Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. máj 2025Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

Mexický prezident poprel, že by s Trumpom nehovoril o financovaní múru

Enrique Peňa Nieto Foto: TASR/AP

Múr na hranici s Mexikom je ústredným prvkom Trumpovho imigračného plánu.

Mexiko 1. septembra (TASR) - Prezidentský kandidát amerických republikánov Donald Trump nehovoril podľa mexického prezidenta Enriqueho Peňu Nieta pravdu o ich stredajšom stretnutí, keď tvrdil, že sa počas neho nedotkli otázky financovania sľubovanej výstavby múru na hranici medzi USA a Mexikom. Podľa agentúry AP to vyplýva z príspevku na sieti Twitter, ktorý mexický líder zverejnil niekoľko hodín po spoločnom vystúpení s Trumpom pred novinármi v hlavnom meste Mexika.



"Na úvod rozhovoru s Donaldom Trumpom som vysvetlil, že Mexiko za tento múr nebude platiť," uviedol Peňa Nieto ohľadne stretnutia v priestoroch jeho oficiálnej rezidencie. Mexický prezident predtým spochybnil tvrdenia, ktorými Trump zdôvodňuje potrebu postaviť hraničný múr, a upozornil, že svojimi výrokmi "zranil Mexičanov".

Uvedenú bariéru sľubuje Trump v rámci predvolebnej kampane vybudovať na hranici s Mexikom ako ochranu pred prílevom nelegálnych migrantov a drog, pričom vyhlasuje, že donúti Mexičanov pokryť náklady na jej výstavbu. Po stretnutí s Peňom Nietom sa však vyjadril, že hoci o tomto múre spolu hovorili, otázku financovania odložili "na neskôr".

Ohľadne svojho zámeru, ktorý vyvolal v Mexiku pobúrenie, Trump taktiež povedal, že zabezpečenie ochrany svojich hraníc je zvrchovaným právom USA, prospešné však bude pre obe krajiny.

Múr na hranici s Mexikom je ústredným prvkom Trumpovho imigračného plánu, ktorý len niekoľko hodín po návšteve susednej krajiny predstavil na predvolebnom mítingu v Arizone. Republikánsky kandidát chce podľa vlastných slov ihneď po svojom zvolení za prezidenta zakročiť proti cudzincom, ktorí sa na území USA dopúšťajú trestnej činnosti. Okrem nekompromisného vyhosťovania zločincov a výstavby múru pozdĺž hranice s Mexikom ohlásil aj posilnenie pohraničnej stráže o 5000 nových príslušníkov, uviedla agentúra DPA.

Začína sa obdobie ústnych maturít, absolvuje ich 41.000 maturantov

Študentov čaká ústna odpoveď pred odbornými komisiami. Termíny internej časti maturitnej skúšky určujú jednotlivým stredným školám príslušné regionálne úrady školskej správy.

- Na stredných školách sa v pondelok začínajú ústne maturitné skúšky, ktoré potrvajú do 13. júna. Zúčastní sa na nich takmer 41.000 maturantov.

- Švajčiarsky brankár Leonardo Genoni získal cenu pre najužitočnejšieho hráča 88. MS v hokeji. Svoj tím doviedol k zisku strieborných medailí po tom, čo vo vyraďovacej fáze inkasoval v troch zápasoch iba jeden gól - v predĺžení finále od Američana Tagea Thompsona.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu povedal, že nie je spokojný so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Kritizoval ho po tom, čo Rusko v ten istý deň uskutočnilo najmasívnejší útok dronmi na Ukrajinu od začiatku vojny.

- Odvetný zápas o celkový triumf v tretej najvýznamnejšej kontinentálnej súťaži Európskom pohári sa v nedeľu neodohral. Podľa oficiálneho vyjadrenia Európskej hádzanárskej federácie (EHF) sa duel RK Alkaloid Skopje - AEK Atény neuskutočnil z bezpečnostných dôvodov.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil, že súhlasí s návrhom predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na odloženie zavedenia 50-percentného cla na dovoz tovarov z EÚ do 9. júla, ktorý mu predostrela v nedeľňajšom veľmi príjemnom telefonáte.

- Izraelského veľvyslanca v USA Jechiela Leitera povolali do Izraela za jeho kontroverzné výroky v podcaste PragerU. Vyhlásil v ňom, že kritici z radov izraelskej ľavice a médiá premiéra Benjamina Netanjahua ohovárajú a robia všetko pre jeho zvrhnutie.

- Najproduktívnejším hráčom 88. MS v hokeji sa stal český útočník David Pastrňák. V ôsmich zápasoch nazbieral 15 bodov za šesť gólov a deväť asistencií.

- Hokejisti USA sa stali majstrami sveta. Vo finále 88. svetového šampionátu zvíťazili nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení. Víťazný gól strelil útočník Tage Thompson. Bronzové medaily si odniesli reprezentanti domáceho Švédska po víťazstve nad Dánskom 6:2.

- V Spojených štátoch si v nedeľu pripomenuli piate výročie smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorého 25. mája 2020 pri zásahu usmrtil belošský policajt Derek Chauvin. Tragický incident viedol k vzniku politického a sociálneho hnutia Black Lives Matter.

- Izraelská armáda zintenzívňuje svoje operácie v Pásme Gazy, oznámil v nedeľu náčelník jej generálneho štábu Ejal Zamir. Správu o tom priniesla agentúra DPA, píše TASR.

- Ruské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že medzi 13:00 h a 20:00 h moskovského času zneškodnilo nad územím Ruska 51 ukrajinských dronov: šesť z nich nad Moskovskou oblasťou, zvyšné nad Kurskou, Oriolskou, Tulskou a Kalužskou oblasťou.

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu informoval, že pri útoku na dom v meste Chán Júnis v palestínskom Pásme Gazy prišli o život dvaja pracovníci Červeného kríža. K útoku došlo v sobotu, dodal MVČK bez toho, aby uviedol, kto útok spáchal.

- Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v nedeľu vyhlásil, že spojenci Kyjeva musia dať ráznu odpoveď na najväčšiu vlnu ruských útokov od začiatku vojny, ktorej Ukrajina čelila v noci na nedeľu.

- Grécka pobrežná stráž za posledné dni pri južnom pobreží ostrova Kréta zachránila viac než 500 migrantov, uviedli v nedeľu vo vyhlásení grécke úrady. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

- Spolu osem inšpiratívnych rodín a detí si v Košiciach v nedeľu prezvalo ocenenie Zlatý dáždnik 2025. Podľa Úradu komisára pre deti (ÚKPD) ide o symbol uznania pre rodiny, ktoré prispievajú k ochrane detí a ich práv, ako aj pre deti.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v nedeľu do Vietnamu, ktorý je prvou zastávkou jeho cesty po juhovýchodnej Ázii. V jej rámci zavíta aj do Indonézie a Singapuru, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Uganda v nedeľu oznámila, že „pozastavila“ všetky formy vojenskej spolupráce s Nemeckom, pretože jeho veľvyslanec Mathias Schauer sa údajne „zapája do podvratných aktivít“ v tejto východoafrickej krajine, informovala agentúra AFP.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestoval v nedeľu popoludní na oficiálnu návštevu Arménska. V Jerevane sa stretne s prezidentom krajiny Vahagnom Chačaturjanom aj s tamojším premiérom Nikolom Pašinjanom.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce prostredníctvom novej vyhlášky zaviesť organizovaný skríning onkologických ochorení. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú rezort predložil.

- Kvôli požiaru v rozvodni sa v nedeľu ráno v juhofrancúzskom meste Nice bez dodávok elektriny ocitlo takmer 45.000 domácností. Primátor mesta Christian Estrosi v príspevku na sociálnej sieti X napísal, že incident bol „úmyselným činom.“