Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Odstavenie britského parlamentu bolo nezákonné, rozhodol Najvyšší súd

Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Predsedajúca sudkyňa Brenda Haleyová povedala, že 11-členný senát jednomyseľne rozhodol o nezákonnosti a neplatnosti Johnsonovho postupu.

Londýn 24. septembra (TASR) - Pozastavenie činnosti britského parlamentu, iniciované premiérom Borisom Johnsonom krátko pred vystúpením Británie z EÚ, bolo nezákonné. K tomuto záveru dospel britský Najvyšší súd, ktorý zverejnil svoje rozhodnutie v utorok.

Informovala o tom spravodajská stanica Sky News a svetové tlačové agentúry.

Predsedníčka Najvyššieho súdu Brenda Haleyová povedala, že 11-členný senát jednomyseľne rozhodol o nezákonnosti a neplatnosti Johnsonovho postupu. Predĺžená prestávka v činnosti zákonodarného zboru, ktorá bola stanovená od 10. septembra do 14. októbra, tak z právneho hľadiska neprebieha.

Podľa Haleyovej musí teraz o ďalších krokoch rozhodnúť predseda Dolnej snemovne parlamentu John Bercow. Ten bezprostredne po oznámení rozhodnutia vyhlásil, že Dolná snemovňa musí "urýchlene zasadnúť".

Najvyšší súd rozhodoval o žalobách dvoch skupín odporcov odstavenia parlamentu pred tzv. brexitom, čím chcel podľa nich Johnson znemožniť súvisiacu rozpravu. Johnsonovi právnici trvali na tom, že ide o zákonný postup, bežne označovaný ako prorogácia.

Sudkyňa Haleová však konštatovala, že "súdu nebolo nijako vysvetlené, prečo je potrebné pozastaviť činnosť parlamentu na päť týždňov". "Sme nútení dospieť k záveru, že toto rozhodnutie bolo nezákonné," vyhlásila podľa Sky News.

"Nebola to normálna prorogácia. Zabránila parlamentu plniť svoju normálnu úlohu," citovala z odôvodnenia agentúra DPA.

Johnson požiadal ešte v auguste kráľovnú Alžbetu II. o predĺženú prestávku v činnosti parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne. Tento postup vyvolal odsúdenie zo strany opozície i časti konzervatívnych zákonodarcov, protesty v uliciach, žaloby i petíciu. Podľa kritikov si Johnson parlamentnú prestávku vynútil preto, aby mu poslanci nebránili uskutočniť brexit bez dohody.

Britský premiér trvá na tom, že Británia musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Podnet skupiny na čele s aktivistkou Ginou Millerovou, ktorým sa zaoberal Najvyšší súd, zamietol 6. septembra londýnsky vrchný súd, ktorý však umožnil odvolacie konanie. Samostatné súdne konania v danej veci prebiehali aj v Severnom Írsku a Škótsku. Zatiaľ čo severoírsky súd žalobu zamietol, najvyšší civilný súd Škótska konštatoval nezákonnosť Johnsonovho postupu a snahu "mariť" prácu zákonodarcov, konečné rozhodnutie o neplatnosti však prenechal takisto Najvyššiemu súdu v Londýne.

Samotná Millerová označila utorkový verdikt za víťazstvo pre parlamentnú suverenitu. "Dnešný rozsudok potvrdzuje, že sme krajina riadiaca sa zásadami právneho štátu," povedala podľa Sky News pred budovou súdu. Dodala, že Johnson musí už "zajtra otvoriť brány parlamentu".

J. Bercow: Dolná snemovňa musí urýchlene zasadnúť


Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow vyhlásil, že dolná komora musí "urýchlene zasadnúť". Reagoval tak na utorkový verdikt britského Najvyššieho súdu, podľa ktorého bolo pozastavenie činnosti britského parlamentu, iniciované premiérom Borisom Johnsonom krátko pred vystúpením Británie z EÚ, nezákonné. Informovali o tom agentúra AP a spravodajská stanica Sky News.

John Bercow, archívne foto.
Foto: TASR/AP


"Sudcovia odmietli tvrdenie vlády, že pozastavenie činnosti britského parlamentu na päť týždňov bolo len štandardným postupom s cieľom umožniť uskutočnenie nového príhovoru kráľovnej," vyhlásil Bercow.

Podľa predsedu Dolnej snemovne rozhodnutie súdu "potvrdilo právo a povinnosť parlamentu" zasadať v týchto kľúčových chvíľach, aby mohol kontrolovať prácu výkonnej moci a ministrov.

"Ako stelesnenie parlamentnej demokracie musí Dolná snemovňa urýchlene zasadnúť. Okamžite preto oslovím lídrov jednotlivých strán," dodal Bercow.

Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn sa domnieva, že Johnson by mal v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu "zvážiť zotrvanie vo svojej funkcii", pretože sa previnil "opovrhovaním demokraciou" a "zneužitím moci".

Jo Swinsonová, predsedníčka opozičných Liberálnych demokratov, v súvislosti s najnovším vývojom situácie uviedla, že Johnson nie je na základe verdiktu "kompetentný na to, aby zastával funkciu premiéra".

"Uviedol do omylu kráľovnú a nezákonným spôsobom umlčal zástupcov ľudu," napísala na adresu šéfa britského kabinetu Swinsonová s tým, že sa vracia k svojim "poslaneckým povinnostiam a úplnému zastaveniu brexitu".

Ku kritike Johnsona sa pridal aj líder britskej Strany brexitu Nigel Farage, podľa ktorého bolo pozastavenie činnosti parlamentu "najhorším politickým rozhodnutím v dejinách".

G. Verhofstadt: Britská demokracia sa má k svetu


Britská demokracia sa má podľa slov koordinátora Európskeho parlamentu (EP) pre brexit Guya Verhofstadta "k svetu". Verhofstadt to uviedol po tom, ako britský Najvyšší súd v utorok rozhodol, že pozastavenie činnosti britského parlamentu, iniciované premiérom Borisom Johnsonom krátko pred vystúpením Británie z EÚ, bolo nezákonné. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

Guy Verhofstadt, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


"Parlamenty by v skutočne demokratickom zriadení nemali byť umlčiavané," vyhlásil Verhofstadt s tým, že už nechce v živote od "Borisa Johnsona alebo iného podporovateľa brexitu počuť, že EÚ je nedemokratická".

Na verdikt súdu už reagovala prostredníctvom svojej hovorkyne Joanny Cherryovej aj Škótska národná strana (SNP), podľa ktorej je "pozícia Borisa Johnsona neudržateľná a mal by mať guráž na to, aby odstúpil".

"Boris Johnson nebol (do úradu) nikdy zvolený ľudom. Teraz by mal urobiť čestné rozhodnutie a rezignovať," uviedol v tejto súvislosti líder poslaneckého klubu SNP v britskom parlamente Ian Blackford.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.