú skupinu ľudí - čo platí najmä z politického hľadiska.

"Tí, ktorí začali demonštrácie, sú prakticky novou generáciou ukrajinskej politiky, ktorá sa narodila, prípadne väčšinu svojho života už žila v období nezávislosti Ukrajiny. Sú vzdelaní a dobre využívajú internet, spoločenské siete Facebook a Twitter, mobilný telefón a podobne," dodal.

Vyjadril presvedčenie, že krízu spustila skutočnosť, že súčasná ukrajinská moc koncom novembra zasiahla proti 200-člennej skupine študentov zásahovou jednotkou polície. Vláda nasadila silu, ktorú predtým na Ukrajine nikdy proti demonštrantom nepoužili ani napriek tomu, že Ukrajina prežila v posledných 20 rokoch relatívne búrlivé obdobia.

"Keď sa pozrieme na obdobie rokov 1990-2000, Ukrajina stratila 60 percent HDP, medzi rokmi 2008 a 2009 stratila 15 percent HDP; chcem tým povedať, že ukrajinská spoločnosť sa nachádza v permanentnej kríze, ekonomika vykazuje krivku s výraznými prepadmi," spresnil.

Od decembra protestovali ľudia podľa jeho slov už nie proti odmietnutiu prístupovej dohody s Európskou úniou, ale preto, že vláda nasadila proti demonštrantom brutálnu silu. To sa obrátilo aj proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. "Ak by moc trpezlivo počkala, tak by po určitom čase ľudia odišli pokojne domov," konštatoval.

Decembrové nasadenie poriadkových síl voči demonštrantom a napadnutie novinárov i politikov boli udalosti, na ktoré sa sústredili médiá. Nehovoriac o balíku zákonov, ktoré boli prijaté 16. januára - to všetko viedlo k provokovaniu spoločnosti. Podľa analytikovho názoru nespokojnosť ľudí rástla stúpajúcim tlakom moci.

Podotkol, že v období od 18. do 23. januára začala protestovať už nielen západná Ukrajina, ale aj východná časť štátu, ktorá stála za Janukovyčom. Tálas si myslí, že zrejme neprotestovali kvôli nespokojnosti s režimom, ale preto, že ľudia považovali za neprípustné, aby moc použila silu: nie je to totiž súčasťou kultúry ukrajinského ľudu.

"Domnievam sa, že susedné krajiny, akými sú Maďarsko, ale aj Slovensko, sa za danej situácie nemajú čoho obávať," zopakoval expert a dodal, že ukrajinská opozícia je roztrieštená. Dalo by sa podľa neho konštatovať, že Janukovyčovmu vládnutiu neexistuje alternatíva.

"Opozičné zoskupenia či mladí ľudia, o ktorých sme už hovorili, nemajú alternatívny program, a to platí najmä z hľadiska krátkodobého programu pre riešenie problémov Ukrajiny. Aktuálnym problémom Ukrajiny je totiž dlh vo výške 15-20 miliárd dolárov. Kľúčovou otázkou je, kto tento dlh uhradí," podčiarkol.



Na otázku možného vývoja na Ukrajine povedal, že situáciu možno vnímať aj ako diskusiu o orientácii Ukrajiny - či táto krajina patrí Rusku, alebo Európe.

"Domnievam sa, že Ukrajinu viaže veľmi silné puto k Rusku, pritom by sa ale k Rusku definitívne pripojiť nechcela. Ukrajinci by veľmi chceli vstúpiť do EÚ, chceli by nasledovať cestu, ktorou sme išli my. Mohli by sme ale skonštatovať, že EÚ nedokáže Ukrajinu prijať: v prvom rade preto, lebo od roku 2004 vysvitlo, že proces 'trávenia' po prijatí ešte aj krajín strednej a východnej Európy - Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a pobaltských krajín - bude dlhší," vyhlásil Tálas.

Podľa jeho pohľadu v užšom slova zmysle ide o kritiku Janukovyča. Vie si predstaviť že Janukovyč napokon môže padnúť, nevie si však predstaviť, že by ktokoľvek viedol veľmi odlišnú politiku vzhľadom na to, že rozhodujúcou otázkou v krátkodobom horizonte je: "Kto splatí ukrajinský dlh?".

"Je evidentné, že Rusko má snahu pritiahnuť Ukrajinu do svojej akejsi integračnej euroázijskej organizácie, vďaka čomu by bolo ochotné urobiť mnoho, napríklad aj v otázke tohto dlhu. Tým by však všetky problémy Ukrajiny neboli vyriešené. Rusko je totiž krajinou, ktorá je bohatá, nie je však moderná," zdôraznil.

Ako dodal, znamená to, že Rusko patrí medzi krajiny, ktoré ešte roky budú môcť pokojne existovať z príjmov z nerastného bohatstva bez toho, aby spoločnosť modernizovali, ale krajiny ukrajinského alebo maďarského typu, ktoré nevlastnia prírodné bohatstvo, sú odkázané na modernizáciu. Rozhodujúce teda z hľadiska Ukrajiny bude, či sa dokáže modernizovať.

Rusko sa podľa experta samozrejme snaží - ako vždy - využiť situáciu na rozdelenie krajiny a štvanie Východu proti Západu, čo by mohlo zdanlivo viesť aj k rozpadu Ukrajiny.

"Ja si však nemyslím, že sa tak stane. Sčasti preto, že Rusko nemá záujem len o polovicu Ukrajiny - respektíve nepotrebuje iba tú časť Ukrajiny, v ktorej žijú Rusi. Pre Rusko, rovnako ako pre EÚ, by z hľadiska orientácie bola najhodnotnejšia Ukrajina celá," uzavrel Péter Tálas.

Rezort vnútra spustil mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita

Mobilné aplikácie uviedli do ostrej prevádzky takmer po štvormesačnej testovacej fáze.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.

- Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zásadne odmieta schválenie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uviedlo do prevádzky mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali utorkové rokovanie návrhom z dielne hnutia Slovensko, ktorým chcú opoziční poslanci riešiť problematiku pitia alkoholu v parlamente.

- V niektorých okresoch západného Slovenska platia v utorok výstrahy prvého stupňa pred vetrom. Na severe a strednom Slovensku treba od večera počítať s víchricou na horách.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zmrazila 2,2 miliardy dolárov z federálneho financovania pre Harvardovu univerzitu, pretože odmietla prijať požiadavky Bieleho domu v rámci jeho boja proti antisemitizmu. TASR o tom informuje podľa správy AFP.

- Hokejisti Chicaga Blackhawks vyhrali v noci na utorok v zámorskej NHL na ľade Montrealu Canadiens 4:3 pp a sn. Vyrovnanie na 3:3 a predĺženie zariadil domácim slovenský útočník Juraj Slafkovský. Jeho tím však nevyužil možnosť zaistiť si miestenku v play off.

- Európska únia zostáva aj naďalej konštruktívna a pripravená na spravodlivú colnú dohodu s USA, vrátane reciprocity v podobe stanovenia nulových ciel na priemyselný tovar. Uviedol to v pondelok večer eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.