Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

V Budapešti sa strhla lavína protestov proti zdaneniu internetu

Protesty v Budapešti proti zdaneniu internetu. Foto: TASR/AP

Polícia identifikovala skupinu zamaskovaných ľudí, ktorá po 20.00 h poškodila bránu, plot a žalúzie, rozbila niekoľko okien a niekoľkí z nich prenikli do dvora a vyliezli na terasu budovy Fideszu.

Budapešť 27. októbra (TASR) - Násilie je úplne neprijateľné, vyhlásila maďarská vládna strana Fidesz v reakcii na nedeľňajší vývoj po budapeštianskej demonštrácii proti zdaneniu internetu. Skupina protestujúcich spôsobila na sídle Fideszu na Lendvayho ulici materiálne škody; polícia zadržala šiestich výtržníkov.

"Fidesz priateľsky a trpezlivo vypočuje každého, kto má v akejkoľvek otázke odlišný názor. Sme otvorení argumentom. Sme pripravení predložiť pozmeňujúci návrh, ktorým by bola určená horná hranica zdanenia na 700 forintov (2,27 eura) a podľa ktorého by telekomunikačnú daň rozšírenú o prenos dát platili poskytovatelia služieb, nie zákazníci," píše sa vo vyhlásení Fideszu.

Násilie však podľa Fideszu nemôže byť riešením v žiadnej záležitosti, potrebný je dialóg, a nie vandalizmus.

Proti zámeru vlády premiéra Viktora Orbána zdaniť internet protestovali v nedeľu večer tisíce Maďarov. Podľa organizátorov ich bolo vyše 10.000. Po ukončení demonštrácie protestujúci prešli k sídlu Fideszu, kde proti výtržnostiam musela zasiahnuť polícia.

Opozičná strana Spolu-PM (Együtt-PM) dnes vyhlásila, že podujatie monitorovalo dostatočné množstvo poriadkových síl, ktoré protiprávnemu konaniu na Lendvayho ulici mali možnosť zabrániť.

"Ak maďarská polícia nie je schopná ochrániť sídlo vládnej strany, potom to znamená, že v tejto krajine musia byť obrovské problémy," povedal vo verejnoprávnom rozhlase spolupredseda Spolu-PM Viktor Szigetvári, podľa ktorého tajné služby mali mať extrémistov pod kontrolou.

Maďarská socialistická strana (MSZP) podporila snahy demonštrujúcich. Socialisti požadujú, aby zdanenie internetu nebolo zavedené, súčasne však odsúdili násilie. Vláda by mala zasiahnuť proti daňovým podvodom a korupcii a mala by znížiť rekordne vysokú 27-percentnú DPH.

Demokratická koalícia (DK) vyhlásila, že víta narastajúci odpor voči Orbánovej vláde, násilie však odmieta. Protest proti zdaneniu internetu podľa DK prerastá v protest proti systému, ktorý zaviedol Fidesz.

Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), ktorá vládne v bloku spolu s Fideszom, označila za neprijateľné akékoľvek verbálne i fyzické násilie. Záujmom radikálov je, aby sa politické názory od seba čo najviac vzďaľovali, poznamenala KDNP, ktorá vyjadrila nádej, že hlavný organizátor, ktorý sa viaže k MSZP, sa poučil a na ďalšom zhromaždení budú protestujúci komunikovať svoje myšlienky už s dodržaním pravidiel demokracie a bez výtržníctva.

Protesty proti zdaneniu internetu v Maďarsku.
Foto: TASR/AP


Polícia zadržala šesť výtržníkov

Šesť výtržníkov zadržala v nedeľu večer maďarská polícia v súvislosti s udalosťami pri sídle vládnej strany Fidesz na Lendvayho ulici v Budapešti, ktoré sa udiali po demonštrácii proti zdaneniu internetu. Informovala o tom dnes ráno budapeštianska polícia.

Polícia identifikovala skupinu zamaskovaných ľudí, ktorá po 20.00 h poškodila bránu, plot a žalúzie, rozbila niekoľko okien a niekoľkí z nich prenikli do dvora a vyliezli na terasu budovy Fideszu. Výtržníkov vo veku 19-35 rokov zadržali, vypočúvali ako podozrivých a vzali do väzby.

Organizátori protestu na Námestí hrdinov vyhlásili koniec zhromaždenia, potom však demonštranti prešli k sídlu Fideszu, kde hádzali na budovu staré počítačové komponenty vrátane obrazoviek, čím spôsobili menšie materiálne škody. Niekoľko extrémistov fyzicky zaútočilo aj na televízne štáby.

Proti zámeru vlády premiéra Viktora Orbána zdaniť internet protestovali v nedeľu večer tisíce Maďarov. Podľa organizátorov ich bolo vyše 10.000.