Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Zemetrasenie v Nepále má vyše 1100 obetí, ministerstvo hľadá Slovákov

Námestie v Káthmandu. Foto: TASR/AP

Otrasy podľa svedkov pocítili až v indickej metropole Naí Dillí a ďalších mestách na severe Indie.


Káthmandu 25. apríla (TASR/Teraz.sk) - Silné zemetrasenie zasiahlo dnes Nepál a zabilo celkovo najmenej 1180 ľudí v štyroch krajinách, vrátane Indie, oblasti Tibetu a Bangladéša. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Počet obetí v dôsledku najsilnejšieho zemetrasenia v Nepále za uplynulých osem desaťročí môže dosiahnuť až 4500, čo je trikrát viac oproti súčasným odhadom. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na nepálsku vládu.

V samotnom Nepále potvrdila polícia úmrtia najmenej 1130 ľudí, z nich 634 prišlo o život v Údolí Káthmandu a najmenej 300 obetí hlásili v metropole Káthmandu. Vláda v Nepále vyhlásila mimoriadny stav v oblastiach postihnutých dnešným silným zemetrasením a vyzvala medzinárodné spoločenstvo na poskytnutie humanitárnej pomoci. Nepálsky kabinet sa na zasadnutí rozhodol vyčleniť 500 miliónov rupií (päť miliónov dolárov) na núdzovú pomoc pri katastrofe, informovala agentúra DPA.

Ďalších 36 osôb zahynulo v Indii, 12 v Tibete, a štyri v Bangladéši. Dvaja čínski občania zomreli na nepálsko-čínskej hranici. Počet obetí bude takmer určite stúpať, uviedol zástupca generálneho inšpektora nepálskej polície.

V Indii sú okrem najmenej 36 zabitých aj desiatky ranených. Až 23 ľudí prišlo o život v indickom štáte Bihár v siedmich okresoch, ktoré susedia s Nepálom. Osem ľudí zahynulo v štáte Uttarpradéš. Zrútené domy a múry zabili troch obyvateľov štátu Západné Bengálsko.

Najsilnejšie zemetrasenie po desaťročiach

Zemetrasenie, ktorého magnitúdu americká geologická služba USGS spresnila na 7,8, bolo najsilnejším v Nepále po 81 rokoch. Mohutné otrasy spôsobili zrútenie domov, zrovnali so zemou stáročné chrámy a vyvolali lavíny na Mount Evereste, kde potvrdili doteraz 18 mŕtvych horolezcov. Telá obetí už vytiahli zo snehu.

Lavína pochovala časť základného tábora, čo vyvolalo obavy o bezpečnosť stoviek horolezcov, ktorí sa nachádzali v okolí, uviedlo ministerstvo turistického ruchu. Dodalo, že dva stany v tábore sú plné ranených a že počet zabitých bude zrejme stúpať. Medzi obeťami budú pravdepodobne aj zahraniční horolezci a šerpovia. Štátna príslušnosť obetí zatiaľ nie je známa.
Na snímke lavína zasiahla základný tábor Everestu v Nepále v sobotu 25. apríla 2015.
Foto: TASR/AP

Ľudia uviazli na Evereste aj v Káthmandu

Podľa odhadov predstaviteľov ministerstva sa v základnom tábore nachádzalo najmenej 1000 horolezcov, vrátane asi 400 cudzincov. Apríl je najobľúbenejším mesiacom na zvládnutie Mount Everestu.

Alex Gavan z Rumunska napísal, že na hore bolo "mnoho, mnoho" ľudí. "Utekám o život zo stanu... Základný tábor Everestu obrovské zemetrasenie potom obrovská lavína," uviedol. Ďalší horolezec Daniel Mazur napísal, že základný tábor bol "vážne poškodený" a jeho tím uviazol. "Prosím, modlite sa za všetkých," dodal.

V centre Káthmandu sa okrem toho zrútila historická veža z 19. storočia, v ktorej troskách uviazlo podľa médií najmenej 50 ľudí. Z odľahlejších častí hornatej krajiny bolo zatiaľ k dispozícii len málo informácií.

Zem sa začala triasť predpoludním


Zemetrasenie sa začalo len niekoľko minút pred poludním a pocítilo ho husto zaľudnené Údolie Káthmandu, kde žije asi 2,5 milióna ľudí, potom zachvátilo hlavné mesto Káthmandu a šírilo sa všetkými smermi - na sever k Himalájam a Tibetu, na juh k indo-ganžským nížinám, na východ smerom k delte rieky Brahmaputra v Bangladéši a na západ k historickému mestu Láhaur v Pakistane.

O hodinu nasledoval dotras s magnitúdou 6,6 a menšie následné otrasy postihovali región ešte niekoľko hodín. Obyvatelia vybiehali v panike zo svojich domovov a z budov. Múry sa rúcali, stromy sa knísali, elektrické stožiare padali a na uliciach i múroch sa objavovali obrovské praskliny. A všade naokolo sa dvíhali mraky prachu.

Do niekoľkých hodín od zemetrasenia sa nemocnice začali zapĺňať desiatkami ranených ľudí. Organizovaná záchrana zväčša chýbala a tak mnohých ranených privážali do nemocníc priatelia alebo príbuzní. Meteorológovia predpovedajú na dnešnú noc a na nedeľu dážď i búrky s hromami a bleskami.

Pri zemetrasení s magnitúdou 5,3 zahynulo v roku 1934 v Nepále viac než 8500 ľudí.

V krajine bolo asi 300.000 cudzincov


Ako vyplýva z informácií českých elektronických médií, ktoré sa odvolávajú na rezort zahraničných vecí v Prahe, v oblasti zasiahnutej zemetrasením bolo v inkriminovanom čase viac ako osem desiatok českých občanov, pričom s 32 z nich sa zatiaľ nepodarilo skontaktovať.

Medzi približne 300.000 cudzincami, ktorí sa podľa londýnskeho denníka The Guardian zdržiavali aktuálne v Nepále, bolo, ako informoval hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Martin Weiss, okolo 250 občanov alpskej republiky. Ide o odhad na základe skúseností rezortu, poznamenal hovorca a dodal, že na základe výmeny poznatkov jestvuje zoznam 12 rakúskych občanov, ktorých sa doteraz nepodarilo zastihnúť.

Český, rakúsky ani maďarský rezort zahraničných vecí nemajú zatiaľ informácie o tom, že by medzi obeťami prírodnej katastrofy boli aj občania týchto stredoeurópskych štátov.

Maďarské médiá, vrátane spravodajskej televízie HírTV a internetového serveru hir24.hu, však potvrdili, že v medzinárodných expedíciách boli na svahoch himalájskych končiarov aj horolezci maďarského pôvodu a že v Nepále sa zdržiavali aj maďarskí turisti.
MZV: V Nepále je 11 Slovákov, ministerstvo sa s nimi pokúša skontaktovať
Bratislava 25. apríla (TASR) - V Nepále sa nachádza 11 Slovákov. Pre TASR to uviedol riaditeľ Tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko. V Himalájach západne od nepálskej metropoly Káthmandu dnes došlo k silnému zemetraseniu, zomrelo najmenej 758 ľudí.

"V dobrovoľnom registračnom systéme ministerstva máme k dnešnému dňu zaregistrovaných 11 slovenských občanov, ktorí ako cieľ cesty uviedli Nepál," informoval. Ministerstvo je v kontakte so Zastupiteľským úradom SR v Dillí a honorárnym konzulom v Káthmandu.

"Postupne sa pokúšame týchto jedenástich skontaktovať. Okrem toho sme sa spojili s dvomi členmi expedície Makalu, ktorí boli hospitalizovaní ešte minulý týždeň, sú v poriadku. Nemáme hlásené žiadne obete alebo zranenia slovenských občanov, je však potrebné si uvedomiť, že v dôsledku zemetrasenia sú aj silné výpadky komunikačných spojení," uviedol Susko. Ministerstvo vyzvalo ľudí, ktorí vedia o svojich rodinných príslušníkoch v Nepále, a nemajú s nimi kontakt, aby to oznámili na telefónnej linke diplomatickej služby 02/5978 5978.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).