Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Prezident A. Kiska v rámci prvej zahraničnej cesty navštívil Budapešť

Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) na spomienkovej slávnosti pri Národnom pamätníku na Keresztúrskom novom verejnom cintoríne v Budapešti. Prezident SR je na pracovnej návšteve v Maďarsku na schôdzke najvyšších predstaviteľov ďalších krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka. Na snímke zľava prezident českej republiky Miloš Zeman a prezident SR Andrej Kiska. Budapešť, 16. júna 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenský prezident okrem spomienkovej slávnosti a spoločného pracovného obeda prezidentov absolvuje aj bilaterálne rokovania s maďarským a potom aj s poľským partnerom.

Budapešť/Bratislava 16. júna (TASR) - Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý sa v nedeľu (15.6.) v Bratislave slávnostne ujal funkcie, dnes v rámci svojej prvej pracovnej zahraničnej návštevy pricestoval do Budapešti.

Na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 25. výročia udalostí, ktoré viedli k demokratickým spoločenským zmenám v Maďarsku, ho spolu s najvyššími predstaviteľmi ďalších krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka pozval prezident Maďarska János Áder.

Budapeštianska schôdzka, na ktorú pricestoval aj najvyšší predstaviteľ Českej republiky Miloš Zeman, jeho poľský kolega Bronislaw Komorowski a prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck, sa začala ceremóniou pri hroboch politických obetí revolúcie z roku 1956 na Keresztúrskom novom verejnom cintoríne.

Slovenský prezident okrem spomienkovej slávnosti a spoločného pracovného obeda prezidentov absolvuje aj bilaterálne rokovania s maďarským a potom aj s poľským partnerom. V závere dňa sa Kiska neformálne stretne i s českým a nemeckým prezidentom.

Stretnutie je súčasťou série obdobných tohtoročných podujatí plánovaných hlavami štátov V4 a prezidentom Nemecka. Ich cieľom je zvýrazniť dôležitosť a vzájomnú prepojenosť udalostí, ktoré sa v krátkom časovom odstupe odohrávali v jednotlivých krajinách strednej Európy a viedli k naštartovaniu demokratizačného procesu nielen v nich samých, ale aj v širšom regionálnom kontexte.

V rámci dnešného programu prezidenti popoludní navštívia múzeum Dom teroru, kde sa nachádzajú expozície pripomínajúce obete diktatúr 20. storočia. Generálni riaditelia budapeštianskeho múzea Dom teroru a Múzea STASI v Berlíne oznámia za prítomnosti hláv štátov začatie prác na zostavovaní registra obetí komunizmu.

Fotogaléria: Andrej Kiska na prvej zahraničnej návšteve


Kiska: S maďarským a poľským prezidentom sme vyjadrili snahu pomôcť Ukrajine


Na nutnosti pomoci Ukrajine sa dnes v Budapešti zhodli na dvojstranných rokovaniach prezident SR Andrej Kiska s maďarským prezidentom Jánosom Áderom a potom aj s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským.

"Vyjadrili sme veľkú ochotu pomôcť Ukrajine, aby sa z tejto nepríjemnej situácie dostala, pretože všetky naše krajiny chcú, aby sa Ukrajina pridala k našej časti Európy. Pre nás, ktorí máme s ňou spoločné hranice je táto otázka o to bytostnejšia," povedal Kiska slovenským novinárom.

Prezidenti po spoločnej schôdzke partnerov z krajín Vyšehradskej štvorky a Nemecka na bilaterálnych rokovaniach podľa slovenského prezidenta hovorili aj o pozastavení dodávky plynu z Ukrajiny.

Kiska označil budapeštianske stretnutia za veľmi priateľské a neformálne, na ktorých hovorili najmä o spoločenských témach.

Návšteva Múzea teroru, ktorá bola v rámci podujatia 25. výročia udalostí vedúcich k demokratickým spoločenským zmenám v Maďarsku, zanechala v slovenskom prezidentovi hlboký dojem.

"Sú tam priamo ukázané metódy, miestnosti, kde boli politicky neprijateľní ľudia mučení, kde boli väznení. Boli tam priamo zobrazené metódy, ako ich popravovali," pripomenul Kiska, podľa ktorého je dôležité, aby boli takéto pamätníky, kde si aj mladá generácia môže pozrieť aká tá minulosť bola.

Na zoznamovacom stretnutí s Áderom najvyšší slovenský predstaviteľ vysvetľoval svoj postoj k maďarskej národnostnej menšine žijúcej na Slovensku.

"Zopakoval som, že jedným zo základných podmienok k tomu, aby naše vzťahy boli veľmi dobré a na vysokej úrovni je, aby politici či na jednej, či na druhej strane zbytočne umelo nevyvolávali v predvolebných aktivitách pnutie, a to hlavne u nás, kde vieme že občania maďarskej národnosti sú veľmi spokojní v našej krajine. Chcú tu vychovávať svoje deti, platiť dane v našej krajine," dodal.

Kiska informoval, že v júli po návšteve Českej republiky navštívi Poľsko. S prezidentom Komorowským diskutovali o možnostiach viacerých neformálnych stretnutí na spoločných hraniciach.


V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy

Vláda chce do ústavy zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.