Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. máj 2025Meniny má Žigmund
< sekcia Zahraničie

OSN vyjadrila obavy nad obnovením leteckých útokov saudskej koalície

Ľudia utekajú po leteckom útoku saudsko-arabských síl v Saná 8. apríla 2015. Foto: TASR/AP Photo

Povstalecké hnutie húsíov dnes vyhlásilo, že sa vráti k mierovým rokovaniam pod záštitou OSN, ale až keď koalícia vedená Saudskou Arábiou úplne zastaví letecké útoky.

New York 22. apríla (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyjadril dnes obavy nad obnovením leteckých útokov v Jemene spojeneckými silami pod vedením Saudskej Arábie. Podľa vlastných slov dúfa, že sa boje rýchlo skončia.

"Keď som si prečítal správu, že sa tam opäť bojuje, veľmi ma to znepokojilo," povedal Pan reportérom. "Úprimne dúfam, že sa boje skončia čo možno najskôr," citovala ho agentúra Reuters.

Saudská Arábia v utorok oznámila ukončenie takmer mesiac trvajúcich leteckých útokov na povstaleckých húsíov, ktorí majú blízko k Iránu. Dnes však útoky obnovila.



Pan minulý týždeň vyzval všetky strany konfliktu v Jemene na okamžité prímerie.

Povstalecké hnutie húsíov dnes vyhlásilo, že sa vráti k mierovým rokovaniam pod záštitou OSN, ale až keď koalícia vedená Saudskou Arábiou úplne zastaví letecké útoky.

"Vyzývame na obnovenie politického dialógu pod záštitou OSN po celkovom zastavení brutálnej agresie na Jemen a úplnom zrušení blokády jeho ľudí," uviedol hovorca hnutia na Facebooku. Vyhlásenie zverejnil po tom, ako arabská koalícia v utorok oznámila, že končí s vojenskou operáciou, ale bude naďalej podľa potreby útočiť na ciele povstaleckého hnutia húsíov v Jemene a posilní vzdušnú a námornú blokádu, aby zabránila v dodávkach zbraní húsíom.

Slnečné lúče nás zahrejú aj v posledný deň pracovného týždňa

Teploty sa budú pohybovať okolo 22 až 27 stupňov C.

- V piatok večer od 20.00 h sa až do nedeľného (4. 5.) večera uzavrie úsek diaľnice D1 v smere do Bratislavy od križovatky Senec po Zlaté piesky. Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/61 od križovatky Senec smer Bratislava.

- Hokejisti Toronta postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL. Maple Leafs zvíťazili v noci na piatok v šiestom štvrťfinálovom dueli na ľade Ottawy 4:2 a rovnakým pomerom vyhrali aj celú sériu 1. kola play off.

- Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny. Zranenia utrpelo najmenej 14 ľudí, uviedol gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov.

- Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

- Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi. Vo štvrtok to povedal vo svojom pravidelnom večernom príhovore, informovali agentúry DPA a AFP.

- Návrat rukojemníkov z Pásma Gazy je veľmi dôležitý , no hlavným cieľom izraelskej vojenskej operácie je víťazstvo nad militantným hnutím Hamas, vyhlásil vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

- Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami.

- Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

- Americký prezident Donald Trump v stredu povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

- Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

- V japonskom meste Osaka vo štvrtok zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

- Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

- Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

- Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenskej republiky a diskutovali o vystúpení z Únie. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši.

- Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy (CEE) by mal v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 zrýchliť na 3 %.

- Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

- Futbalisti Interu Miláno sa postarali v stredajšom zápase Ligy majstrov o najrýchlejší semifinálový gól, domáca Barcelona zas o najmladšieho strelca v tejto fáze súťaže.