Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia Zahraničie

REIMER: V európskej legislatíve chýba spoločná definícia extrémizmu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Extrémizmus sa v európskych krajinách vyskytuje podľa rakúskeho odborníka relatívne rovnomerne. Na jednej strane je to islamský terorizmus a na druhej pravicový extrémizmus.

Bratislava 20. októbra (TASR) – V európskej legislatíve v súčasnosti absentuje spoločná definícia extrémizmu. Pre TASR to uviedol počas svojej návštevy v Bratislave rakúsky právnik, expert na ľudské práva a spoluzakladateľ európskej občianskej iniciatívy Stop extremism (Zastavte extrémizmus) Sebastian Reimer. Na Slovensko pricestoval v rámci celoeurópskeho turné v boji proti extrémizmu a terorizmu spolu so spisovateľkou, právničkou a predstaviteľkou liberálneho islamu Seyran Atesovou.

"Často sme počúvali, že sa nedá nič robiť. Ak to poviem tak trochu tvrdo, ako keby to vyústilo až do štádia, že musel niekto zomrieť, alebo sa zraniť, aby polícia mohla začať konať. Extrémizmus je však iba špička ľadovca, tých 80-90 percent sa udeje už predtým," upozornil Reimer, pričom extrémistu definuje ako človeka, ktorý útočí na základné práva iného.

Podľa jeho slov sa extrémizmus v európskych krajinách vyskytuje relatívne rovnomerne. "Vnímam dva nebezpečné prúdy, ktoré sa navzájom ako keby posilňujú - na jednej strane je to islamský terorizmus a na druhej pravicový extrémizmus. Asi 80 percent obetí je práve v dôsledku toho islamského terorizmu, 20 percent zase pravicového," konštatoval.

Podľa Seyran Atesovej pozorujeme v celej Európe posun doprava. "Na jednej strane je to tým, že sa menšiny nepodarilo možno v dostatočnej miere integrovať, na druhej strane pravdepodobne chýbala aj osveta či vzdelávanie. Absentovala práca s ľuďmi, ktorí sa mali integrovať, aby sa im sprostredkovali určité hodnoty. No a keďže sa to akosi zanedbalo, pravicoví populisti z toho môžu urobiť tému vo volebnej kampani," uviedla pre TASR.

Prostredníctvom Európskej občianskej iniciatívy chcú do 12. júla 2018 získať milión petičných podpisov občanov z minimálne siedmich krajín EÚ, aby sa Európska komisia začala návrhom, ktorý predložia, zaoberať. Prijatím komplexnej protiextrémistickej smernice by táto iniciatíva chcela vyplniť súčasné medzery v boji proti extrémizmu.

Ako potvrdila pre TASR Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, "v každom z týchto siedmich členských štátov je potrebné zozbierať stanovený minimálny počet vyhlásení o podpore - na Slovensku je to 9750 podpisov." Po zozbieraní milióna podpisov organizátori odprezentujú iniciatívu pred Komisiou, ktorá ju posúdi.

Reimer priznal, že napriek tomu, že majú do detailov prepracovaný návrh smernice, legislatívny proces EÚ je veľmi zdĺhavý. "Určite sa nebude aplikovať v praxi skôr ako v roku 2020," odpovedal na otázku TASR, v akom časovom horizonte je podľa neho reálne zhmotnenie návrhu v realitu.

Na základe neho by dotknutí mali mať nárok na odškodnenie. Napríklad ak by mal zamestnanec sklony k extrémizmu, zamestnávateľovi by pri výpovedi nevznikala povinnosť vyplatiť odstupné. V rámci návrhu je predmetom riešenia i opačná situácia v súvislosti so zvýšením odstupného.

V roku 2016 zatkli viac než 1000 ľudí, ktorí iniciovali extrémistické činy. Takmer 200 ľudí bolo v dôsledku extrémizmu usmrtených a viac než 400 sa vážne zranilo. Iniciátori projektu uviedli ako najväčších finančných podporovateľov Katar, Turecko, Saudskú Arábiu a Kuvajt.

Štáty podľa nich financujú okrem Moslimského bratstva i ďalšie organizácie. Iniciátori projektu upozornili, že práve Moslimské bratstvo je aktívne už aj v Českej republike.

V utorok sa vyskytnú prehánky, najmä na severe

Teploty 10 až 15 stupňov C.

- Slovenskí hokejisti Šimon Nemec, Tomáš Tatar ani Martin Pospíšil sa v nočných zápasoch NHL nezapísali do kanadského bodovania. Do štatistík im pribudli mínusové body, no radosť mali z víťazstiev.

- Ministri zahraničných vecí viacerých európskych krajín potvrdili na svojom pondelňajšom stretnutí v Madride „neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“, informuje TASR podľa agentúry DPA.

- Futbalisti Manchestru City sa budú musieť bližšie nešpecifikovaný čas zaobísť bez nórskeho kanoniera Erlinga Haalanda. Dôvodom je zranenie členka, ktoré utrpel v nedeľnom štvrťfinálovom dueli FA Cupu, v ktorom prispel gólom k triumfu nad Bournemouthom 2:1.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.

- Drogovú sieť v Maďarsku nebude ľahké eliminovať, ale vláda bude v tomto úsilí vytrvalá. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v obci Tarnazsadány v Hevešskej stolici predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

- Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc vo výške 16 miliárd švédskych korún (1,48 miliardy eur). Oznámil to v pondelok švédsky minister obrany Pal Jonson. Ide o dosiaľ najväčší balík pomoci z tejto severskej krajiny od vypuknutia ruskej invázie.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže utorok (1. 4.) výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Moldavské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo v pondelok ruskému veľvyslancovi Olegovi Ozerovovi diplomatickú nótu, v ktorej vyhlásilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby. Rusko v reakcii na to oznámilo, že dá „primeranú odpoveď“.

- Americký miliardár Elon Musk v pondelok odsúdil údajné „zneužitie súdneho systému“ vo Francúzsku, kde krajne pravicová politička Marine Le Penová dostala päťročný súdny zákaz politickej činnosti.

- Obsah Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru (PZ) zahŕňa problémy, ktoré sa v policajnej praxi vyskytujú dlhodobo.

- V Česku zatiaľ nie je žiaden potvrdený prípad ani podozrenie na nákazu slintačkou a krívačkou. Vzhľadom na blízku vzdialenosť ohniska na Slovensku však ČR opäť sprísňuje preventívne opatrenia.

- Z protekcionizmu v medzinárodnom obchode nemá nikto prospech a Nemecko bude spoločne s partnermi pracovať na tom, aby táto chybná cesta nezničila možnosti rastu celého sveta, vyhlásil v pondelok úradujúci nemecký kancelár Olaf Scholz.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta Alexandra Stubba. Ten v rozhovore označil Slovensko a Maďarsko za „trocha problematické“ krajiny vnútri EÚ.

- Troch zo štyroch amerických vojakov pôsobiacich v Litve, ktorí boli od minulého týždňa nezvestní, našli v pondelok mŕtvych. Pátranie po štvrtom nezvestnom pokračuje, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Predseda francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella v pondelok kritizoval rozhodnutie súdu nad líderkou svojej strany Marinou Le Penovou ako nespravodlivý.

- Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) v pondelok prijme veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Gautama Ranu. Hlavným cieľom tejto diplomatickej návštevy bude rokovanie o zavedení ciel na dovoz automobilov do USA.

- Nočný požiar osobného automobilu a fasády rodinného domu v Galante spôsobil škodu 180.000 eur. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave o tom informovalo na sociálnej sieti.

- Prievidzskí policajti obvinili 36-ročného muža z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, ktorý spôsobil v Bojniciach dopravnú nehodu. TASR o tom v pondelok informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.

- Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v pondelok podpísali memorandum o spolupráci.

- Na farme v maďarskom Levéli, ktorá je druhým ohniskom nákazy ochorenia slintačky a krívačky (SLAK) u maďarských susedov, sa pohyboval slovenský veterinár. Upozornila na to v pondelok opozičná poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).