Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

VIDEO: Šefčovič vyzval Európanov, aby v sobotu večer nesvietili

Maroš Šefčovič Foto: Youtube.com

"Stále môžeme zmeniť klimatické zmeny!" vyzýva vo videu slovenský eurokomisár.

Brusel 26. marca (TASR) - Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič dnes oznámil, že sa rozhodol v sobotu večer 28. marca sedieť v tme, podobne ako viacerí jeho kolegovia z exekutívy EÚ a rovnako ako niekoľko miliónov ľudí v Európe a na celom svete. Dôvodom je účasť na iniciatíve s názvom Hodina Zeme.

"Tým, že budeme sedieť potme, pošleme správu o osvietení, o tom, že sú nevyhnutné zmeny," vysvetlil Šefčovič v oficiálnom videu EK.



Podľa jeho slov je univerzálna výzva Európanom, aby v sobotu večer symbolicky vypli svetlo od 20.30 do 21.30 h, zameraná na uvedomenie si skutočnosti, že globálne otepľovanie má zničujúci dopad na našu planétu, na zvieratá a ľudí na nej žijúcich. Pripomenul, že počet prírodných katastrof sa zvyšuje, že ekologický systém planéty je narušený a klimatické zmeny majú vážne dôsledky na ľudské zdravie a na našu ekonomiku.

"Stále môžeme zmeniť klimatické zmeny!" vyzýva slovenský eurokomisár vo svojom videoodkaze. Napríklad tým, že sa čo najvyšší počet občanov zapojí do hodinového "nesvietenia", že občania budú apelovať na miestne a vnútroštátne samosprávy, aby zavádzali a podporovali politiky priaznivé pre oblasť klímy.

Šefčovič zároveň z titulu svojej funkcie komisára zodpovedného za energetiku EÚ a v mene svojich kolegov z EK prisľúbil, že Európska únia bude podporovať stanovené snahy o zníženie emisií skleníkových plynov.

"Do roku 2030 si EÚ kladie za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov najmenej o 40 percent, zvýšenie obnoviteľných zdrojov energie aspoň o 27 percent a zvýšiť energetickú účinnosť aspoň o 27 percent," pripomenul Šefčovič.

Organizátorom Hodiny Zeme (Earth Hour) je Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Zámerom iniciatívy je zastaviť degradáciu životného prostredia. Do akcie sa po celom svete zapájajú samosprávy, firmy, školy i jednotlivci. V minulom roku sa do akcie zapojilo 7000 miest v 162 krajinách vrátane Slovenska, ktoré sa na tejto akcii zúčastní po šiesty raz.