Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Štrajku maďarských učiteľov vyjadrili soliadritu taxikári i sudcovia

Celodennému štrajku učiteľov maďarských škôl v stredu 20. apríla 2016 v Budapešti vyjadrili solidaritu taxikári (na snímke), opozičné strany, odborári rôznych rezortov, ale i sudcovia. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Cieľom odborárov nie je vyvolávať nespokojnosť, ale dosiahnuť, aby sa uplatnili odborné argumenty, aby obyvateľstvo dostalo kvalitné a odborné služby.

Budapešť 20. apríla (TASR) - Celodennému štrajku učiteľov maďarských škôl dnes vyjadrili solidaritu taxikári, opozičné strany, ale i sudcovia.

"Máme svoje rodiny, nás sa takisto týkajú tieto problémy, ide o naše deti, ktoré učia pedagógovia. Vidíme, v akej zlej situácii sú," zdôvodnila prejav solidarity taxikárov v Budapešti pre TASR Katalin Karsaiová z Odborového zväzu maďarských taxikárov.

"Táto vládna politika neberie do úvahy odbornosť, nerokuje, nevyjednáva, zásadné rozhodnutia sú nepripravené, nepredkladá ich odborárom, ale ani odborníkom v danej oblasti. Takýto postoj je nutné zmeniť. Dnešný štrajk je iba jedným z prejavov vlny nespokojnosti, ktorá pretrváva od februárovej miškoveckej demonštrácie a prechádza už aj do iných rezortov - ochotu štrajkovať prejavili už aj pracovníci verejnej správy," povedal predseda Fóra spolupráce odborových zväzov András Földiák.

Zdôraznil, že cieľom odborárov nie je vyvolávať nespokojnosť, ale dosiahnuť, aby sa uplatnili odborné argumenty, aby obyvateľstvo dostalo kvalitné a odborné služby. "Budeme šťastní, ak nám vláda vyjde v ústrety. Budeme šťastní, ak nebudú potrebné žiadne demonštrácie. Ale ak vláda nebude ústretová, budeme v štrajkoch pokračovať," dodal predseda fóra.

Solidaritu so štrajkujúcimi učiteľmi vyjadrilo aj niekoľko sudcov tým, že aj mimo pojednávania si ponechali čierne taláre, uviedol spravodajský server 444.hu. Z rovnakého dôvodu sa pred parlamentom zhromaždili viacerí politici a aktivisti opozičných strán.



Prerušenie práce zorganizoval Odborový zväz pedagógov (PSZ), ku ktorému sa pridali viaceré organizácie odborárov aj z iných rezortov. Predsedníčka PSZ Piroska Gallóová vyzvala všetkých zamestnancov v krajine, aby napoludnie na päť minút prerušili prácu.

"Chceme tak naznačiť, že ak nefunguje škola, tak nefunguje nič," zdôvodnila predsedníčka výzvu na päťminútové prerušenie práce, ktoré by podľa jej slov malo byť nielen vyjadrením solidarity s učiteľmi, ale aj protestom proti vláde.

Pedagógovia žiadajú reorganizovanie štátneho orgánu, ktorý prevádzkuje verejné školské zariadenia, zníženie počtu vyučovacích hodín pre pedagógov, úpravu miezd technických pracovníkov škôl a zabezpečenie finančných zdrojov pre vedúcich škôl tak, aby mohli vyplácať učiteľom prémie za kvalitnú výučbu.

Učitelia protestovali proti situácii vo verejnom školstve 15. apríla dvojhodinovým výstražným štrajkom, predtým formou občianskej neposlušnosti 17. marca a 15. marca sa zhromaždilo vyše 30.000 nespokojných učiteľov pred parlamentom v Budapešti.