Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

NOVEMBER 89: Na Paneurópskom pikniku sa začal útek občanov NDR

Ilustračné foto. Foto: TASR/Peter Lenhart

Tento historicky významný príspevok Maďarska k znovuzjednoteniu Nemecka si v pondelok v Šoprone pripomenú nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán.

Šopron/Bratislava 18. augusta (TASR) – Keď sa počas podujatia nazvaného Paneurópsky piknik v auguste 1989 otvorila neďaleko Šopronu na tri hodiny hranica medzi Maďarskom a Rakúskom, približne tisíc občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR) využilo situáciu a utieklo na Západ.

Po viac než roku, 4. októbra 1990, nemecký kancelár Helmut Kohl o tejto udalosti povedal, že práve v Maďarsku bola odstránená prvá tehla z Berlínskeho múru. V pondelok 19. augusta uplynie od Paneurópskeho pikniku 30 rokov.

Tento historicky významný príspevok Maďarska k znovuzjednoteniu Nemecka si v pondelok v Šoprone pripomenú nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko začalo už od jari 1989 odstraňovať železnú oponu, teda obranný systém, ktorý tvoril plot z ostnatého drôtu, kontrolné pásma a signalizačné zariadenia. Dôvody tohto rozhodnutia boli finančné – údržba systému bola nákladná –, ale aj politické.

"Pripadalo mi nemoderné, aby ešte koncom 20. storočia existovala železná opona," vyhlásil vtedajší maďarský premiér Miklós Németh. Jeho stranícky kolega Imre Pozsgay počas inšpekcie hraníc s Rakúskom dokonca vyhlásil, že "železná opona je hanbou Európy".

Maďarsko oficiálne oznámilo svoje rozhodnutie 2. mája 1989. V tom čase už bola demontovaná polovica z 350 kilometrov dlhého maďarského oplotenia. Presne 27. júna sa do strihania drôtov pustili ministri zahraničných vecí Maďarska a Rakúska Gyula Horn a Alois Mock pri meste Šopron (v nemčine Ödenburg) v blízkosti Neziderského jazera.

Nie náhodou padla na toto miesto voľba aj pri organizovaní tzv. Paneurópskeho pikniku. Jeho usporiadateľmi bola Paneurópska únia a maďarská opozícia.

V tom čase už boli v Maďarsku desaťtisíce východných Nemcov. Bývali v kempingoch, v parkoch, dúfali, že nájdu spôsob, ako sa cez čoraz priepustnejšiu hranicu dostanú von z komunistického tábora. Celkom nečakane využili fakt, že počas Paneurópskeho pikniku 19. augusta 1989 bola od 15.00 do 18.00 hodiny otvorená pohraničná brána.

"Myslím si, že strážcovia hranice aj my, organizátori, by sme boli informovaní, keby bol únik východných Nemcov skutočne naplánovaný vopred. Nikto nám však nič nepovedal," spomína na tieto okamihy László Magas zo Šopronu, jeden z organizátorov podujatia.

Keď sa blížila tretia hodina popoludní, objavilo sa pri hraničnom oplotení asi 150-200 ľudí. Arpád Bella, vtedy 43-ročný dôstojník maďarskej pohraničnej stráže, si najskôr pomyslel, že na miesto smeruje očakávaná delegácia. Vzápätí však zistil, že ide o východných Nemcov. Dramatické chvíle opísal takto: "Moja prvá myšlienka bola: Čo som to za smoliara? Veď nás hnali na zodpovednosť už len za jedného jediného utečenca."

Dav odsotil Árpáda Bellu a nastala tlačenica. Cez hranicu utekali mladí muži, ženy, deti s taškami a ruksakmi, v ktorých mali pobalené iba najnutnejšie veci. Mnohým, keď sa ocitli na slobode, sa na tvári objavili slzy. Pohraničník Bella dal svojim podriadeným jasný pokyn: aby ustúpili a tvárili sa, že nič nevidia. "Čokoľvek iné by bolo bývalo šialenstvo," povedal Bella.

Večer ho manželka privítala slovami: "A kto sa bude starať o rodinu, keď ťa zatvoria?" K žiadnym postihom však nedošlo. Práve naopak, 11. septembra 1989 Maďarsko otvorilo svoje hranice a len počas prvých troch dní prešlo na Západ asi 14.000 obyvateľov NDR. Ďalšie tisíce utekali cez Prahu.

O dva mesiace na to, 9. novembra 1989, sa otvorili hraničné priechody medzi východným a západným Berlínom a začal sa rúcať Berlínsky múr.

Hrdina Paneurópskeho pikniku Árpád Bella dostal v roku 1999 od maďarského parlamentu vysoké štátne vyznamenanie - kríž za zásluhy. V roku 2011 mu udelili podobné ocenenie aj v Nemecku. Počas dôchodku sa stretával pri víne so svojim rakúskym kolegom Hansom Göltlom, ktorý v roku 1989 slúžil na druhej strane hranice.

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.