Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

V Rumunsku vybuchol nočný klub. Aspoň 27 ľudí zahynulo, 180 sa zranilo

Polícia a hasiči pred nočným klubom v Rumunsku 31. októbra 2015 Foto: TASR/AP

Na dnešné ráno bolo kvôli udalosti zvolané mimoriadne zasadnutie vlády.

Bukurešť 31. októbra (TASR) - Požiar v nočnom klube Colectiv v centre trojmiliónovej Bukurešti zabil v piatok večer najmenej 27 ľudí a nemocnice rumunskej metropoly prijali 180 zranených, informoval dnes minister vnútra Gabriel Oprea.

Svedkovia povedali televízii Antena 3, že na vystúpenie metalovej skupiny Goodbye to Gravity prišlo do suterénneho klubu do 400 ľudí. Niektorý z pyrotechnických efektov na pódiu zlyhal a vzbĺkol požiar, ktorý zachvátil rýchlo strop. Ľudia spanikárili a vrhli sa k východu.

Televízia Digi 24 citovala svedkov, ktorí povedali, že k výbuchu došlo po tom, ako od iskry na pódiu vzplanul stĺp obalený protihlukovou polystyrénovou izoláciou. Jeden z ochrankárov klubu sa to údajne pokúsil bez úspechu uhasiť, požiar sa však rozšíril na stropné protihlukové obloženia a potom došlo k výbuchu a klub sa zaplnil množstvom dymu.

Victor Ionescu, ktorý bol v nočnom klube so svojou priateľkou, televízii Antena 3 povedal, že po výbuchu sa objavili obrovské plamene a vypukla panika.

"Ľudia omdlievali od dymu. Bol tam totálny chaos, šliapali po sebe," keď sa pokúšali ujsť, dodal. "Je to tragédia, ktorej sa bolo možné vyhnúť, ak by to bolo lepšie zorganizované," citovala ho agentúra AP.

K miestu nehody dorazilo 60 sanitných a hasičských vozov a priamo pred klubom zriadili záchranári poľnú nemocnicu.

Mladý muž, ktorý sa objavil vo vysielaní televízie Antena 3, povedal, že plamene zachvátili ľudí, ktorým horeli vlasy a spôsobili im popáleniny.

"Situácia sa pomaly stabilizuje... Máme veľa ľudí s popáleninami, intoxikovaných dymom a ušliapaných," povedal štátny tajomník ministerstva vnútra zodpovedný za záchranné služby Raed Arafat. Dodal, že mnohé z obetí nemali u seba osobné doklady. Zranených hospitalizovali v 10 bukurešťských nemocniciach.

Televízie priniesli zábery, ako sa policajti a zdravotníci pokúšajú oživiť mladých ľudí ležiacich na chodníku.

Vicepremiér Gabriel Oprea povedal, že bola vyhlásená pohotovosť stupňa "červený kód". Vyšetrovanie príčin nehody pokračuje.

Počas bezpečnostnej kontroly klubu pred 10 dňami polícia zistila, že je tam príliš málo kvalifikovaných ľudí a dala klubu pokutu.

Rumunský prezident Klaus Iohannis vo vyhlásení ubezpečil, že záchranné sily robia čo je v ich silách a vyzval ľudí, aby im dôverovali, že vyvinú maximálnu snahu, aby obmedzili dopady tejto katastrofy. Uviedol, že je "šokovaný a hlboko zarmútený" touto tragédiou. Je to "veľmi smutný okamih... pre náš národ", citovala ho agentúra DPA. Prezident sa vyjadril, že zvažuje vyhlásenie celoštátneho smútku.




Na dnešné ráno bolo zvolané mimoriadne zasadnutie vlády.

Podľa Facebookovej stránky bukurešťskej skupiny Goodbye to Gravity vystupujúcej v nočnom klube zvíťazil jej vedúci spevák Andrei Gault v roku 2008 v súťaži Megastar, čo je rumunská obdoba Superstar. Skupina má päť členov a od svojho vzniku v roku 2011 vydala dva albumy.

"Bola tam tlačenica ľudí utekajúcich von z klubu," citovala agentúra Reuters muža, ktorý unikol bez topánok.

Rumunské médiá uviedli, že k výbuchu došlo v nočnom klube Colectiv.

Podľa agentúry DPA o príčinách nehody neboli spočiatku žiadne oficiálne informácie. Očitý svedok rumunskej agentúre Mediafax povedal, že súčasťou programu bol ohňostroj, ktorý spôsobil požiar. Vznietilo sa zvukové obloženie stien klubu. Potom vznikla panika, pretože bol údajne priechodný iba jeden z dvoch východov.

Neslávne príklady

Zábavná pyrotechnika zavinila v minulosti niektoré z najhorších požiarov nočných klubov vo svete. Napríklad v Brazílii v roku 2013 zapálil hudobník v nočnom klube Kiss v meste Santa Maria vonkajšiu pochodeň. Vzbĺkol požiar, ktorý podľa vyšetrovateľov pripravil o život najmenej 241 ľudí.

Pyrotechnika spôsobila aj požiar v nočnom klube v ruskom Perme, ktorý v roku 2009 zabil 156 ľudí a v roku 2004 v nočnom klube v argentínskom Buenos Aires so 194 obeťami na životoch.