Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Reuters: Orbánov štýl ekonomiky zanecháva za sebou najchudobnejších

Volebný bilbord vládnej strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Foto: TASR/AP

Zavedenie rovnej dane, škrty v sociálnych dávkach a Orbánovo zameranie na budovanie strednej triedy znamená, že priepasť medzi bohatými a chudobnými v Maďarsku sa rozširuje, tvrdia ekonómovia.

Budapešť 7. apríla (TASR) - Predvolebné fanfáry na oslavu hviezdneho ekonomického rastu Maďarska a zvyšujúcich sa miezd niektorí Maďari ani nevnímajú - napríklad 48-ročný László Reisch, účastník vládneho programu verejných prác. On uviazol na nesprávnej strane zväčšujúcej sa sociálnej nerovnosti.

Maďarsko sa ženie dopredu, ale Orbánov štýl ekonomiky, nazvaný tlačovou agentúrou Reuters "Orbánomika", zanecháva za sebou ľudí, ktorí teraz patria k najchudobnejším.

Premiérovi Viktorovi Orbánovi sa všeobecne pripisujú zásluhy za to, že po roku 2010 sa dostali verejné financie na udržateľnú cestu. Podľa jeho slov tak zachránil Maďarsko pred ekonomickým kolapsom pod horou dlhov, ako to zažilo Grécko.

Ekonomický rast, živený stavebným rozmachom, zahraničnými investíciami a fondmi Európskej únie, bol v roku 2017 štyri percentá, teda mal najrýchlejšie tempo za posledné tri roky - to je dobrá správa pre 54-ročného premiéra, keďže jeho cieľom je stať sa po parlamentných voľbách 8. apríla štvrtýkrát predsedom vlády.

Tento dobrý ekonomický výsledok však nepriniesol úžitok všetkým Maďarom, pripomenula v pondelkovom článku agentúra Reuters.

Zavedenie rovnej dane, škrty v sociálnych dávkach a Orbánovo zameranie na budovanie strednej triedy znamená, že priepasť medzi bohatými a chudobnými v Maďarsku sa rozširuje, tvrdia ekonómovia.

Reisch, otec dvoch detí, to takto pociťuje tiež.

"Spolu s platom mojej manželky dokážeme vyžiť, takže sa nemusíme prehrabávať v odpadkoch," povedal vyhrievajúc sa na lavičke pred svojím starým roľníckym domom v obci Hosszúhetény na juhu Maďarska, kde žije s manželkou a so synom. Jeho dcéra je medzi miliónmi Východoeurópanov, ktorí odišli do zahraničia za lepším zárobkom.

"V tomto svete sú ľudia, ktorí zarábajú obrovské množstvo peňazí. Sú extrémne bohatí," vyhlásil Reisch. "A potom sú tu ľudia ako my, ktorí žijú zo dňa na deň, a tiež takí, chudobnejší, čo nedokážu ani vyžiť," dodal.

Napriek tomu bude Reisch voliť Orbánovu stranu Fidesz, pretože v Maďarsku podľa neho nie je životaschopnejšia alternatíva. Reisch sa bojí ekonomickej neistoty za inej novej vlády, ale aj prisťahovalcov - čo je hlavný bod Orbánovej predvolebnej kampane.

Reisch je už rok a pol zamestnaný v rámci vládneho programu verejných prác a teraz pracuje vo svojej obci na renovácii prázdneho domu, ktorý kúpila miestna radnica.

Program je hlavným nástrojom vlády na posilnenie zamestnanosti Maďarov s najnižším vzdelaním, ale 165.000 ľudí, ktorých zamestnáva, nedosiahlo dvojciferné zvýšenie mzdy, pretože ich platy boli zmrazené a reálne príjmy sa im teda rokmi zhoršovali.

Teoreticky by zmrazenie platov malo dohnať ľudí k odchodu do súkromného sektora, ale vládne údaje ukazujú, že iba malému počtu účastníkov programu sa podarilo nájsť si dlhodobé zamestnanie inde. A mnohí v tejto situácii uviazli, keďže nemajú dostatočné vzdelanie ani úspory, a nehýbu sa dopredu.

Väčšina účastníkov má iba základné vzdelanie, takže vláda organizuje kurzy, sčasti financované Európskou úniou.

Reisch, ktorý predtým pracoval ako automechanik, sa pokúšal získať prácu vodiča, ale nedokáže si našetriť dostatok peňazí na zaplatenie nového požadovaného osvedčenia.

Mesačná mzda na základe programu je len niečo vyše polovice minimálnej mzdy, teda okolo 81.530 forintov (262 eur) pred zdanením, ale podlieha rovnakému 15-percentnému zdaneniu, aké platí pre najvyššie platy.

Rovná sadzba dane a znižovanie dávok v nezamestnanosti i ďalších dávok prispeli k tomu, že podľa správy Európskej komisie z roku 2017 nastal v Maďarsku jeden z najväčších nárastov nerovnosti v celej EÚ od finančnej krízy.

Príjmy vlády z daní súvisiacich so spotrebou, napríklad DPH a daní z tabaku a alkoholu, v pomere k výdavkom domácností sú najvyššie v EÚ a prekračujú aj podobné príjmy vlády v Dánsku, kde je oveľa vyššia životná úroveň.

Analýza režimu rovnej dane od ekonómov Csabu Thóta a Pétera Virovácza ukázala, že najväčší úžitok z tohto systému majú najmajetnejší, bezdetní platitelia daní, hoci rodiny s deťmi z neho v rôznej miere ťažia takisto.

Vláda uviedla, že reálne platy rodín s dvoma deťmi stúpli od roku 2010 o takmer 50 percent, pričom zvýšenie v rodinách s tromi deťmi bolo 65-percentné.

Orbán takisto zaviedol systém bývania pre rodiny s tromi deťmi, ktorého súčasťou sú príspevok vo výške desať miliónov forintov (32.160 eur) a dotovaná pôžička - premiér sa aj takto snaží zvýšiť pôrodnosť. Rodiny s menším počtom detí sú oprávnené dostať len nižšie pôžičky.

Keďže však ceny bytov a domov stúpajú, bohatšie rodiny s tromi deťmi sú nakoniec najväčšími užívateľmi reformy bývania, uviedol maďarský think tank GKI v nedávnej správe.

Je to preto, že Orbánove cielené reformy sú najvýhodnejšie pre tých, čo sa nachádzajú v lepšej štartovacej finančnej situácii, dodal GKI.

Vláda argumentuje, že sa takto vytvoria stimuly aj pre chudobnejších ľudí, aby si mohli zlepšiť svoje zručnosti a vzdelanie. Avšak od roku 2010 takmer miliónu chudobných Maďarov príjem klesol, dodal GKI.

Najnovšie dostupné údaje európskeho štatistického úradu Eurostat ukázali, že Maďarsko skončilo na poslednom mieste medzi svojimi stredoeurópskymi partnermi - Poľskom, Českom a Slovenskom - z hľadiska hrubého domáceho produktu na obyvateľa v roku 2016.

Pozícia Maďarska v rámci tejto skupiny krajín sa od nástupu Orbána k moci zhoršila. Spomedzi uvedených štyroch krajín jedine Maďarsko prekročilo percentuálny priemer EÚ v kategórii ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Tento záver sa zakladá na údajoch z roku 2016, pripomenula agentúra Reuters.

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov si zaistili postup do štvrťfinále MS tejto vekovej kategórie. Definitívne o tom rozhodli vo svojom treťom vystúpení v A-skupine, v ktorom v sobotu v americkom Allene deklasovali Nórov 9:1.

- V sobotu bude úplne uzavretá cesta v Prešove na úseku Prešovská ulica a ulica Arm. gen. Svobodu. Dôvodom je zabezpečenie športového podujatia.

- Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci alebo 2.00 h do 7.00 h.

- V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu ochorenia ebola v ugandskej metropole Kampala za skončenú.

- Americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

- Britského kráľa Karola III., ktorý je súčasne aj hlavou anglikánskej cirkvi, zastupoval v sobotu vo Vatikáne na pohrebe pápeža Františka jeho syn, princ William, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž. Dôsledkom pádu utrpel zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov na mieste podľahol.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.