Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Pápež počas veľkonočnej omše vyzval na boj proti zlu zbraňami lásky

Pápež František udeľuje požehnanie Mestu a svetu (Urbi et orbi) počas veľkonočnej omše Zmŕtvychvstania Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 27. marca 2016. Foto: TASR/AP

Okrem udalostí v Belgicku z 22. marca poukázal taktiež na podobné útoky v Turecku, Nigérii, Čade, Kamerune, na Pobreží Slonoviny a v Iraku.

Vatikán 27. marca (TASR) - Pápež František vyzval dnes vo svojom tradičnom veľkonočnom posolstve na použitie "zbraní lásky" v boji proti zlu, ktoré sa prejavuje v podobe "slepého a krutého násilia". V rámci omše na vatikánskom Námestí svätého Petra, ktorá bola oslavou Ježišovho zmŕtvychvstania, hovoril okrem násilia taktiež o nespravodlivosti a hrozbám voči mieru v mnohých častiach sveta, informuje agentúra Reuters.

"Nech nás (vzkriesený Ježiš) na tento veľkonočný sviatok priblíži k obetiam terorizmu, tejto slepej a krutej podoby násilia, ktorou sa naďalej prelieva krv v rôznych častiach sveta," povedal pápež z balkóna Baziliky svätého Petra necelý týždeň po útokoch teroristov v Bruseli. Okrem udalostí v Belgicku z 22. marca poukázal taktiež na podobné útoky v Turecku, Nigérii, Čade, Kamerune, na Pobreží Slonoviny a v Iraku.

"Zbraňami lásky Boh porazil sebectvo a smrť," pripomenul pápež vo svojom posolstve Urbi et orbi (Mestu a svetu). Na veľkonočnej omši vo Vatikáne sa tento rok opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí, ktorých vzhľadom na obavy z terorizmu podrobovali prísnym bezpečnostným kontrolám.

Veriaci počas veľkonočnej vigílie pápeža Františka v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne 26. marca 2016, ktorá ukončí obdobie pôstu.
Foto: TASR/AP
František (79) opakovane odsúdil teroristické útoky v Bruseli aj v uplynulých dňoch. Počas bohoslužby na Veľký piatok povedal, že vyznávači náboženstiev páchajúci akty fundamentalizmu alebo terorizmu znevažujú meno Boha.

Medzi veriacimi na dnešnej omši vo Vatikáne boli aj bývalý kráľ a kráľovná Belgicka - Albert II. a Paola, ktorá pochádza z Talianska.

V iných častiach svojho posolstva František vyjadril nádej, že najnovšie rokovania prinesú riešenie konfliktu v Sýrii a podarí sa tak ukončiť "smutnú stopu skazy, smrti, pohŕdania humanitárnym právom a rozpadu občianskej súdržnosti". Vyzval tiež Európanov, aby "nezabúdali na mužov a ženy hľadajúcich lepšiu budúcnosť a čoraz početnejší zástup migrantov a utečencov, vrátane mnohých detí, unikajúcich pred vojnou, hladom, chudobou a sociálnou nespravodlivosťou".