Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. jún 2025Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Pápež František budúci týždeň navštívi Kubu

Pápež František a kubánsky prezident Raúl Castro počas stretnutia na súkromnej audiencii vo Vatikáne 10. mája 2015. Foto: TASR/AP

Pri nedávno odštartovanom diplomatickom zbližovaní USA a Kuby zohral významnú úlohu práve najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi.

Havana 12. mája (TASR) - Pápež František navštívi v dňoch 19.-21. septembra Kubu. Informáciu zverejnila v noci na dnes biskupská konferencia karibskej krajiny.

Hlava katolíckej cirkvi prijala iba v nedeľu na súkromnej audiencii vo Vatikáne najvyššieho kubánskeho predstaviteľa Raúla Castra. Pri tomto stretnutí sa obe strany venovali zrejme aj už skôr avizovanej návšteve pápeža Františka na Kube, ktorá sa uskutoční krátko pred jeho cestou do USA.

V osobe argentínskeho pápeža zavíta na karibský Ostrov slobody tretí pápež po Jánovi Pavlovi II. v roku 1998 a Benediktovi XVI., ktorý Kubu navštívil v roku 2012.

Pri nedávno odštartovanom diplomatickom zbližovaní USA a Kuby zohral významnú úlohu práve najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi.

Blanár nevidí dôvod, prečo by ho mal na jeho poste niekto nahradiť

Na otázku stretnutia slovenskej a ukrajinskej vlády vyjadril Blanár predpoklad, že by mohlo nastať na jeseň.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu údajne reagovalo na americký návrh na prímerie a výmenu rukojemníkov pozitívne, zdôraznilo však svoju požiadavku na trvalé prímerie.

- Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc Sofie a iných väčších miest na protest proti plánom bulharskej vlády od 1. januára 2026 prijať euro za novú štátnu menu.

- Hádzanári Tatrana Prešov vybojovali svoj 19. titul majstra Slovenska.

- Až 25 percent detí považuje obmedzenie mobilov na školách za problém.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v pondelok (2. 6.) zúčastní na samite Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa uskutoční v litovskom Vilniuse.

- Na severe Slovenska treba v sobotu počítať s búrkami.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje v nedeľu (1. 6.) na zahraničnú pracovnú cestu do Španielska.

- Záchranné zložky aktuálne zasahujú pri dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel, ktorá sa stala v obci Orávka v okrese Rimavská Sobota.

- Trenčianska posádka leteckých záchranárov zasahovala v sobotu predpoludním na cyklochodníku v Považanoch v okrese Nové Mesto nad Váhom, kde pri zrážke viacerých cyklistov dvaja z nich utrpeli zranenia.

- Polícia vykonala v piatok (30. 5.) celoslovenskú dopravnú akciu zameranú na nákladné vozidlá.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal v piatok 30. mája 2025 veľvyslanca Francúzskej republiky Nicolasa Surana.

- Úrady v ukrajinskom regióne Sumy na hraniciach s Ruskom v sobotu nariadili povinnú evakuáciu 11 dedín pre zosilnené ostreľovanie a obavy z ruskej ofenzívy.

- Organizáciám pribudnú od júna viaceré povinnosti. Budú musieť vypracúvať výkaz o transparentnosti a sprístupňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami.

- Na poste starostu bratislavskej Petržalky končí v sobotu Ján Hrčka. Petržalskej miestnej samospráve šéfoval od roku 2018.

- Tím archeológov zo Slovenska a Guatemaly vedený profesorom Milanom Kováčom z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavil v severnej Guatemale pozostatky mayského mesta staré takmer 3000 rokov.

- V strednej Nigérii zahynulo pri prívalových povodniach už najmenej 115 ľudí a mnohí ďalší sú nezvestní, uviedli v piatok tamojšie záchranné zložky.

- Slovenská republika a Čierna Hora majú oveľa väčší potenciál pre spoluprácu a práve piatkové podnikateľské fórum v Podgorici bolo krokom k jeho naplneniu.

- Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach v piatok vypovedala zmluvu poisťovni Dôvera.

- Izrael v piatok obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že sa vydal na križiacku výpravu proti židovskému štátu.

- Úrady v Hongkongu v piatok prepustili druhú skupinu prodemokratických aktivistov odsúdených na základe sporného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti na štyri roky väzenia za podvratnú činnosť.