Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia Zahraničie

Mínometné granáty zasiahli pozíciu izraelskej armády

Dym sa valí počas izraelského ostreľovania na okraji dediny Abbasijeh na libanonsko-izraelskej hranici 28. januára 2015. Vozidlo izraelskej armády zasiahla dnes protitanková strela v blízkosti libanonskej hranice. Izrael na incident reagoval odpálením 22 striel, ktoré dopadli na poľnohospodársky využívanú pôdu na juhu Libanonu blízko hranice. Zasiahnutie izraelského vojenského vozidla protitankovou strelou z Libanonu si vyžiadalo aj zranenia. Foto: TASR/AP/Lutfallah Daher

Mínometný útok si nevyžiadal obete, kým pri útoku protitankovou strelou utrpeli zranenia štyria izraelskí vojaci.

Jeruzalem 28. januára (TASR) - Mínometné granáty zasiahli dnes izraelskú vojenskú pozíciu na okupovaných Golanských výšinách krátko po tom, čo sa armádne vozidlo židovského štátu stalo v blízkosti hraníc s Libanonom terčom protitankovej strely. Podľa agentúry Reuters o tom dnes informovala izraelská armáda.



Mínometný útok si nevyžiadal obete, kým pri útoku protitankovou strelou utrpeli zranenia štyria izraelskí vojaci.

K zodpovednosti za útok na izraelský vojenský konvoj blízko libanonských hraníc sa medzitým oficiálne prihlásilo hnutie Hizballáh, píše agentúra AP.

Hnutie vo vyhlásení uviedlo, že jeho bojovníci "zničili množstvo izraelských vozidiel, v ktorých sa viezli izraelskí dôstojníci a vojaci a spôsobili tak obete v radoch nepriateľa".

V reakcii na útok Izrael vypálil najmenej 50 striel na územie Libanonu.

Napätie v izraelsko-libanonskej pohraničnej oblasti stúplo v uplynulých desiatich dňoch po izraelskom nálete v Sýrii, pri ktorom zahynulo niekoľko členov Hizballáhu a jeden iránsky generál.

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.