Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Martin Bútora: V prípade amerických volieb ide o tesný súboj

Barack Obama a Mitt Romney Foto: TASR/AP Photo

Sociológ a diplomat Martin Bútora, bývalý veľvyslanec SR v Spojených štátoch sa vyjadril k americkým voľbám.

Bratislava/Washington 6. novembra (TASR) - Američania volia dnes prezidenta. Výsledky budú známe najskôr v stredu ráno stredoeurópskeho času. Nie je však ľahké ich odhadnúť: ide totiž o mimoriadne tesný súboj, uviedol pre TASR sociológ a diplomat Martin Bútora, bývalý veľvyslanec SR v Spojených štátoch.

Zatiaľ čo vo väčšine štátov je víťaz vopred jasný - napríklad v Texase je to Mitt Romney, v Kalifornii Barack Obama -, v prinajmenšom ôsmich štátoch (v Colorade, Floride, Ohiu, vo Virgínii, ale aj v Iowe, Nevade, New Hampshire a vo Wisconsine) sú šance oboch kandidátov vyrovnané a v ďalších troch (v Pennsylvánii, Michigane, Severnej Karolíne) sa ešte situácia môže zvrtnúť, upozornil Bútora.

"A práve tam sa rozhodne, kto napokon získa väčšinu z 538 tzv. voliteľov, ktorých počet sa v každom štáte odvodzuje od počtu obyvateľov. Môže sa dokonca stať, že voľby vyhrá kandidát, ktorý síce dostane menej hlasov voličov v celoštátnom meradle, ale získa viac hlasov voliteľov. V roku 2000 takto vyhral voľby George W. Bush, ktorého síce volilo dohromady menej Američanov (Al Gore dostal o vyše pol milióna viac hlasov), získal však väčšinu v kolégiu voliteľov (271 oproti 266 pre Gora; jeden voliteľ sa zdržal hlasovania)," spresnil.

"Nerozhodnuté" štáty pritom podľa neho netvoria jeden celok, viaceré sa od seba líšia, majú inú mieru nezamestnanosti, inú skladbu obyvateľstva, odlišné problémy, iné tradície volebného správania. Všetky však boli vystavené mohutnej predvolebnej kampani. Viacerí ľudia už odvolili; mnohí z nich podporili Obamu, no protikandidát Romney to ešte môže v utorok dohnať.

Dôležití sú i nezávislí voliči

Okrem iného to bude závisieť aj od hlasov tzv. nezávislých voličov, medzi ktorými má dnes prezident Obama slabšiu podporu ako pred štyrmi rokmi, podotkol slovenský diplomat. "Nevie sa však, koľkí z nich prídu voliť. Podpora voličov sa do posledných hodín preskupovala, nakoniec môže rozhodnúť neveľký počet hlasov," dodal.

"Minulú stredu spoločnosť Gallup zverejnila svoj prieskum, ktorý má trochu iný charakter než typické zisťovania o tom, koho budú respondenti voliť. Nepýtali sa ich totiž, koho budú voliť, ale kto podľa nich napokon vyjde z volieb ako víťaz. Ak bola otázka položená takto, 54 percent Američanov očakávalo, že Barack Obama bude znovu zvolený, 34 percent sa domnievalo, že to bude Mitt Romney a 11 percent nevedelo zaujať stanovisko. Spomedzi voličov, ktorí sa identifikovali ako prívrženci republikánov, bolo 71 percent presvedčených, že vyhrá ich kandidát; naopak, medzi stúpencami demokratov 86 percent verilo, že to bude terajší prezident," uviedol Bútora.

Predpovede verzus očakávania

"David Rothschild z Centra pre výskum a aplikovanú štatistiku spoločnosti Microsoft na Kolumbijskej univerzite v New Yorku a Justin Wolfers, profesor ekonómie a verejnej politiky na Michiganskej univerzite vo svojej štúdii dokazujú, že predpovede o výsledkoch volieb sú spoľahlivejšie, ak sa v nich vychádza nie z toho, koho by respondenti sami volili, ale z toho, aké majú očakávania ohľadne budúceho víťaza."

"Už od 30. rokov minulého storočia, keď sa začali prieskumy verejnej mienky, sa výskumníci pýtali nielen na to, koho by ľudia volili, ale aj na ich predpovede o konečnom výsledku. Spomínaní autori preskúmali rozsiahlu databázu o zisťovaniach uskutočnených v rokoch 1952-2008 a zistili, že v 77 prípadoch, keď sa výsledky líšili (t.j. podľa osobných preferencií by voľby dopadli inak ako podľa očakávaní), prieskumy zamerané na očakávania boli oveľa bližšie skutočnosti: 60 z nich správne určilo budúceho víťaza, zatiaľ čo prieskumy zamerané na osobné preferencie respondentov to správne odhadli iba v 17 prípadoch," dodal Bútora.

"Keď sa potom takouto prizmou pozreli na súčasné prieskumy z dielne piatich agentúr (Gallup, New York Times, Politico, Hartford Courant, ABC) a odhadli výsledok na základe voličských očakávaní, víťazom by sa podľa toho mal stať Barack Obama."

"Iný pohľad, naopak, prinieslo zisťovanie Whita Ayresa, prezidenta North Star Opinion Research, ktorý má blízko k republikánom. Podľa jeho údajov z konca októbra o výsledku môžu rozhodnúť nezávislí voliči, ktorí sa neidentifikujú s ani jedným táborom a vo voľbách hlasujú podľa vlastného uváženia. Pred štyrmi rokmi sa priklonili k Barackovi Obamovi (52 percent v jeho prospech oproti 44 percent, ktorí uprednostňovali Johna McCaina), dnes medzi nimi vedie Mitt Romney, ktorý má pred súčasným prezidentom dokonca až 12-percentný náskok."

"Presun v prospech kandidáta Romneyho bolo možné zaregistrovať aj v oblasti médií: mnohé z lokálnych novín v jednotlivých štátov, ktoré v roku 2008 podporovali Obamu, prešli teraz k podpore jeho protikandidáta," konštatoval bývalý slovenský veľvyslanec v USA. Komentátori podľa neho pripomínajú, že to síce ešte nemusí zásadnejšie ovplyvniť voľby, môže to však odrážať zmenené nálady čitateľov, ktoré redakcie novín pretlmočili do podpory Mitta Romneyho.

Romney sa uchytil

"Kampaň okrem iného vyvrátila skreslené predstavy o tom, že to všetko je iba cirkus a výsledky sú dávno dohodnuté a rozhodnuté. Keď už sa začínalo zdať, že súčasný prezident nadobúda prevahu, prišla prvá debata, v ktorej zažiaril jeho oponent a odrazu všetko bolo inak. Obama v nasledujúcich dvoch debatách podal lepší výkon, ale Romney sa nepochybne 'uchytil'. Obaja sa dopustili prehreškov: Romneyho prichytili pri výroku, že 47 percent ľudí ho nikdy nebude voliť, pretože sú závislí od vlády a odmietajú sa postarať sami o seba; Obamovi sa dostalo kritiky za jeho slová zdôrazňujúce, že úspech nie je iba dielom jednotlivca, svoju firmu nevybudoval sám, ale s pomocou iných vrátane vlády," uviedol Bútora.

"Kampaň bola silne konfrontačná, čo iba odráža súčasnú rozpoltenosť medzi Američanmi. Podľa zistenia z výskumov Pew Research Center je americká spoločnosť dnes väčšmi polarizovaná než kedykoľvek predtým za uplynulých 25 rokov. Nepríjemným znakom kampane, ktorá musela byť unavujúca najmä pre Američanov, bol jej negatívny charakter. Politológ Jacques Rupnik, ktorý ako profesor Harvardskej univerzity kampaň sledoval v Amerike, to zhodnotil slovami: kampaň bola hrozná, debaty boli zaujímavé," dodal.

Obama mal širokú agendu

Úradujúci prezident Barack Obama podľa neho splnil očakávania Američanov počas svojho funkčného obdobia v menšej miere, než sa očakávalo. "Mal priveľmi širokú agendu - nebolo realistické očakávať, že sa mu s ňou podarí preraziť všade. Navyše sa dostavila kríza v nebývalom rozsahu. Celkove to viedlo k sklamaniam rôzneho druhu, pre časť jeho stúpencov stratil charizmu 'prezidenta zmeny', akú sľuboval, stal sa z neho priveľmi 'pragmatický' politik. Týždenník Economist pozitívne hodnotí jeho zásahy do ekonomiky v čase najhlbšej krízy (stimulačný balíček, záchrana automobiliek), čo však už dnes nie je tromfom v kampani," spresnil Bútora.

Problémov, s ktorými sa borí americká spoločnosť, je podľa neho veľa – od ekonomickej krízy (zamestnanosť plus obrovský federálny dlh) cez energetické výzvy (ako zvýšiť energetickú nezávislosť), nedostatky v infraštruktúre, ktoré vidno na každom kroku, problémy v oblasti vzdelávania až po zahraničnopolitické výzvy (odchod z Afganistanu bez toho, aby sa ujal moci Taliban, hrozba nukleárneho Iránu, vzťahy s Čínou a iné).

"Ktokoľvek zvíťazí, bude musieť pre svoje politiky získavať prívržencov aj mimo svojho tábora. Nebude to jednoduché. Ale sympatickou vlastnosťou Američanov vždy bolo, že ak sa im aj niečo nepodarilo, neváhali pokúsiť sa o to znova," uzavrel Bútora.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.