Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Pred šiestimi rokmi zažilo Poľsko jednu z najväčších tragédií

Záchranári zasahujú pri troskách poľského vládneho lietadla Tupolev Tu-154 , ktoré havarovalo v sobotu 10. apríla 2010. K havárii došlo pri pristávaní lietadla v ruskom Smolensku. Haváriu neprežil nikto. Pri nehode zahynuli poľský prezident Lech Kaczynski a manželka Maria ako aj ďalší poľskí predstavitelia a popredné osobnosti spoločenského a duchovného života. Lietadlo smerovalo na spomienkovú slávnosť za poľské obete stalinistickej diktatúry v Katyni neďaleko Smolensku. Foto: TASR/AP

Pri havárii lietadla, ktoré sa 10. apríla 2010 zrútilo pri nevydarenom pokuse o pristátie v ruskom Smolensku, zahynulo všetkých 96 osôb na palube vrátane poľského prezidenta Lecha Kaczyňského.

Varšava 10. apríla (TASR) - Pri havárii poľského vládneho lietadla TU-154M, ktoré sa 10. apríla 2010 zrútilo pri nevydarenom pokuse o pristátie na letisku v ruskom Smolensku, zahynulo všetkých 96 osôb na palube vrátane poľského prezidenta Lecha Kaczyňského a jeho manželky Marie. Okrem prezidentského páru lietadlo viezlo množstvo významných predstaviteľov Poľskej republiky, ako boli členovia ústredných štátnych orgánov a parlamentu, hlavní predstavitelia armády, predstavitelia cirkvi, poradcovia prezidenta a ďalšie osobnosti politického a spoločenského života. Delegácia mala namierené do ruskej Katyne, kde si chcela uctiť pamiatku viac ako 20.000 dôstojníkov poľskej armády, kňazov a intelektuálov, popravených v Katynskom lese v roku 1940 sovietskymi bezpečnostnými orgánmi. Lietadlo viezlo aj rodiny obetí katynskej tragédie.

Po havárii bola okamžite zriadená špeciálna vyšetrovacia komisia, na čele ktorej stál vtedajší ruský premiér Vladimir Putin. Ruskí vyšetrovatelia 9. apríla 2015 oznámili, že nevedia dospieť k záverečnému verdiktu pri skúmaní príčiny leteckej nehody. Jednou z okolností, ktoré im bránili v definitívnom uzatvorení tohto prípadu, boli podľa nich chýbajúce informácie požadované od Poľska. O aké podklady išlo, však nekonkretizovali.

Vyšetrovanie havárie poľského vládneho špeciálu z apríla 2010 poľská vláda oficiálne obnovila 4. februára 2016.

Verejný smútočný obrad za obete sa uskutočnil 17. apríla toho istého roku vo Varšave. Prezidentský pár pochovali 18. apríla v krypte katedrály na niekdajšom kráľovskom hrade Wawel v Krakove.

TASR prináša výberovú chronológiu nehody poľského lietadla z 10. apríla 2010:

-- 07.23 h - Štart lietadla z Varšavy.

-- 08.56 h (10.56 h moskovského času) - Pád lietadla TU-154M neďaleko letiska pri ruskom Smolensku.

-- Pred 09.00 h - Prvé neoficiálne informácie o katastrofe v Rusku.

-- 09.23 h - Poľské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že lietadlo, v ktorom bol Lech Kaczyňski s manželkou, malo tragickú nehodu.

-- 09.36 h - Záchranári uhasili horiace trosky prezidentského tupoleva; pokúšali sa o záchranu pasažierov.

-- 09.41 h - Ruská strana informovala, že nehoda si vyžiadala 87 obetí.

-- 09.49 h - Podľa informácií z poľského Úradu vlády bol poľský premiér Donald Tusk na ceste z Gdanska do Varšavy.

-- 09.54 h - Gubernátor smolenskej oblasti informoval, že tragédiu nikto neprežil.

-- 10.08 h - Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí informoval, že s najväčšou pravdepodobnosťou haváriu lietadla nikto neprežil.

-- 10.15 -
Ruský prezident Dmitrij Medvedev zvolal špeciálnu komisiu na vyšetrenie príčin nehody. Do jej čela vymenoval ruského premiéra Vladimíra Putina.

-- 10.25 h - Predseda hornej komory poľského parlamentu Bronislav Komorowski smeroval do Varšavy.

-- 10.36 h - "Všetko nasvedčuje tomu, že prezidentský pár nežije," informoval hovorca poľského rezortu diplomacie.

-- 10.41 h - Zdroj z Generálnej prokuratúry Ruskej federácie informoval, že na palube poľského TU-154M bolo až 132 osôb.

-- 10.55 h - Ruské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že letecké nešťastie nikto neprežil.

-- 11.06 h - Poľské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne potvrdilo, že neprežil nikto z pasažierov prezidentského lietadla.

-- 12.10 h - Aktuálna bilancia podľa správ ruskej strany: 96 mŕtvych.

-- 12.12 h - Poľsko zrušilo všetky športové a kultúrne podujatia.

-- 12.43 h - Agentúra ITAR TASS vydala správu, že posádku poľského lietadla bieloruskí leteckí dispečeri informovali o nevyhovujúcich podmienkach v Smolensku a posádka dostala odporúčanie pristáť v Moskve alebo v Minsku.

-- 12.45 h - Trosky lietadla prehľadávalo 134 záchranárov.

-- 13.00 h - Uskutočnilo sa mimoriadne zasadanie poľskej vlády.

-- 13.24 h - Na mieste nehody našli podľa agentúry Interfax prvú čiernu skrinku.

-- 13.42 h - Poľsko vyhlásilo týždňový štátny smútok, ktorý sa začal v deň tragédie od 18.00 h.

-- 14.30 h - Putin odletel do Smolenska, kde sa stretol s poľským premiérom Tuskom.

-- 15.50 h - Ruský prezident Medvedev vyhlásil na 12. apríla v krajine štátny smútok.

-- 15.58 h - Zverejnili zoznam členov posádky: Arkadiusz Protasiuk (kapitán); členovia - Robert Grzywna, Andrzej Michalak, Artur Zientek; letušky - Barbara Maciejczyková, Natalia Januszková, Justyna Moniuszková.

-- 16.14 h - Záchranné tímy identifikovali telo poľského prezidenta Lecha Kaczyňského.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).