Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Lyrická smrť: sonda Cassini zhorela v atmosfére planéty, ktorú skúmala

Inžinierka Mar Vaquerová sleduje poslednú cestu kozmickej sondy Cassini do atmosféry planéty Saturn z kalifornského laboratória Jet Propulsion Laboratory v Pasadene 15. septembra 2017. Foto: TASR/AP

Odmlčala sa po tom, ako vyslala poslednú "dávku" údajov, ktoré budú môcť skúmať vedci.

Mys Canaveral 15. septembra (TASR) - Vesmírna sonda Cassini sa dnes rozpadla a zhorela v atmosfére Saturna, čím sa podľa plánu skončila jej pozoruhodná, 20 rokov trvajúca misia zameraná na výskum tejto planéty. Oznámil to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Potvrdenie o zničení sondy Cassini prišlo približne o 7.55 h východoamerického času (13.55 h SELČ). Vtedy sa rádiové signály vysielané sondou náhle zastavili. Odmlčala sa po tom, ako vyslala poslednú "dávku" údajov, ktoré budú môcť skúmať vedci.

Sonda Cassini v skutočnosti zhorela ako meteor 83 minút predtým. Toľko totiž trvalo, kým posledný signál dorazil na Zem, píše agentúra AP.

"Odprevadiť" sondu na poslednej ceste - i osláviť úspešnú dlhoročnú misiu - prišlo dnes do kalifornského inštitútu Jet Propulsion Laboratory (JPL), ktorý patrí pod NASA a ktorý mal projekt na starosti, viac než 1500 ľudí, z mnohí niekdajší i terajší členovia tímu misie Cassini. Ešte viac ľudí sa zišlo v neďalekom Kalifornskom technologickom inštitúte.

Cassini bola jedinou vesmírnou sondou, ktorá kedy krúžila na obežnej dráhe okolo Saturna. Jej zábery ukázali v plnej kráse túto planétu, jej charakteristické prstence i mesiace. Posledné fotografie vznikli vo štvrtok a dnes ešte sonda počas záverečného strmhlavého letu zbierala vzorky atmosféry.

Planetárnu sondu Cassini vypustili v roku 1997 v rámci spoločného americko-európskeho projektu Cassini-Huygens a obežnú dráhu Saturna dosiahla v roku 2004. Atmosférická sonda Huygens mala za cieľ skúmať atmosféru a povrch najväčšieho Saturnovho mesiaca Titan, na ktorom pristála ešte v roku 2005.

VIDEO: Rada predsedov VZ OSN prijala Bratislavskú deklaráciu

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajinu, UNCPGA privítala rokovania týkajúce sa možného prímeria medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sprostredkúvajú Spojené štáty.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu súhlasil s prehĺbením spolupráce svojej krajiny s NATO v oblasti obrany.

- V štátnej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín (LOTN) budú opravovať lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu.

- Koalícia bude jednotná pri podpore vládneho návrhu novely Ústavy SR. Vyplýva to z vyjadrenia lídra SNS a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.