Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Maďarský politológ: Proces konca Orbánovej kariéry v EPP sa už začal

Maďarský premiér Viktor Orbán sa usmieva počas zasadnutia Európskeho parlamentu vo francúzskom Štrasburgu 11. septembra 2018. Foto: TASR/AP

K otázke vzťahov Maďarska s inými členskými krajinám EÚ politológ povedal, že k zmenám dôjde vo vzťahoch s Nemeckom. Väčšina poslancov konzervatívnej únie CDU/CSU podporila kritickú správu o Maďarsku.

Budapešť 13. septembra (TASR) - Proces konca kariéry predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána v politickej skupine Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) v Európskom parlamente sa už začal. Povedal to vo štvrtok v rozhovore pre TASR maďarský politológ Péter Krekó v reakcii na stredajšie schválenie kritickej správy o stave demokracie v Maďarsku poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Správu vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou. Podľa tohto dokumentu existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Schválenie správy v EP bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

Rozhodnutie EP bude mať podľa politológa skôr zahraničnopolitický než vnútropolitický význam. Z vnútropolitického hľadiska neočakáva, že by Orbánova vláda zmenila svoje rozhodnutia.

"Domnievam sa, že Stredoeurópsku univerzitu (CEU) zatvoria, opatrenia smerujúce k obmedzeniu nezávislosti justície budú dotiahnuté do konca a takisto to bude aj s reguláciou fungovania občianskych združení. Vláda bude pokračovať v protimigračnej, protisorosovskej a protibruselskej rétorike, ktorá sa masívnym spôsobom objaví aj v budúcoročnej kampani do volieb do Európskeho parlamentu," povedal analytik.

Vláda podľa jeho slov bude ešte viac zdôrazňovať, že tí, ktorí hlasovali v EP za kritickú správu Edith Sargentiniovej, zradili svoju vlasť.

Zo zahraničnopolitického hľadiska nejde ani tak o skutočné pozastavenie práva Maďarska hlasovať v Rade EÚ, pretože to je iba veľmi vzdialená možnosť, ktorá je veľmi nepravdepodobná, pretože Poľsko by takéto rozhodnutie určite vetovalo. Zdržanlivo by sa k takémuto kroku stavali aj ďalšie krajiny strednej Európy, pretože by to mohlo vytvoriť nebezpečný precedens aj pre ne, myslí si Krekó.

"Význam stredajšieho hlasovania v EP spočíva v tom, že Orbán sa vzďaľuje od Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ako aj od hlavného prúdu európskej politiky. Politici vládnej strany Fidesz už hovoria o tom, že väčšina členov EPP/EĽS je zástancom prisťahovalectva. Domnievam sa, že proces konca Orbánovej kariéry v skupine európskych ľudovcov sa už začal. Nemusí ale k nemu dôjsť ešte pred voľbami do EP. Neodvratne však smeruje k euroskeptickým a ultrapravicovým stranám na európskej politickej palete," dodal politológ.

Ak bude pokračovať pokles popularity EPP/EĽS, ktorá doposiaľ poskytovala Maďarsku akúsi ochranu, tak podľa Krekóa bude mať Maďarsko stále väčší problém presadzovať svoje vlastné záujmy. Prejaví sa to v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte napríklad v tom, aké následky budú mať konania voči Maďarsku v korupčných kauzách.

"Sme svedkami toho, čo si musia uvedomiť aj krajiny, ako Česko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko, Chorvátsko a ďalšie, že po istom čase na neliberálne a nedemokratické opatrenia hlavný európsky politický prúd zareaguje, a že treba byť na pozore. Orbán mohol byť veľmi úspešný so svojou politikou v uplynulých ôsmich rokoch, môže sa ale stať, že na medzinárodnej scéne sa dostane do nežiaducej situácie. Poľská vláda má podobné skúsenosti a nesmieme zabúdať, že napríklad slovenský premiér Peter Pellegrini na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom načrtol možnosť sprísnenia regulácie činnosti občianskych organizácií v SR. Z tohto hľadiska musia štáty strednej a východnej Európy zvážiť, či sa im vyplatí priniesť takúto veľkú medzinárodnú obeť pre neveľmi výrazný vnútropolitický prospech," zdôraznil.

K otázke vzťahov Maďarska s ďalšími členskými krajinám EÚ politológ povedal, že k zmenám dôjde vo vzťahoch s Nemeckom, pretože väčšina poslancov konzervatívnej únie CDU/CSU podporila kritickú správu o Maďarsku. Ďalej sa zhoršia vzťahy s Rakúskom, kde kancelára Sebastiana Kurza považujú Orbán a šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó za svojho veľkého priateľa, napriek tomu Rakúšania zahlasovali za možnosť začatia konania voči Maďarsku.

"Bude to mať zrejme vplyv na dvojstranné vzťahy Maďarska s týmito krajinami. V prípade Nemecka ale zrejme vzťahy zostanú mocensky pragmatické, uprednostňujúce ekonomické záujmy. A to až dovtedy, kým obchodné vzťahy budú v poriadku. Vzťahy s uvedenými krajinami, o ktorých si maďarská vláda myslela, že sú ďaleko lepšie, sa síce zrazu radikálne nezhoršia, ale budú určite ťažkopádnejšie," uzavrel Krekó.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

M. Šutaj Eštok: Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Minister pripomenul, že pri ochrane našich pracovných miest a slovenských národnoštátnych záujmov nemusíme ostať sami, pretože sme členmi EÚ, ktorá je stále ekonomicky silným zoskupením.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že už tento alebo na budúci týždeň by sa mohol stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Vo veku 88 rokov zomrela americká R&B speváčka Roberta Flacková, držiteľka ceny Grammy za cover verziu piesne "Killing Me Softly with His Song", oznámili jej zástupcovia.

- Vatikán informoval, že zdravotný stav pápeža Františka sa mierne zlepšil, už viac netrpí astmatickými záchvatmi a čiastočne sa vrátil aj k svojim pracovným povinnostiam.

- Severské a pobaltské krajiny sa tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviazali zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu vrátane výcviku, zbraní a investícií do ukrajinského obranného priemyslu.

- Európska komisia (EK) ponúkla Ukrajine nový balík podpory, ktorý má zabezpečiť jej energetický systém a umožniť plnú integráciu do európskeho trhu s energiou.

- Slovensko je na čele rebríčka Byrokratický index 2024, ktorý porovnáva krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), Gruzínsko a Ukrajinu.

- Cena zlata naďalej láme rekordy. Podporujú ju obavy týkajúce sa obchodnej politiky USA a nárast geopolitickej neistoty.

- Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť.

- Dosiahnutie mieru na Ukrajine zostáva prvoradým cieľom, ale tento mier musí byť spravodlivý, vyjadrila sa Veronika Remišová.

- Poľský prezident Andrzej Duda na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady (RBN) vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku.

- Irak má 46,1 milióna obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu, ktoré tam prebiehalo v novembri 2024, a to prvýkrát po takmer 40 rokoch.

- Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová verí, že lídri členských štátov sa zhodnú na novom balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu, o ktorom sa bude rokovať na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.

- Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že podala na Medzinárodný trestný súd (ICC) novú žalobu proti Rusku pre zatknutie a deportáciu 19 ukrajinských novinárov.

- Horskí záchranári v Nízkych Tatrách pomáhali v pondelok na rázcestí Pod Krúpovou hoľou uviaznutému 35-ročnému českému turistovi. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Šéf nemeckého konzervatívneho bloku CDU/CSU a kandidát na post spolkového kancelára Friedrich Merz v pondelok vyhlásil, že zabezpečí, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu "mohol prísť na návštevu" do Nemecka.

- Členstvo Ukrajiny v Európskej únii je európskou záležitosťou, pričom bez rozhodnutia Maďarov Ukrajina do Únie nevstúpi.

- Šesť slovenských študentov sa minulý týždeň zúčastnilo na treťom ročníku simulácie rokovaní Európskej rady a Rady Európskej únie (#ConSIMium).

- Polícia v Sabinove vyšetruje trestný čin nebezpečného vyhrážania, ktorého sa mal dopustiť 29-ročný muž. V sobotu (22. 2.) zavolal na linku 158 a oznámil, že ak nezasiahne policajná hliadka, zabije prvého človeka, ktorého stretne.

- Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Zvolene hovorili v pondelok poslanci o znečistení mesta čiernymi mastnými sadzami.