Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Zahraničie

Protiraketový systém THAAD v Južnej Kórei je už schopný prevádzky

Na snímke z 27. apríla 2017 príslušníci americkej armády pripravujú do prevádzky najnovší protiraketový obranný systém THAAD na golfovom ihrisku v meste Seongju v Kórejskej republike. Podľa velenia americkej armády je systém THAAD v prevádzke a je schopný reakcie na prípadný útok raketami KĽDR. Foto: TASR/AP

Americký systém THAAD je schopný likvidovať balistické rakety krátkeho a stredného doletu.

Soul 2. mája (TASR) - Protiraketový systém THAAD, ktorý minulý týždeň Spojené štáty rozmiestnili v Južnej Kórei, je už schopný prevádzky. Uviedol to dnes podľa agentúry DPA hovorca amerických síl v Kórei Rob Manning.

"Americké sily v Kórei (USFK) potvrdzujú, že obranný raketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je funkčný a schopný zachytiť severokórejské rakety a brániť (Južnú Kóreu)," uviedol Manning.

Informáciu potvrdilo aj juhokórejské ministerstvo obrany, ktorého hovorca povedal, že protiraketový systém je schopný "rýchlo reagovať" na hrozbu zo strany Severnej Kórey.

Čína žiada okamžité zastavenie procesu rozmiestňovania amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei. Vyhlásilo to dnes čínske ministerstvo zahraničných vecí.

"Postoj Číny v otázke THAAD sa nezmenil. Sme proti rozmiestňovaniu amerického raketového systému v Južnej Kórei a vyzývame všetky strany, aby okamžite zastavili tento proces. Sme pripravení prijať potrebné opatrenia na ochranu našich záujmov," uviedol hovorca rezortu čínskej diplomacie Keng Šuang, ktorého citovala agentúra TASS.

Spojené štáty začali s rozmiestňovaním systému THAAD v Južnej Kórei len minulý týždeň. Stalo sa tak napriek protestom miestnych obyvateľov i námietkam Číny.

Americký systém THAAD je schopný likvidovať balistické rakety krátkeho a stredného doletu. Jeho úlohou má byť posilnenie obrany pred možnou severokórejskou raketovou hrozbou.

Na inštalácii systému v Južnej Kórei sa Washington a Soul dohodli vlani v júli. Ako vhodná lokalita bola vybraná poľnohospodárska oblasť Songdžu na juhovýchode krajiny. Mnohí tamojší obyvatelia sa však obávajú, že systém pre nich predstavuje potenciálne zdravotné a environmentálne riziko.

Prvé súčasti systému boli do Južnej Kórey dovezené ešte začiatkom marca. Americká armáda ubezpečuje, že má výlučne obranný charakter a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre okolité krajiny.