Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Maďarský politológ: V centre Orbánovho prejavu figurovala sloboda

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Podotkol, že premiér vystúpil s prejavom aj napriek mimoriadne nepriaznivému počasiu na rozdiel od opozičného Hnutia pre spoločnú krajinu, ktoré svoje protestné zhromaždenie zrušilo pre silný dážď.

Budapešť 23. októbra (TASR) - V centre prejavu premiéra Viktora Orbána v pondelok pred budapeštianskym Domom teroru pri príležitosti 61. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii figurovala sloboda maďarského národa. Povedal to pre TASR politológ Zoltán Kiszelly.

Podotkol, že premiér vystúpil s prejavom aj napriek mimoriadne nepriaznivému počasiu na rozdiel od opozičného Hnutia pre spoločnú krajinu, ktoré svoje protestné zhromaždenie zrušilo pre silný dážď. "Skutočným dôvodom bola nezhoda medzi opozičnými politickými stranami v otázke pomerného volebného systému," konštatoval analytik.

"Orbán hovoril najmä o slobode, o túžbe maďarského ľudu po slobode. Hovoril o tom, že Maďari patria do Európy a že majú svoju predstavu o tom, ako by táto Európa mala vyzerať. Tá Európa sa podľa slov ministerského predsedu viac podobá na nádeje revolúcie v roku 1956 ako na dnešné predstavy a plány bruselských byrokratov," spresnil Kiszelly.

Na otázku, či nie je prekvapením, že v prejave premiéra nezaznelo meno často spomínaného amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa, ktorého považuje Orbánova vláda za nepriateľa, politológ povedal, že išlo o slávnostný prejav, pričom ale kampaň proti Sorosovi prebieha v médiách i na verejných priestranstvách na bilbordoch. "V centre prejavu predsedu vlády stála sloboda, ktorá je bližšia k tradíciám revolúcie 1956," uzavrel Kiszelly.

Politológ: Orbán na výročí revolúcie 1956 kritizoval Brusel, ale vôbec nie Rusko


Je úplne absurdné, že premiér Viktor Orbán pri príležitosti 61. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii v roku 1956 svoj prejav v pondelok postavil na kritiku Bruselu a globalizácie, pritom Rusku neadresoval žiadne kritické slová. Pre TASR to povedal maďarský politológ Péter Krekó.

"Kritika Ruska v Orbánovom prejave nezaznela ani napriek tomu, že z vlaňajších vysielaní ruskej verejnoprávnej televízie vieme, aké názory má režim prezidenta Vladimira Putina na túto revolúciu - považuje ho za puč CIA. Takisto poznáme Putinov názor na komunistický režim. Povedal napríklad, že najväčšou tragédiou 20. storočia bol rozpad Sovietskeho zväzu," konštatoval Krekó.

Pripomenul, že Rusko sa stalo najdôležitejším spojencom Orbánovej vlády. Premiér v prejave kritizoval Západ, ku ktorému sa maďarský ľud v revolúcii 1956 vlastne obracal. "To jediné spájalo inak dosť heterogénne povstalecké skupiny," zdôraznil politológ.

Orbán k tomto úseku maďarských dejín nepovedal vôbec nič, pretože ho viaže terajšia orientácia na Rusko. Niekdajší charakter protikomunistickej orientácie Orbánovej strany Fidesz je už minulosťou, domnieva sa Krekó.

K premiérovej kritike Európskej únie analytik podotkol, že prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že dôvera Maďarov v Úniu aj naďalej pretrváva, a že ich boj vlastnej vlády proti Bruselu neovplyvňuje.

Výsledky nedávnych volieb v Rakúsku a v Česku podľa politológa mimoriadne povzbudili maďarského premiéra. "Orbán si myslí, že v strednej Európe vznikne silné spojenectvo založené na tradičnom princípe národných štátov a protimigračnej politike, málo si však všíma skutočnosť, že výsledky francúzskych a nemeckých volieb svedčia o tom, že dve najsilnejšie krajiny Európy potvrdzujú politický mainstream.

Ak maďarský premiér uvažuje o stredo-východoeurópskom postoji, o ktorom čoraz zreteľnejšie hovorí, tak to neslúži záujmom krajín tohto regiónu. Zaujímavé je, že to rozpoznal práve slovenský premiér Robert Fico, ktorý nedávno jasne povedal, že preňho je spolupráca V4 veľmi dôležitá, avšak životný priestor SR vníma v jadre Európskej únie,"
uzavrel Krekó.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili víťazstvom kresťanských demokratov z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov. Nasleduje Alternatíva pre Nemecko (AfD) a sociálni demokrati (SPD).

- Kuba koncom tohto týždňa slávnostne otvorila v Havane prvý solárny park. Ten je súčasťou väčšieho projektu vyše 90 fotovoltických parkov podporovaného Čínou, ktorý by mal zmierniť energetickú krízu v ostrovnej krajine.