Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

OSN schválila dosiaľ najprísnejšie sankcie voči KĽDR

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

KĽDR zakazuje vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Trump očakáva veľmi veľký finančný dosah nových sankcií OSN na KĽDR.

New York 6. augusta (TASR/TERAZ.sk) - Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednomyseľne uvalila nové sankcie na Severnú Kóreu, ktoré by mohli drasticky znížiť príjmy KĽDR z vývozu tovarov.

Rezolúcia zakazuje Severnej Kórei vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Príjmy z exportu týchto tovarov dosiaľ krajine ročne vynášali zhruba jednu miliardu dolárov a tvorili tak asi tretinu z jej celkových príjmov z vývozu, priblížila agentúra AP.

Nové sankcie OSN taktiež zakazujú iným krajinám zvyšovať súčasný počet pracovníkov pôvodom z KĽDR, zakladať nové spoločné podniky s KĽDR či realizovať nové investície v existujúcich spoločných podnikoch.

Rezolúcia bezprostredne reaguje na skúšky severokórejskych medzikontinentálnych balistických rakiet z 3. a 27. júla, po ktorých Pchjongjang vyhlásil, že celé pevninské USA sú na dostrel.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová nazvala rezolúciu "najväčším balíčkom hospodárskych sankcií, aké boli kedy uvalené na severokórejský režim" a "najprísnejším súborom sankcií uvaleným na akúkoľvek krajinu za generáciu". Podľa Haleyovej však sankcie ako také nestačia a "nemali by sme nahovárať, že tým sme problém vyriešili".

"To ani zďaleka. Severokórejská hrozba je stále tu a rýchlo sa stáva čoraz nebezpečnejšou. Sú potrebné ďalšie opatrenia. Spojené štáty prijímajú a budú naďalej prijímať prezieravé obranné opatrenia na našu ochranu a na ochranu našich spojencov," vyhlásila Haleyová, pričom zdôraznila, že Washington bude aj naďalej realizovať spoločné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou.

Rezolúcia, ktorej text vypracovali Spojené štáty, má za cieľ vyvinúť ekonomický tlak na KĽDR a prinútiť ju k návratu k rokovaniam o jej jadrovom a raketovom programe. Dokument "čo najdôraznejšie" odsudzuje raketové skúšky a opätovne vyzýva Severnú Kóreu, aby od jadrového programu "úplne, preukázateľne a nezvratne" upustila.

OSN zároveň pridala na sankčný zoznam deväť Severokórejčanov, najmä zástupcov spoločností a bánk. Tým zmrazilo účty a zakázalo cestovať. Sankcie tiež rezolúcia uvalila na dve severokórejské banky a dve ďalšie spoločnosti, ktorým v súlade s ňou zmrazia aktíva.

V texte rezolúcie sa vyslovuje ľútosť nad skutočnosťou, že KĽDR "v obrovskej miere presúva svoje už aj tak nedostatočné zdroje do vývoja jadrových zbraní a nákladných programov balistických rakiet". V rezolúcii sa konštatujú zistenia USA, podľa ktorých väčšina obyvateľov KĽDR trpí nedostatkom jedla a potrebným prístupom k zdravotnej starostlivosti, pričom štvrtinu sužuje podvýživa.

Podľa Haleyovej nevyužíva Severná Kórea svoje príjmy na zabezpečenie potravín pre obyvateľov. "Namiesto toho severokórejský režim doslova vyhladováva svojich ľudí a zotročuje ich v baniach a fabrikách, len aby mohol financovať nelegálne raketové programy," uviedla Haleyová.

Bezpečnostná rada OSN prijala od roku 2006 už šesť súborov sankcií voči KĽDR, ktoré však izolovaný komunistický štát neodradili od ďalšieho rozvíjania svojho raketového a jadrového programu.

Trump očakáva veľmi veľký finančný dosah nových sankcií OSN na KĽDR



Americký prezident Donald Trump vyjadril v sobotu svoju spokojnosť s rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN uvaliť nové sankcie na Severnú Kóreu.

"Bezpečnostná rada práve hlasovala v pomere 15:0 v prospech uvalenia sankcií na Severnú Kóreu. Čína a Rusko hlasovali s nami. Veľmi veľký finančný dosah!" napísal prezident na svojom účte na Twitteri.




Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster v sobotu zdôraznil nebezpečenstvo, ktoré Severná Kórea predstavuje. Podľa McMastera pracuje americká administratíva s rôznymi scenármi vývoja situácie, pričom vylúčený nie je ani cielený vojenský útok na Severnú Kóreu. Zároveň však vyhlásil, že v takom prípade by išlo o "veľmi drahú vojnu, pokiaľ ide o utrpenie ľudí najmä v Južnej Kórei".

"Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyvinuli tlak na tento režim, na Kim Čong-una a jeho spolupracovníkov, aby dospeli k záveru, že v ich záujme je jadrový program ukončiť," uviedol McMaster.

Tomáš: Investície z 2. piliera pomôžu štátu aj sporiteľom

Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.