Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Maďarský politológ: Proces konca Orbánovej kariéry v EPP sa už začal

Maďarský premiér Viktor Orbán sa usmieva počas zasadnutia Európskeho parlamentu vo francúzskom Štrasburgu 11. septembra 2018. Foto: TASR/AP

K otázke vzťahov Maďarska s inými členskými krajinám EÚ politológ povedal, že k zmenám dôjde vo vzťahoch s Nemeckom. Väčšina poslancov konzervatívnej únie CDU/CSU podporila kritickú správu o Maďarsku.

Budapešť 13. septembra (TASR) - Proces konca kariéry predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána v politickej skupine Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) v Európskom parlamente sa už začal. Povedal to vo štvrtok v rozhovore pre TASR maďarský politológ Péter Krekó v reakcii na stredajšie schválenie kritickej správy o stave demokracie v Maďarsku poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Správu vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou. Podľa tohto dokumentu existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Schválenie správy v EP bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

Rozhodnutie EP bude mať podľa politológa skôr zahraničnopolitický než vnútropolitický význam. Z vnútropolitického hľadiska neočakáva, že by Orbánova vláda zmenila svoje rozhodnutia.

"Domnievam sa, že Stredoeurópsku univerzitu (CEU) zatvoria, opatrenia smerujúce k obmedzeniu nezávislosti justície budú dotiahnuté do konca a takisto to bude aj s reguláciou fungovania občianskych združení. Vláda bude pokračovať v protimigračnej, protisorosovskej a protibruselskej rétorike, ktorá sa masívnym spôsobom objaví aj v budúcoročnej kampani do volieb do Európskeho parlamentu," povedal analytik.

Vláda podľa jeho slov bude ešte viac zdôrazňovať, že tí, ktorí hlasovali v EP za kritickú správu Edith Sargentiniovej, zradili svoju vlasť.

Zo zahraničnopolitického hľadiska nejde ani tak o skutočné pozastavenie práva Maďarska hlasovať v Rade EÚ, pretože to je iba veľmi vzdialená možnosť, ktorá je veľmi nepravdepodobná, pretože Poľsko by takéto rozhodnutie určite vetovalo. Zdržanlivo by sa k takémuto kroku stavali aj ďalšie krajiny strednej Európy, pretože by to mohlo vytvoriť nebezpečný precedens aj pre ne, myslí si Krekó.

"Význam stredajšieho hlasovania v EP spočíva v tom, že Orbán sa vzďaľuje od Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ako aj od hlavného prúdu európskej politiky. Politici vládnej strany Fidesz už hovoria o tom, že väčšina členov EPP/EĽS je zástancom prisťahovalectva. Domnievam sa, že proces konca Orbánovej kariéry v skupine európskych ľudovcov sa už začal. Nemusí ale k nemu dôjsť ešte pred voľbami do EP. Neodvratne však smeruje k euroskeptickým a ultrapravicovým stranám na európskej politickej palete," dodal politológ.

Ak bude pokračovať pokles popularity EPP/EĽS, ktorá doposiaľ poskytovala Maďarsku akúsi ochranu, tak podľa Krekóa bude mať Maďarsko stále väčší problém presadzovať svoje vlastné záujmy. Prejaví sa to v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte napríklad v tom, aké následky budú mať konania voči Maďarsku v korupčných kauzách.

"Sme svedkami toho, čo si musia uvedomiť aj krajiny, ako Česko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko, Chorvátsko a ďalšie, že po istom čase na neliberálne a nedemokratické opatrenia hlavný európsky politický prúd zareaguje, a že treba byť na pozore. Orbán mohol byť veľmi úspešný so svojou politikou v uplynulých ôsmich rokoch, môže sa ale stať, že na medzinárodnej scéne sa dostane do nežiaducej situácie. Poľská vláda má podobné skúsenosti a nesmieme zabúdať, že napríklad slovenský premiér Peter Pellegrini na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom načrtol možnosť sprísnenia regulácie činnosti občianskych organizácií v SR. Z tohto hľadiska musia štáty strednej a východnej Európy zvážiť, či sa im vyplatí priniesť takúto veľkú medzinárodnú obeť pre neveľmi výrazný vnútropolitický prospech," zdôraznil.

K otázke vzťahov Maďarska s ďalšími členskými krajinám EÚ politológ povedal, že k zmenám dôjde vo vzťahoch s Nemeckom, pretože väčšina poslancov konzervatívnej únie CDU/CSU podporila kritickú správu o Maďarsku. Ďalej sa zhoršia vzťahy s Rakúskom, kde kancelára Sebastiana Kurza považujú Orbán a šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó za svojho veľkého priateľa, napriek tomu Rakúšania zahlasovali za možnosť začatia konania voči Maďarsku.

"Bude to mať zrejme vplyv na dvojstranné vzťahy Maďarska s týmito krajinami. V prípade Nemecka ale zrejme vzťahy zostanú mocensky pragmatické, uprednostňujúce ekonomické záujmy. A to až dovtedy, kým obchodné vzťahy budú v poriadku. Vzťahy s uvedenými krajinami, o ktorých si maďarská vláda myslela, že sú ďaleko lepšie, sa síce zrazu radikálne nezhoršia, ale budú určite ťažkopádnejšie," uzavrel Krekó.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Polícia: Uzavretých je 16 priechodov s Maďarskom a jeden s Rakúskom

Dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom schválila v pondelok (7. 4.) vláda na návrh rezortu vnútra.

- Po erupcii filipínskej sopky Kanlaon v utorok ráno začal z jej krátera chrliť popol do výšky 4000 metrov.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom vyhrali v zámorskej NHL na ľade New Yorku Rangers 5:1. Zhodne tromi bodmi k tomu prispeli Brayden Point (2+1), Nikita Kučerov (1+2) i Jake Guentzel (0+3).

- Takmer 400.000 obyvateľov Pásma Gazy bolo vysídlených v priebehu posledných takmer troch týždňov, odkedy Izrael obnovil vojenské operácie na tomto území. Uviedol to hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

- Počet obetí marcového požiaru v nočnom klube v Severnom Macedónsku stúpol na 61 po tom, čo v nemocnici zomrel muž v kritickom stave, uviedlo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

- Čínske ministerstvo obchodu v utorok sľúbilo bojovať proti americkým clám „až do konca“ po tom, čo prezident Donald Trump pohrozil uvalením 50-percentného cla na dovozy z Číny.

- Americký Najvyšší súd v pondelok zrušil nariadenie súdu nižšej inštancie, ktoré bránilo administratíve prezidenta Donalda Trumpa vyhosťovať z krajiny venezuelských utečencov podľa vojnového zákona z roku 1798.

- Približne 200 hasičov bolo vyslaných v pondelok bojovať s požiarom v 17. parížskom obvode, kde plamene zachvátili jeden z najväčších komplexov na recykláciu odpadu v meste.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky je dočasne uzavretých 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom. Na zvyšných hraničných priechodoch sú zavedené dočasné kontroly.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že predaj energie Európskej únii (EÚ) bude hlavným cieľom jeho administratívy, ktorá sa snaží odstrániť obchodný deficit Spojených štátov s krajinami EÚ.

- Futbalisti Neapola remizovali v pondelkovom zápase talianskej Serie A na ihrisku Bologne 1:1. Za hostí odohral celý zápas slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.

- Tisíce Izraelčanov v pondelok demonštrovali v uliciach Tel Avivu a požadovali dohodu s palestínskym hnutím Hamas o prepustení zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok po prvýkrát potvrdil, že ukrajinské jednotky vedú bojové operácie v ruskej Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.