Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia Zahraničie

Orbán v prejave hovoril o migrantoch, hraniciach i Macronovi

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Maďarský premiér súhlasil s francúzskym prezidentom v tom, že je nutný realizmus v zahraničnej politike a že treba vypracovať zoznam krízových javov Západu

Budapešť 2. septembra (TASR) - V budúcoročných parlamentných voľbách v Maďarsku budú voliči rozhodovať o tom, či budú zachované výsledky, ktoré maďarská vláda dosiahla za uplynulých sedem rokov, povedal dnes premiér Viktor Orbán. Jeho slová odzneli pred pozvanými hosťami na takzvanom občianskom pikniku v obci Kötse v Šomodskej župe.

Podľa premiéra treba ubrániť ostro kritizované hraničné zábrany určené na zastavenie ilegálnej migrácie, ale tiež istoty maďarských rodín a pracovné miesta a súčasne zachovať bezpečnosť v krajine, uviedol pre agentúru MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

V súvislosti s ochranou južných hraníc Maďarska Orbán poznamenal, že podľa údajov zverejnených v kruhoch NATO sa do roku 2020 vydá na cestu z Afriky 60 miliónov migrantov, prevažná väčšina z nich smerom do Európy.

Predseda maďarskej vlády vo svojom prejave analyzoval aj minulotýždňový rozhovor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona pre časopis Le Point a konštatoval, že miestami sú maďarské záujmy totožné s tými, ktoré prezentoval Macron. S mnohými jeho tvrdeniami však polemizoval.

Orbán súhlasil s francúzskym prezidentom v tom, že je nutný realizmus v zahraničnej politike a že treba vypracovať zoznam krízových javov Západu. Ocenil aj výzvu na korekciu chýb, ktoré treba urobiť v záujme zlepšenia fungovania Európy, avšak pri zachovaní základných európskych princípov, uzavrel hovorca predsedu maďarskej vlády.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Dokedy budú trvať nočné mrazy?

Priemerné denné teploty aj na juhu Slovenska dosahovali uplynulý týždeň len okolo 10 °C, čo je na úrovni prvej polovice apríla.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.