Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Soul zareagoval na jadrovú skúšku KĽDR, lietadlá USA ju preverujú

Čínsky polovojenský policajt hliadkuje pred severokórejským veľvyslanectvom v Pekingu 6. januára 2016. Foto: TASR/AP

Jadrová skúška Severnej Kórey bola témou aj takmer dvadsaťminútového telefonického rozhovoru, ktorý v noci podnikli americký prezident a juhokórejská prezidentka.

Soul/Naha/Washington 7. januára (TASR) - Južná Kórea obmedzila dnes prístup do priemyselného parku Kesong na severokórejskom území, spravovaného súbežne oboma Kóreami. Ide o prvé konkrétne odvetné opatrenie od stredajšieho rána, keď Pchjongjang oznámil úspešné uskutočnenie testu vodíkovej bomby, píše agentúra AP.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie dnes oznámilo, že prístup do Kesongu budú mať len osoby s priamou obchodnou činnosťou v tomto zariadení. Opatrenie tak postihne klientov, potenciálnych nákupcov a poskytovateľov služieb celkovo 120 severokórejských podnikoch v tomto pohraničnom meste ležiacom na hraniciach oboch Kóreí.

Prázdne vstupné brány do severokórejského mesta Kesong.
Foto: TASR/AP
Prevažne menšie alebo stredné juhokórejské podniky vyrábajúce produkty ako hodinky alebo iné módne tovary majú v priemyselnom parku Kesong vybudované svoje továrne, v ktorých zamestnávajú lacnú pracovnú silu z KĽDR.

Zóna, kde je zamestnaných zhruba 53.000 Severokórejčanov, je posledným väčším spoločným projektom oboch štátov rozdeleného polostrova od začatia ich zbližovania.

Americké špionážne lietadlá vzlietli z Okinawy, preverujú oznam KĽDR

Americké špionážne lietadlá vzlietli dnes z americkej leteckej základne na juhojaponskom ostrove Okinawa, deň po tom, čo Severná Kórea oznámila, že uskutočnila skúšku vodíkovej bomby.

Z leteckej základne Kadena na Okinawe odštartovali najmenej tri lietadlá, informovala agentúra AP.

Nie je jasné, čo presne budú lietadlá robiť, ale zrejme sa zapoja do pokusov zistiť, aký typ atómovej bomby Severná Kórea (KĽDR) otestovala.

Jedno z týchto prieskumných lietadiel, RC-135S, zhromažďuje optické a elektronické údaje z balistických cieľov. Využíva sa na overovanie dodržiavania zmlúv o zbraniach a slúži zároveň na rozvoj americkej strategickej a raketovej obrany.

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal v stredu novinárom vo Washingtone, že "Spojené štáty budú zhromažďovať ďalšie dôkazy" a úzko spolupracovať s krajinami v regióne, aby sa dozvedeli viac o oznámenom teste Severnej Kórey.


Predstavitelia USA hovorili o teste KĽDR s Japonskom a Južnou Kóreou


Americký minister zahraničných vecí John Kerry prediskutoval v stredu s japonským partnerom Fumioom Kišidaiom najnovšiu jadrovú skúšku Severnej Kórey a zdôraznil potrebu medzinárodnej reakcie na nukleárne testy Pchjongjangu.

Na ilustračnej snímke Biely dom
Foto: TASR/AP
Informovala o tom v noci nadnes agentúra Reuters. Dodala, že o nedávnej aktivite Pchjongjangu rokoval Kerry v stredu aj so šéfom juhokórejskej diplomacie Jun Pjong-seom.

"Minister znova zopakoval pevný záväzok Spojených štátov na bezpečnosti Japonska a podčiarkol význam jednotnej medzinárodnej reakcie na provokatívne aktivity KĽDR," napísala vo vyhlásení americká diplomacia. Kerry vyjadril v tejto záležitosti rovnaký postoj aj smerom k Soulu.



Jadrová skúška Severnej Kórey bola témou aj takmer dvadsaťminútového telefonického rozhovoru, ktorý v noci nadnes podnikli americký prezident Barack Obama a juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje. Oznámila to prezidentská kancelária v Soule. Obama o tejto otázke hovoril taktiež s premiérom Japonska Šinzóm Abem.

Severokórejské vedenie zverejnilo v stredu nadránom oznámenie, že úspešne otestovalo vodíkovú bombu, pričom údajne išlo o skúšku "miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia". Niektorí experti však vyjadrili pochybnosti nad tým, či má Pchjongjang na také niečo dostatočné technické kapacity.



Južná Kórea po jadrovom teste Severu rokuje s USA o strategických zbraniach


Juhokórejská vláda rokuje so Spojenými štátmi o rozmiestnení amerických "strategických prostriedkov" na Kórejskom polostrove po tom, ako znepriatelená Severná Kórea v stredu oznámila, že uskutočnila test vodíkovej bomby. Agentúre Reuters to dnes povedal nemenovaný predstaviteľ juhokórejskej armády, ktorý odmietol poskytnúť podrobnejšie informácie.

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje telefonovala v noci nadnes s prezidentom USA Barackom Obamom, s ktorým hovorila o možnej odozve na severokórejský jadrový test.

Juhokórejské ministerstvo obrany medzitým podľa agentúry Jonhap vyjadrilo presvedčenie, že skúška zdokonaleného "štiepneho zariadenia" v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) nebola úspešná, ako tvrdí tamojšie vedenie. Predstavitelia vlády USA zase podľa vlastných slov pochybujú o tom, či išlo naozaj o vodíkovú bombu.

Južná Kórea podporovaná USA je so znepriateleným Severom technicky vo vojnovom stave, keďže vzájomná vojna z rokov 1950-53 sa skončila iba prímerím. Po predošlom jadrovom teste Severnej Kórey z roku 2013 vyslal Washington nad Južnú Kóreu svoje bombardéry B-2 schopné niesť jadrové zbrane, na čo Pchjongjang pohrozil nukleárnym útokom na USA.

Juhokórejská vláda vyhlasuje, že neuvažuje o získaní vlastného jadrového arzenálu, aj keď lídri tamojšej vládnucej strany na takýto krok vyzývajú. Podľa expertov, na ktorých sa odvoláva Reuters, je taktiež vysoko nepravdepodobné, žeby USA vrátili do Južnej Kórey svoje taktické jadrové strely stiahnuté v roku 1991.