Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Takto reagovali politici na nástup Trumpa. Niektorých až zamrazilo

Donald Trump zdvíha päsť po tom, čo zložil prísahu ako 45. prezident Spojených štátov amerických v centre Washingtonu 20. januára 2017. Foto: TASR/AP

Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel takisto varoval pred podceňovaním Trumpovej nacionalistickej rétoriky a vyjadril presvedčenie, že odpoveďou Európy by mala byť jej väčšia súdržnosť.

Washington/Berlín 21. januára (TASR) - Inaugurácia nového prezidenta USA Donalda Trumpa mala v piatok široký ohlas v zahraničí, kde politici, ale aj bežní obyvatelia dávali najavo svoje sympatie či nedôveru.

Medzi prvými reakciami z Európy boli vyjadrenia predstaviteľov euroskeptických strán v Británii a Nemecku. Bývalý predseda Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), europoslanec Nigel Farage ocenil "veľmi dôrazný" inauguračný prejav Trumpa, ktorý si prišiel vypočuť priamo do Washingtonu.

Lídri euroskeptickej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová a Jörg Meuthen v blahoprajnom telegrame vyjadrili "veľkú radosť" z nástupu Trumpa, ktorý podľa nich výrazne zmení doterajšie smerovanie USA. Nová politika Washingtonu by mala spočívať v "nezasahovaní, riešeniach a poriadku".

Politička nemeckej strany Zelených Katrin Göringová-Eckardtová skritizovala Trumpov inauguračný prejav, pričom ho zhodnotila ako "reč populistu". "Zatváranie hraníc, Amerika na prvom mieste a krv vlastencov. Mrazí ma z toho," napísala na sieti Twitter.

Koordinátor nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre transatlantické vzťahy Jürgen Hardt po Trumpovom piatkovom prejave varoval pred rizikom spojeným s politikou izolácie. V rozhovore pre denník Welt vyjadril znepokojenie nad Trumpovou "volebnou rétorikou s neskrývaným nacionalistickým nádychom".

Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel takisto varoval pred podceňovaním Trumpovej "nacionalistickej" rétoriky a vyjadril presvedčenie, že odpoveďou Európy by mala byť jej väčšia súdržnosť.

Počas inauguračných ceremónií vo Washingtone demonštrovalo pri berlínskej Brandenburskej bráne proti Trumpovi približne 850 ľudí. Odporcovia Trumpa vyšli v piatok aj do ulíc iných európskych metropol vrátane Bruselu a Londýna.

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaité reagovala na Trumpovo uvedenie do funkcie varovaním, že "s veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť". Vo svojom príspevku na Twitteri však dodala, že "dôveruje globálnej vedúcej úlohe USA". Litva neskrýva obavy o svoju bezpečnosť v súvislosti s pokračujúcim konfliktom na Ukrajine a v uplynulých dňoch uzavrela bilaterálnu zmluvu o spolupráci s USA v oblasti obrany.

Podľa predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantina Kosačeva položil Trumpov inauguračný prejav základ pre budúce dobré vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou. Nástup Trumpa, ktorý deklaroval záujem naprávať vzťahy s Ruskom, privítal aj ruský premiér Dmitrij Medvedev, pričom vo svojom príspevku na sieti Facebook vyjadril nádej, že "preváži rozum".

Trumpovi medzitým zablahoželali k uvedeniu do funkcie mexický prezident Enrique Peňa Nieto, egyptský líder Abdal Fattáh Sísí, ale aj pápež František. Ten vo svojom posolstve uviedol, že sa modlí za to, aby sa Trump riadil pri svojich rozhodnutiach "bohatými duchovnými a etickými hodnotami, ktoré utvárali dejiny amerického ľudu", a to v období, keď "našu ľudskú rodinu sužujú vážne humanitárne krízy, vyžadujúce si prezieravú a jednotnú politickú odozvu".

Kanadský premiér Justin Trudeau krátko po Trumpovej inaugurácii vydal vyhlásenie, v ktorom poukázal na silné hospodárske väzby medzi Kanadou a USA. Tento zástanca liberalizácie svetového obchodu tak zrejme narážal na možné nezhody ohľadne dohody o zóne voľného obchodu NAFTA, ktorá zahŕňa USA, Kanadu a Mexiko. Trump v rámci svojej predvolebnej kampane vyhlasoval, že chce túto dohodu nanovo prerokovať alebo dokonca od nej odstúpiť.