Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 9. marec 2025Meniny má Františka
< sekcia Zahraničie

Premiér Libanonu: Nikto nemá odvahu zasiahnuť proti Asadovmu režimu

Na archívnej snímke sýrsky prezident Bašár Asad. Foto: TASR/AP

Čo by nás malo šokovať, je nárast počtu zomierajúcich detí a to, že celý svet sa prizerá, vyhlásil Harírí na margo chemického útoku v sýrskej provincii Idlib.

Brusel 5. apríla (TASR) - Utorňajší chemický útok na mesto Chán Šajchún v severosýrskej provincii Idlib zatienil dnešný záverečný deň medzinárodnej konferencie na podporu budúcnosti Sýrie a regiónu (#SyriaConf2017), ktorá sa koná v Bruseli.

Libanonský premiér Saíd Harírí vo svojom vystúpení v Bruseli uviedol, že takéto činy by nemali nikoho šokovať, pretože medzinárodné spoločenstvo nemá odvahu ráznejšie zakročiť proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Čo by nás malo šokovať, je nárast počtu zomierajúcich detí a to, že celý svet sa prizerá," vyhlásil Harírí.

Hlavným cieľom konferencie zameranej na povojnovú obnovu Sýrie je získať miliardy dolárov, ktoré medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo na vlaňajšej darcovskej konferencii v Londýne.



Na dvojdňovom podujatí organizovanom EÚ, OSN, Spojeným kráľovstvom, Nórskom, Kuvajtom a Katarom sa zúčastňujú zástupcovia 70 krajín a medzinárodných organizácií. Chýbajú však predstavitelia Turecka, vplyvného regionálneho hráča susediaceho so Sýriou.

Koordinátor OSN pre finančnú pomoc Sýrii Stephen O'Brien na konferencii upozornil, že "pre okamžité potreby v roku 2017" je potrebné zohnať okolo osem miliárd dolárov.

"Chápem, že sa to môže zdať absurdné, začať plánovať mier, keď ste uprostred konfliktu," uviedla pri tejto príležitosti šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. Upozornila, že plány na obnovu Sýrie majú povzbudiť ľudí vo vnútri i mimo tejto krajiny, aby sa naozaj snažili o dosiahnutie mieru.

Vo vyše šesť rokov trvajúcom občianskom konflikte v Sýrii prišlo o život takmer 400.000 ľudí a polovica jej obyvateľov sú presídlenci. OSN odhaduje celkové škody spôsobené vojnou na 350 miliárd dolárov.

TEPLÁ NEDEĽA: Posledný deň v týždni bude slnečný

Teploty sa budú pohybovať od 13 do 18 stupňov Celzia.

- Silné dažde v meste Pasto na juhozápade Kolumbie spôsobili zosuv pôdy, pre ktorý zahynul najmenej jeden človek, informovali v sobotu tamojšie úrady.

- Najviac ocenení na 32. ročníku odovzdávania cien Český lev získala dobová dráma Vlny režiséra Jiřího Mádla.

- Úplný výpadok elektrickej energie postihol provinciu Lázikíja na pobreží Stredozemného mora na západe Sýrie v dôsledku útokov zvyškov ozbrojencov lojálnych zvrhnutému sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, uviedla v sobotu sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

- Pápež František, ktorý bol hospitalizovaný pre zápal pľúc, dobre eaguje na liečbu a pomaly a postupne sa jeho stav zlepšuje, uviedol v sobotu Vatikán.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pred utorkovým stretnutím jeho tímu vyjednávačov so zástupcami Spojených štátov opatne optimistický. Témou stretnutia je ukončenie vojny na Ukrajine.

- Južný Sudán sa po nedávnych konfliktoch na severovýchode krajiny nachádza v "znepokojujúcom úpadku" a hrozí narušenie niekoľkoročného pokroku na ceste k mieru, varovala v sobotu komisia Organizácie spojených národov pre ľudské práva v Južnom Sudáne.

- Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu ostro kritizoval postup, ktorý opísal ako šikanátorské taktiky. Urobil tak deň po tom, ako prezident USA Donald Trump pohrozil vojenským zásahom proti Iránu.

- Ruský prezident Vladimir Putin "nemá záujem o mier," uviedla v sobotu šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tak na nočné útoky ruských síl na Ukrajine, pri ktorých zahynulo najmenej 14 ľudí. TASR informuje na základe správ agentúry AFP.

- Nemecký kresťanskodemokratický blok CDU/CSU Friedricha Merza a sociálni demokrati (SPD) súčasného kancelára Olafa Scholza v sobotu oznámili, že "v princípe dosiahli dohodu" o vytvorení vlády. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a AFP.

- Oproti budove poľského parlamentu vo Varšave v piatok slávnostne otvorili prvé interrupčné centrum v krajine. Od sobotňajšieho sviatku Dňa žien doň budú môcť ženy prísť potratiť pomocou tabletiek samostatne alebo v spoločnosti iných žien.

- Život 18-ročného muža si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa v obci Radzovce v okrese Lučenec. Mladík, ktorý nebol držiteľom vodičského oprávnenia, sa s vozidlom po náraze do oplotenia rodinného domu prevrátil na bok.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nateraz nepovažuje voľbu predsedu Národnej rady (NR) SR za rozhodujúcu. Zároveň upozornil, že pri tajnej voľbe sa môže stať všeličo.

- Koaličná SNS predkladá do Národnej rady (NR) SR uznesenie, ktorým chce odmietnuť zavádzanie a rozširovanie sankčných opatrení voči Ruskej federácii poškodzujúcich hospodárske záujmy SR.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že pravdepodobnosť predčasných parlamentných volieb je nízka. Má záujem obnoviť podporu vládnej koalície od 79 poslancov Národnej rady (NR) SR.

- Obyvateľ Thajska sa stal stredobodom pozornosti po tom, ako v nanuku, ktorý si kúpil z pouličného stánku, našiel celú zamrznutú hlavu žlto-čierneho hada a o svoj zážitok sa podelil na sociálnej sieti.

- Nájomné za byty vo väčšine slovenských miest v závere minulého roka medziročne vzrástlo o desiatky, niekde aj o stovky eur.

- Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol opustil väznicu. Rozhodla o tom prokuratúra, pretože súd zrušil jeho zatykač.

- Noc 88-ročného pápeža Františka v Gemelliho nemocnici, kde sa lieči so zápalom pľúc, bola pokojná.

- Muža z amerického štátu Južná Karolína odsúdeného za vraždu rodičov svojej bývalej priateľky popravili zastrelením.

- Grécky parlament zamietol návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Kyriakosa Mitsotakisa za jej prístup k vyšetrovaniu najhoršieho železničného nešťastia v krajine spred dvoch rokov, ktoré si vyžiadalo 57 mŕtvych a desiatky zranených.