Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

SOBOTKA: Energetická únia je jednou z priorít českého predsedníctva V4

Predseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Česká republika od začiatku podporovala koncept Energetickej únie a nemá výhrady k projektu, ktorý predstavila Európska komisia (EK).

Brusel 19. marca (TASR) - Česká republika od začiatku podporovala koncept Energetickej únie a nemá výhrady k projektu, ktorý predstavila Európska komisia (EK). Týmito slovami opísal český premiér Bohuslav Sobotka po príchode na summit EÚ do Bruselu postoj Prahy k Energetickej únii, o ktorej dnes na najvyššej úrovni rokujú premiéri a prezidenti členských štátov EÚ.

Na otázky novinárov, či Česká republika, podobne ako Slovensko a Maďarsko, odmieta poskytnúť právo veta pre EK pri bilaterálnych dohodách o plyne s ruským Gazpromom, ak by exekutíva EÚ mala pocit, že ruský koncern zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu, Sobotka uviedol, že česká vláda neodmieta transparentnosť bilaterálnych zmlúv. Upozornil, že v tejto súvislosti dnes rokoval aj s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom, ktorého rovnako ubezpečil, že Česká republika chce byť v tomto ohľade maximálne transparentná.

Sobotka rokoval so Šefčovičom o samotnom koncepte Energetickej únie a jej implementácii do praxe. Pripomenul, že na dnešnom summite budú lídri EÚ schvaľovať politické zásady Energetickej únie, pričom konkrétny legislatívny návrh bude známy už v najbližších mesiacoch, po ktorom budú ďalšie diskusie.

Český premiér v tejto súvislosti upozornil, že ČR, ktorá v lete preberie predsedníctvo Vyšehradskej štvorky (V4), má ambície, aby koordinovala postoje krajín V4 a zaistila tak spoločnú pozíciu k jednotlivým legislatívnym aktom, ktoré bude predkladať EK.

"Chceme z toho urobiť jednu z priorít nášho predsedníctva V4. Nebude to ľahká úloha,"
povedal Sobotka o projekte Energetickej únie. Priznal, že chce do tejto úlohy zapojiť ministra priemyslu Jana Mládka a následne vytvoriť na pôde V4 skupinu expertov, ktorí cez ministerstvá obchodu a priemyslu budú v permanentnom kontakte, aby mohli zlaďovať svoje pozície voči legislatíve Európskej komisie.