Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Pitvy troch obetí potvrdili použitie chemických zbraní v Sýrii

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pracujú v nemocnici v tureckom meste Adana 5. apríla 2017. Výsledky pitiev troch obetí utorkového leteckého útoku v provincii Idlib na severozápade Sýrie potvrdili, že tieto osoby boli vystavené účinku chemických zbraní. Foto: TASR/AP

Pri údajnom leteckom útoku chemickými zbraňami v povstalcami ovládanom meste Chán Šajchún zahynulo podľa najnovších správ až 86 osôb.

Bejrút 6. apríla (TASR) - Výsledky pitiev troch obetí utorkového leteckého útoku v provincii Idlib na severozápade Sýrie potvrdili, že tieto osoby boli vystavené účinku chemických zbraní. Informovali o tom dnes turecké médiá s odvolaním sa na ministra spravodlivosti Bekira Bozdaga.

Pri pitvách, ktoré vykonali v stredu večer v tureckom meste Adana, boli podľa tureckých médií prítomní aj experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

"Výsledky pitiev potvrdzujú použitie chemických zbraní," povedal turecký minister.

Úrady v Ankare informovali, že do Turecka previezli na ošetrenie takmer 60 ľudí, ktorí utrpeli zranenia pri útoku v Sýrii. Tri osoby neskôr zraneniam podľahli.

Počet obetí údajného útoku chemickými zbraňami v Sýrii stúpol na 86



Na 86 mŕtvych stúpol dnes počet obetí údajného leteckého útoku chemickými zbraňami, ku ktorému došlo v utorok v provincii Idlib na severozápade Sýrie. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa ľudskoprávnej organizácie SOHR je medzi obeťami leteckého útoku na povstalcami ovládané mesto Chán Šajchún v provincii Idlib 30 detí a 20 žien. Ďalších približne 200 ľudí je zranených alebo nezvestných.

Na videosnímke z 4. apríla 2017 sýrsky doktor lieči dieťa po chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún.
Foto: TASR/AP


Viacero západných mocností zo zodpovednosti za útok obviňuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Rusko, ktoré je Asadovým najsilnejším spojencom, však takéto obvinenia odmieta a tvrdí, že lietadlá sýrskych vzdušných síl zasiahli veľký sklad chemických zbraní a munície patriaci vzbúrencom. Takmer 90 ľudí teda podľa ruských predstaviteľov zomrelo po tom, čo zo zasiahnutého skladu unikli do ovzdušia chemické látky, ktoré sa tam nachádzali.

Hovorca ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov totiž na margo údajného útoku bojovými chemickými látkami uviedol, že sýrske vzdušné sily v skutočnosti útočili na laboratórium militantov, v ktorom sa vyrábali chemické zbrane.

"Z tohto veľkého arzenálu vyvážali militanti chemické zbrane do Iraku," povedal Konašenkov pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS.

Podpredseda opozičnej Sýrskej národnej koalície Bašár Hakim však tvrdenia ruského rezortu obrany označil za lživé.

"Niekto tvrdí, že cieľom útokov bol sklad zbraní. To je lož," uviedol Hakim bez toho, aby menoval Rusko.