Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Počet potvrdených obetí zemetrasenia v Nepále je už vyše 2500

Na snímke ľudia sa snažia identifikovať telá obetí zemetrasenia na zemi v nemocnici v nepálskom Káthmandu 26. apríla 2015. Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zasiahlo dnes oblasť nepálskej metropoly Káthmandu, kde opäť vyvolalo paniku po sobotňajších mohutných otrasoch zeme, ktoré si vyžiadali v regióne vyše 1900 obetí na životoch a rozsiahle škody. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo himalájsku krajinu krátko pred poludním a najviac postihlo hlavné mesto Káthmandu a okolité husto obývané údolie.

Káthmandu 26. apríla (TASR) - Oficiálny počet usmrtených pri sobotňajšom zemetrasení s magnitúdou 7,8 v Nepále dnes dosiahol 2500 a zrejme bude naďalej stúpať, keďže záchranári prehľadávajú už aj odľahlé oblasti neďaleko epicentra otrasov. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Nepálske úrady dnes oznámili, že len v ich krajine zahynulo najmenej 2430 ľudí, nerátajúc 18 osôb, ktorí podľa Nepálskej horolezeckej asociácie prišli o život. Zemetrasenie totiž vyvolalo lavíny na najvyššej hore sveta Mount Everest v Himalájach. Okrem toho 61 osôb zomrelo pri zemetrasení v Indii a niekoľko ďalších v susedných krajinách. Ďalších 50 ľudí zahynulo v susednej Indii, ale usmrtených hlásili aj v Číne a Bangladéši. Väčšinu obetí zapríčinili padajúce strechy a múry.

Pátracie a záchranné operácie sa ani zďaleka ešte neskončili, a tak nie je jasné, o koľko stúpne počet obetí. V Nepále utrpelo pri otrasoch zranenia aj približne 6000 ľudí, uviedol hovorca ministerstva vnútra.

"Našou okamžitou úlohou je dostať sa do odľahlých oblastí, kde sa väčšina domov zrútila. Je však ťažké dostať sa tam všade," dodal hovorca, ktorého citovala agentúra DPA.

"Potrebné sú tiež základné potreby vrátane potravín, najmä v dedinách a vidieckych okresoch,"
informoval hovorca.

V oblastiach postihnutých ničivým zemetrasením žije približne 6,6 milióna obyvateľov, informoval tlačovú agentúru DPA hovorca OSN pre núdzovú pomoc Jens Laerke zo švajčiarskej Ženevy. Zdôraznil však. že je ešte predčasné povedať, koľkí z nich skutočne potrebujú pomoc.

Tragédia sa odohrala aj na najvyššej hore sveta Mount Everest v Himalájach, kde zemetrasenie vyvolalo lavíny a zahynulo pod nimi najmenej 18 ľudí, množstvo ďalších turistov a horolezcov je nezvestných.

Cesty sú zničené, komunikačné spojenia prerušené a celkový počet obetí v Nepále podľa očakávania ešte stúpne - správy z odľahlých oblastí totiž prichádzajú len teraz a podľa nich sa celé dediny premenili na sutiny.

"Každý dom v našej obci je len hŕbou tehál a okenných rámov,"
povedal obyvateľ z Dharampuru, mestečka pri okraji metropoly Káthmandu.

V Káthmandu záchranári holými rukami horlivo odpratávajú plechové strechy a rozdrobené steny, aby sa dostali k zraneným ľuďom uviaznutým pod troskami.

Na kopy trosiek sa zmenili aj historické pamiatky v niektorých najstarších okresoch Nepálu, vrátane centra metropoly Káthmandu a kráľovského námestia v neďalekom starovekom meste Bhaktapur.

V čase, keď dnes pokračovalo pátranie po živých, ďalšie veľké zemetrasenie s magnitúdou 6,7 vyhnalo ľudí do bezpečia ulíc.

Fámy, že krajinu zasiahne nové zemetrasenie, desia obyvateľstvo.

"Počuli sme, že Nepál postihne ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 9,0,"
povedal miestny obyvateľov, ktorý kempuje so svojimi dvoma dcérami a manželkou na otvorenom priestranstve v Káthmandu.

Nemecký seizmológ Winfried Hanka odhaduje, že skutočne prídu dodatočné otrasy a bude to takto trvať týždne či dokonca mesiace a ustanú len pomaly.

V niektorých dedinách sú pod troskami domov pochované celé rodiny. V okrese Sindupalčowk je deväť dedín je bez potravín a striech nad hlavou, ale obyvatelia sa sťažujú, že pomoc neprichádza.

DSS budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.

,aktualizované 

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.