Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

NATO vstúpilo do koalície proti IS

Na snímke lídri členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) pózujú počas skupinovej fotografie na summite NATO v Bruseli 25. mája 2017. Foto: TASR/AP

Všetky štáty NATO sú už síce v 68-člennej koalícii proti IS, ale oficiálny vstup Aliancie je silným politickým znamením a deklaráciou jednoty.

Brusel 26. mája (TASR) - Lídri členských štátov NATO dnes súhlasili s tým, že sa Severoatlantická aliancia pripojí do medzinárodnej koalície bojujúcej proti takzvanému Islamskému štátu (IS), vyhlásil po summite generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň potvrdili, že budú zvyšovať výdavky na obranu s cieľom do roku 2024 plniť záväzok vynakladať na tento účel dve percentá HDP.

"Schválili sme, že NATO sa stane riadnym členom medzinárodnej koalície (proti takzvanému Islamskému štátu, pozn. TASR) , v ktorej je už všetkých 28 členov Aliancie. To neznamená, že sa NATO zapojí do bojov, ale vysiela to silný signál, že chce bojovať proti terorizmu. Tiež to umožní NATO podieľať sa na politickom rozhodovaní," vyhlásil po summite Stoltenberg.



Všetky štáty NATO sú už síce v 68-člennej koalícii proti IS, ale oficiálny vstup Aliancie je silným politickým znamením a deklaráciou jednoty. Nepôjde o priame bojové akcie, ale o posilnenie monitoringu vzdušného priestoru lietadlami AWACS, koordináciu leteckej dopravy nad Irakom a Sýriou a výcvik miestnych síl.

Druhou dôležitou témou summitu boli výdavky členských štátov na obranu. Prezident USA Donald Trump podľa očakávaní vyzval členské štáty NATO vyzval na vynakladanie dvoch percent HDP na obranu, ako im to vyplýva z členstva v aliancii. Tieto prostriedky označil za nevyhnutné na boj proti aktuálnym hrozbám, najmä terorizmu.

Stoltenberg potvrdil, že členské štáty sa zaviazali smerovať k vynakladaniu dvoch percent hrubého domáceho produktu na obranu. Väčšina z nich to neplní, ale na summite vo Walese pred troma rokmi sľúbili, do roku 2024 sa to stane realitou. Slovensko si stanovilo cieľ do roku 2020 dosiahnuť úroveň 1,6 percenta HDP.

Výšku, ale po novom aj štruktúru vynakladaných obranných výdavkov budú odteraz členské štáty každoročne opisovať v národných plánoch. Členovia ich vypracujú do decembra a tri mesiace nato ich vyhodnotia ministri obrany štátov NATO. "Každoročné národné plány nám pomôžu zachovať odhodlanie investovať viac a lepšie do našej obrany," uviedol Stoltenberg.

Šéf NATO zmienil aj novinky v aliančnom aparáte. Potvrdil vytvorenie novej sekcie zameranej na výmenu spravodajských informácií a centra na boj proti terorizmu, ktoré bude mať vlastného koordinátora.

Vo vzťahoch s Ruskom NATO vytrvá v dvojakom prístupe. "Kombinujeme silnú obranu s dialógom. Spojenci sú jednotní v tom, že nechcú vyprovokovať konflikt, ale vyhnúť sa mu a zachovať mier. Súčasne sme otvorení viesť s Ruskom dialóg," skonštatoval Stoltenberg.

NATO bude pokračovať vo výcviku afganských bezpečnostných zložiek, aby si mohli postupne zaručiť bezpečnosť sami bez podpory zvonka.

Na summite bola tentoraz aj Čierna hora, ktorá sa v júni stane riadnym, 29. členom Aliancie. Najbližší summit NATO bude v roku 2018.

Slovensko v súvislosti s členstvom v NATO vyšle do Iraku 47 vojakov na výcvik tamojších špecialistov v odmínovaní a údržbe vojenskej techniky. Na výcviku irackých síl sa budú podieľať aj slovenské špeciálne sily a príslušníci vojenskej polície. Slovenská vláda zároveň schválila vyslanie 150 slovenských vojakov do Lotyšska na obdobie jedného roka od júna 2018 v reakcii na obavy pobaltských štátov z možnej ruskej agresie, ktorá nabrala reálne kontúry po anexii ukrajinského Krymu.

Súčasťou slovenského príspevku bude aj pokračovanie vo vedení zvereneckého fondu NATO pre Ukrajinu v oblasti odmínovania a likvidácie nevybuchnutej munície a pokračovanie účasti v misii NATO v Afganistane.

Slovenské príspevky do spoločnej obrany na summite NATO predstavil prezident Andrej Kiska. Na rokovaní ho sprevádzali minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš. O záveroch summitu budú médiá informovať na tlačovej konferencii po prílete na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

Premiér: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

Vláda je podľa jeho slov pripravená o transakčnej dani ďalej diskutovať, hľadať technické riešenia, ak niekde spôsobuje ťažkosti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.

- Prestávky medzi jednotlivými tretinami na prebiehajúcich MS v hokeji predĺžia od štvrtkových duelov z 15 na 17 minút. Rozhodla tak Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako v dejisku B-skupiny v dánskom Herningu dochádzalo k nepríjemným situáciám.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.