Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

KONFLIKT S TURECKOM: Rusko hovorí o práve na vojenskú reakciu

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Hovorca Kremľa opakovane potvrdil, že Putina informovali o Erdoganovej žiadosti o schôdzku aj o jeho pokusoch o telefonické spojenie.

Moskva/Sofia 27. novembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Moskva pozastaví bezvízový režim s Tureckom v reakcii na zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra v turecko-sýrskom pohraničí.

Predseda Štátnej dumy Sergej Naryškin dnes zase varoval, že Rusko má v tejto súvislosti právo aj na vojenskú odpoveď, informovala agentúra Reuters.

Minister Lavrov sa dnes v Moskve stretol so sýrskym rezortným partnerom Walídom Mualimom. Pri tejto príležitosti oznámil, že Rusko s platnosťou od 1. januára 2016 pozastaví bezvízový styk s Tureckom.

Lavrov tiež vyjadril pochybnosti nad tým, či chce Ankara skutočne bojovať proti terorizmu, alebo to len deklaruje. Turecko podľa neho nie je ochotné zdieľať informácie o svojich občanoch podozrivých z terorizmu.

Naryškin dnes počas návštevy Rumunska označil zostrelenie lietadla za "úmyselnú vraždu" ruských vojakov, ktorá podľa neho musí byť potrestaná.

"Poznáme tých, ktorí to urobili, a tí musia byť súdení. Popri tom bude nepochybne nasledovať reakcia ruskej strany, avšak v súlade s medzinárodným právom. A Rusko má okrem toho právo na vojenskú odpoveď," vyhlásil Naryškin.

Moskva už podľa neho vyčlenila dodatočné vojenské zdroje určené na posilnenie bezpečnosti ruských bojových lietadiel.

Šéf dolnej komory ruského parlamentu pricestoval na návštevu Rumunska, členskej krajiny EÚ, napriek tomu, že sa nachádza na sankčnom zozname Únie v súvislosti s ruskou anexiou Krymu. Rumunsko svoje rozhodnutie vpustiť ho na svoje územie obhajovalo tým, že pricestoval na medzinárodnú konferenciu, na ktorú sa sankcie nevzťahujú, uviedla agentúra AP.

Putin sa nechce stretnúť s Erdoganom pre neochotu Turecka

Ruský prezident Vladimir Putin zatiaľ nereagoval na návrhy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na stretnutie či telefonický rozhovor, pretože Ankara sa odmieta ospravedlniť za zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra. Uviedol to dnes Putinov poradca pre zahraničnú politiku Dmitrij Ušakov.

Erdogan vo štvrtok informoval, že Putinovi navrhol, aby sa stretli na budúci pondelok v Paríži počas vrcholnej konferencie o klíme. Odpoveď na svoj návrh však zatiaľ nedostal. Uviedol tiež, že v utorok, keď došlo k zostreleniu ruského lietadla, sa s Putinom pokúšal telefonicky spojiť, rozhovor sa však neuskutočnil.

Hovorca Kremľa opakovane potvrdil, že Putina informovali o Erdoganovej žiadosti o schôdzku aj o jeho pokusoch o telefonické spojenie.

Ušakov dnes uviedol, že Erdoganov návrh na stretnutie v Paríži budú Putinovi tlmočiť neskôr, ale ešte dnes. Dodal, že v Paríži sa Putin stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, aby s ním diskutoval o konflikte v Sýrii a napätí vo vzťahoch medzi Izraelom a Palestínčanmi. Naplánovaná je už aj schôdzka s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá bude venovaná Sýrii a Ukrajine.



Postoj Moskvy k Erdoganovým návrhom Ušakov vysvetlil tým, že Rusko vidí "neochotu tureckej strany prísť s elementárnym ospravedlnením".

Erdogan už totiž vyhlásil, že Turecko sa nebude ospravedlňovať za incident s ruským lietadlom. Podľa neho sa majú "ospravedlniť tí, ktorí narušili náš vzdušný priestor". Dodal, že tureckí vojaci "len plnili svoje povinnosti, ktoré spočívajú v tom, že museli reagovať na narušenie" vzdušného priestoru.

Turecko pozastavilo nálety voči Islamskému štátu v Sýrii

Turecká armáda pozastavila lety nad Sýriou, ktoré podniká v rámci vojenskej kampane koaličných síl voči extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovali o tom dnes turecké noviny Hürriyet s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované diplomatické zdroje.

Rozhodnutie o dočasnom zastavení náletov má podľa denníka zabrániť incidentu, akým bolo utorkové zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra v turecko-sýrskom pohraničí.

Diplomatické zdroje uviedli, že Turecko prerušilo nálety v koordinácii s Ruskom, ktoré taktiež pozastavilo svoje letecké operácie v Sýrii v blízkosti tureckých hraníc. Obe strany sa údajne zaviazali k maximálnej opatrnosti, aby zabránili opakovaniu podobných incidentov, pokým sa nepodarí znovu otvoriť komunikačné kanály, ktoré by mali prispieť k zmierneniu súčasného napätia.

Tureckí a ruskí vojenskí predstavitelia podľa Hürriyetu viedli prvé diskusie o celej záležitosti už deň po zostrelení lietadla. Stalo sa tak z iniciatívy náčelníka generálneho štábu tureckej armády, ktorý pozval vojenských pridelencov z ruskej ambasády, aby im tlmočil informácie o okolnostiach zostrelenia lietadla. O veci však doposiaľ nehovorili vysokopostavení politickí predstavitelia oboch krajín.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu navrhol svojmu rezortnému partnerovi Sergejovi Lavrovovi, aby sa stretli pri príležitosti medzinárodnej konferencie, ktorá sa bude konať 3. a 4. decembra v Belehrade. Ruská strana však podľa novín Hürriyet stretnutie zatiaľ nepotvrdila.

Ruské veľvyslanectvo v SR: Rusko sa nechystá na vojnu s Tureckom


Rusko sa nechystá na vojnu s Tureckom, oznámil dnes na brífingu tlačový atašé veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Kulagin. Nasadenie ruských pozemných jednotiek v Sýrii Moskva neplánuje, potvrdil zas na základe otázky TASR starší radca veľvyslanectva Dmitrij Kovaľkov.

V súvislosti s Tureckom Kulagin reagoval na zostrelenie ruského bojového lietadla Su-24 tureckou stíhačkou F-16. K incidentu došlo 24. novembra. Moskva tvrdí, že ruský stroj sa v čase tureckého útoku nachádzal v sýrskom vzdušnom priestore a po zostrelení dopadol na sýrske územie. Podľa Ankary ruské lietadlo ignorovalo výstrahy a vletelo do tureckého vzdušného priestoru.

"Vo vzdušnom priestore nad územím Sýrie bolo zostrelené ruské lietadlo Su-24, ktoré plnilo protiteroristickú misiu na území Sýrie a ktoré sa snažilo zachrániť nás všetkých pred teroristami. V dôsledku toho došlo k obetiam medzi ruskými letcami. Ruské lietadlo zostrelila turecká stíhačka," uviedol Kulagin.

Zdôraznil, že "ruské údaje objektívnej kontroly, ako sme opakovane uviedli, jasne ukazujú, že ruské lietadlo bolo v sýrskom vzdušnom priestore, kde bolo zostrelené, a spadlo štyri kilometre od tureckých hraníc".

Spomenul, že deň po incidente ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov telefonoval so šéfom tureckej diplomacie Mevlütom Čavušoglom, ktorý síce vyjadril poľutovanie nad smrťou ruských vojakov, ale zároveň sa snažil ospravedlniť akcie tureckého letectva s tým, že ruské lietadlo aj napriek opakovaným varovaniam porušilo turecký vzdušný priestor.

"Máme vážne pochybnosti o tom, že to bol náhodný incident, navyše máme dostatok informácií, ktoré potvrdzujú, že sa jednalo o plánovaný akt. To je veľmi podobné vopred pripravenej plánovanej provokácii. Podľa najnovších informácií v tejto oblasti je, medzi iným, dislokovaná infraštruktúra ozbrojencov vrátane skladov so zbraňami a strelivom a riadiacich centier. Nenaznačuje taký zvýšený záujem Turecka o tento región snahy ochrániť túto infraštruktúru a zabrániť jej zničeniu? Na túto otázku nám tureckí kolegovia neodpovedali," povedal Kulagin.

Podľa neho rôzne médiá často uvažujú o tom, či sa teraz Rusko nechystá na vojnu s Tureckom. "Naša odpoveď znie: bojovať s Tureckom sa nechystáme. Postoj k tureckému národu sa nezmenil. Nemáme v úmysle podnikať kroky, ktoré by umelo provokovali vzájomné odcudzenie národov našich krajín. Máme len otázky týkajúce sa konania súčasného tureckého vedenia. Vždy sme sa snažili vyvíjať praktické, pragmatické vzťahy s našimi tureckými susedmi, a to v súvislosti so sýrskou krízou, najmä v čase, keď sme začali našu operáciu vzdušných a kozmických síl v Sýrskej arabskej republike, a to na žiadosť oficiálneho Damasku," konštatoval tlačový atašé.

Vyjadril sa aj k dôvodom, pre ktoré Rusko neodporúča svojim občanom návštevu Turecka. "Chceme zdôrazniť, že to nie je žiadny druh pomsty. Veľmi objektívne sme posúdili prítomnosť teroristických hrozieb v Turecku. Tieto odporúčania sú postavené na základe objektívnej a komplexnej analýzy situácie," vysvetlil.

Taktiež sa vyjadril k reakcii NATO na incident. "Vyhlásenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga sme vnímali ako trochu vynútené, a celkove sa zdalo, že zahaľuje postup tureckej strany," tvrdil Kulagin.

"Vieme, že bola veľmi živá diskusia. Turecku sa za útok na ruské lietadlo uštedrilo aj odsudzujúce hodnotenie. Vieme tiež, že vyhlásenie generálneho tajomníka aliancie nebolo doslova odsúhlasené všetkými. Zdá sa, že urobil tak na vlastnú zodpovednosť. Obzvlášť si všimnime jeho vetu, všeobecný význam ktorej spočíva v tom, že prípad dodatočne zdôrazňuje potrebu nasadenia opatrení v súvislosti s nebezpečným priblížením ruskej vojenskej infraštruktúry k hraniciam NATO. Pre každého vzdelaného človeka tu do oči bije pokrytecké pozadie tohto vyhlásenia," uviedol tlačový atašé.

Na otázku TASR, či má Moskva bližšie informácie o tom, že turecká tajná služba - ako informovali tureckí opoziční novinári - údajne zásobovala zbraňami islamistov bojujúcich v Sýrii proti vládnym silám, reagoval Kovaľkov: "Samozrejme, že vieme o tom, že nejaké skupiny v Turecku podporujú teroristické zložky v Sýrii, ale konkrétnejšie informácie nemáme, to je záležitosť spravodajských služieb."

Na ďalšiu otázku, či existuje pravdepodobnosť, že Rusko zapojí do pozemných operácií v Sýrii svoje jednotky, Kovaľkov uviedol: "Pozemnú operáciu tam Rusko neplánuje. Vyslali sme tam len špeciálne jednotky na záchranu našich letcov, ktorí boli v zostrelenom lietadle."