Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Poľská subkomisia: Za nehodu lietadla s Kaczyňským môže séria explózií

Na archívnej snímke z 11. apríla 2010 vyšetrovatelia prehľadávajú vrak poľského prezidentského špeciálu na mieste nehody v Smolensku. Foto: TASR/AP Photo

Konštatovala tiež, že strom, ktorý lietadlo zasiahlo krídlom, nebol prvotnou príčinou jeho poškodenia.

Moskva/Varšava 12. januára (TASR) - Vyšetrovacia subkomisia poľského ministerstva obrany vo svojej technickej správe označila za hlavnú príčinu pádu lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyňským výbuch na palube. Tragédia sa odohrala v roku 2010 neďaleko ruského mesta Smolensk.

Informovala o tom v piatok agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na správu poľského rezortu obrany zverejnenú ešte v stredu.

Poľská subkomisia pre obnovenie vyšetrovania leteckého nešťastia z roku 2010 dospela k záveru, že ľavé krídlo lietadla Tu-154M bolo poškodené výbuchom zvnútra. Spresnila, že výbuchov bolo niekoľko. Konštatovala tiež, že strom, ktorý lietadlo zasiahlo krídlom, nebol prvotnou príčinou jeho poškodenia.

Predchádzajúca vyšetrovacia komisia dospela k záveru, že krídlo lietadla Tu-154 sa odtrhlo v dôsledku nárazu do brezy. Nové vyšetrovanie to však nepotvrdilo a experti prišli s verziou o výbuchu vnútri lietadla.

Viaceré ruské spravodajské spravodajské weby pripomínajú, že technická správa komisie ministerstva obrany bola vo Varšave zverejnená deň po tom, ako bol z funkcie ministra obrany odvolaný Antoni Macierewicz. Ten opakovane tvrdil, že príčinou havárie lietadla s poľskou elitou bol teroristický útok.

Poľská strana aj pred tým hovorila o výbuchu na palube lietadla Tu-154M, ale Vyšetrovací výbor Ruskej federácie túto verziu označil za neodôvodnenú.

Nešťastie sa odohralo v apríli 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska a zahynulo pri ňom 96 ľudí vrátane poľského exprezidenta Kaczynského a jeho manželky. Poľská delegácia cestovala na smútočné podujatia v Katyni, kde sú pochovaní poľskí vojaci a dôstojníci zastrelení príslušníkmi NKVD v roku 1940.

Tragédiu vyšetrovali komisie poľských aj ruských odborníkov a obe sa zhodli na tom, že šlo o nešťastie, ktoré bolo zapríčinené chybou posádky lietadla. Poľská komisia čiastočne vinila aj pracovníkov ruského strediska letovej kontroly.

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť, ktorú vedie exprezidentov brat Jaroslaw Kaczyňski, po svojom víťazstve vo voľbách vyšetrovanie havárie obnovila.

Nový minister obrany Mariusz Blaszczak vo štvrtok vymenoval svojho predchodcu Macierewicza za predsedu vládnej komisie na opätovné vyšetrenie nehody vládneho lietadla pri Smolensku. S odvolaním sa na poľský denník Niezaležna o tom informoval ruský server RBK. Macierewicz bude dohliadať na prípravu správy, ktorá bude predložená v apríli, keď uplynie osem rokov od katastrofy.