Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Generálna tajomníčka CDU dúfa v proeurópske Taliansko

Na archívnej snímke Annegret Krampová-Karrenbauerová. Foto: TASR/AP

Podľa spravodajskej stanice BBC dali talianski voliči prednosť pravicovým a populistickým stranám.

Berlín 5. marca (TASR) - Generálna tajomníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová v pondelok vyjadrila nádej, že aj keď v talianskych voľbách zrejme žiadna strana nezískala jasnú väčšinu, "Taliansku sa podarí vytvoriť stabilnú vládu a najmä vládu v duchu Európy".

"Výhľad cez Alpy do Talianska dnes nie je ľahký, pretože sa po týchto zložitých výsledkoch nedá predvídať... ako dlho potrvá vytvorenie vlády, či vôbec bude nejaká a kto takú vládu bude viesť," povedala podľa agentúry AP dvojka vo vedení CDU po kancelárke Angele Merkelovej.

Kancelárkin hovorca Steffen Seibert zaželal "tým, ktorí sú zodpovední, aby vytvorili stabilnú vládu dobrú pre Taliansko, ako aj pre spoločnú Európu". Vyjadril tiež nádej, že im to bude trvať menej ako šesť mesiacov - v narážke na zložité povolebné rokovania v Nemecku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok uviedol, že "v tejto fáze" je opatrný, čo sa týka výsledkov talianskych volieb, ale poznamenal, že táto krajina nepochybne trpela migračnou krízou. V narážke na volebný úspech protiimigračnej a euroskeptickej Ligy Severu (LN) pripomenul, že Taliansko bolo celé mesiace pod "silným migračným tlakom". Dodal, že Francúzsko sa bude aj v nadchádzajúcich rokoch aj naďalej zasadzovať za silné proeurópske postoje.

Podľa spravodajskej stanice BBC dali talianski voliči prednosť pravicovým a populistickým stranám. Euroskeptické a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) je najväčšou stranou s takmer tretinou získaných hlasov. Avšak strany pravicovej koalície združenej okolo krajne pravicovej Ligy Severu (LN) a subjektu Vpred Taliansko (FI) vedeného expremiérom Silviom Berlusconim by mali obsadiť v dolnej komore parlamentu najviac kresiel. BBC očakáva, že rokovania o vytvorení novej vlády môžu trvať celé týždne.

Európska komisia verí, že sa Talianom podarí zostaviť stabilnú vládu



Európska komisia (EK) je presvedčená o možnosti vytvoriť "stabilnú vládu" v Taliansku. Uviedol to v pondelok počas stretnutia s novinármi v Bruseli hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas.



Schinas upozornil, že eurokomisia sa zatiaľ nebude vyjadrovať k výsledkom talianskych volieb, keďže oficiálne výsledky ešte neboli oznámené. "Máme však dôveru v schopnosť prezidenta Sergia Mattarellu uľahčiť vytvorenie stabilnej vlády v Taliansku," spresnil hlavný hovorca EK.

Nedeľňajšie parlamentné voľby znamenajú pre Taliansko politickú neistotu s historickým úspechom protisystémových, euroskeptických a extrémne pravicových síl. "Zostaňte pokojní a pokračujte", odpovedal Schinas na otázky novinárov, či výsledky týchto volieb budú mať nepriaznivý vplyv na finančné trhy.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti pripomenula, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa krátko pred voľbami v Taliansku preriekol, že EÚ sa musí "pripraviť na najhorší scenár", keď Taliani nebudú mať funkčnú vládu, čo sa odzrkadlí aj na finančných trhoch. Neskôr spresnil, že došlo k nepochopeniu jeho slov, a dodal, že exekutíva EÚ verí, že Taliansko bude mať funkčnú vládu aj po voľbách.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Hnutie M5S chce stáť na čele novej talianskej vlády



Luigi Di Maio, líder populistického Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré ako jednotlivá strana získalo v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku najviac hlasov, uviedol, že jeho hnutie by malo stáť na čele novej vlády. Informovala o tom agentúra AP.

"Sme politická sila, ktorá zastupuje celý národ. Reprezentujeme celú (taliansku) čižmu od údolia Aosty až po Sicíliu," povedal Di Maio po tom, čo jeho hnutie dosiahlo veľký volebný úspech v celom Taliansku, keďže podľa predbežných výsledkov nedeľných volieb získalo 32,5 percenta hlasov.

Di Maio nazval nedeľné voľby "post-ideologickými". Podľa neho tieto voľby neboli o pravici či ľavici, ale o zamestnanosti a prisťahovalectve.

Nárok na zostavovanie novej vlády si okrem Di Maia robí aj Matteo Salvini, líder krajne pravicovej strany Liga Severu (LN), ktorá v koalícii so stranou Vpred Taliansko (FI) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a dvoma menšími stranami získala približne 37 percent hlasov. Salvini povolebnú spoluprácu s Hnutím piatich hviezd vylúčil.

Salvini: Pravicová koalícia má právo a povinnosť vládnuť Taliansku



Líder talianskej krajne pravicovej strany Liga Severu (LN) a europoslanec Matteo Salvini po nedeľných parlamentných voľbách uviedol, že pravicová koalícia, ktorej je jeho strana súčasťou, má "právo a povinnosť vládnuť Taliansku". Informovala o tom agentúra AP.

Salvini povedal, že výsledky volieb naznačujú, že pravicová koalícia bude stáť na čele budúcej vlády a jeho strana bude stáť na čele tejto koalície.

Salvini sa tiež vyjadril k spoločnej európskej mene, ktorú označil za "zlú" a odsúdenú na zánik.

Dobrý výsledok Ligy Severu v talianskych parlamentných voľbách privítala aj líderka francúzskej ultrapravicovej strany Národný front (FN) Marine Le Penová.

"Veľkolepý zisk a špičkový výkon koalície na čela s Ligou, ktorú vedie náš spojenec a priateľ Matteo Salvini, je novou etapou precitnutia národa! Európska únia má zlý večer,"
uviedla na Twitteri Le Penová, keď po zavretí volebných miestností začali prichádzať prvé výsledky talianskych parlamentných volieb.

Taliansky expremiér Renzi odstúpi z funkcie lídra Demokratickej strany



Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpi po porážke v nedeľňajších parlamentných voľbách z funkcie lídra stredoľavicovej Demokratickej strany (PD). Informovala o tom v pondelok talianska tlačová agentúra ANSA.

Renziho hovorca to však zatiaľ nepotvrdil. "Nie je nám to známe," povedal Marco Agnoletti s tým, že samotný Renzi sa vyjadrí o 17.00 h SEČ.

Vládnuci stredoľavicoví politici vo voľbách zaznamenali straty, keďže PD dostala podľa predbežných výsledkov iba 18,9 percenta hlasov. Denník La Repubblica označil jej neschopnosť získať aspoň pätinu hlasov za psychologický úder.