Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Zahraničie

Sopečný oblak z vulkánu Calbuco ovplyvnil medzinárodnú leteckú dopravu

Výbuch sopky Calbuco v stredu 22. apríla 2015. Foto: TASR/AP/Carlos F. Gutierrez

V Čile sa nachádza približne 90 aktívnych sopiek. Calbuco naposledy vybuchla v roku 1972.

Buenos Aires 24. apríla (TASR) - Medzinárodná letecká doprava dnes zaznamenala meškania, resp. rušenia letov pre obavy z oblaku prachu, ktorý vychrlila čilská sopka Calbuco. Informovala o tom stránka britskej spravodajskej televízie BBC.

Štvrtková erupcia vytvorila prachový oblak, ktorý sa vzniesol do výšky 20 kilometrov. Vulkanický popol predstavuje pre lietadlá mimoriadne nebezpečenstvo, pretože jeho jemné čiastočky môžu poškodiť motory, upozornila BBC.

Oblak už v uplynulých niekoľkých hodinách obmedzil množstvo medzinárodných letov, pričom jedno lietadlo sa muselo vrátiť späť do Austrálie. Išlo o let spoločnosti Qantas QF27 do čilského Santiaga, ktorý sa po piatich hodinách musel otočiť a vrátiť do Sydney. Dôvodom pre prerušenie letu boli podľa hovorcu aerolínií práve obavy zo sopečného popola.

Do svojich odletových destinácií sa dnes vrátili aj dva lety smerujúce zo Spojených štátov do Buenos Aires - jeden spoločnosti Delta Air Lines a druhý American Airlines.



Let francúzskych aerolínii Air France z Paríža do Santiaga prerušil cestu a pristál v brazílskom Sao Paule, ďalší stroj smerujúci do Buenos Aires skončil predčasne v Riu de Janeiro. Cestujúci ostanú podľa vyhlásenia hovorcu Air France v Brazílii minimálne do soboty.

Vulkán Calbuco na juhu Čile sa prebudil k životu v stredu po 43 rokoch nečinnosti. Miestne úrady nariadili evakuáciu približne 45.000 ľudí. Ďalšia erupcia nastala vo štvrtok v ranných hodinách a ďalšie sú pravdepodobné. Hustý oblak dymu zahalil niekoľko miest a obcí v Čile, ako aj oblasť nad Andami v susednej Argentíne.

Sopka Calbuco leží blízko turistami vyhľadávaného mesta Puerto Varas približne 1000 kilometrov južne od hlavného mesta Santiago. Je jednou z najaktívnejších sopiek v krajine. V Čile sa nachádza približne 90 aktívnych sopiek. Calbuco naposledy vybuchla v roku 1972.