Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Strelec z tuniskej pláže bol na výcviku v Líbyi koncom roka 2014

Mladá žena kladie kvety na pláž hotela Imperial Marhaba neďaleko tuniského mesta Súsa v sobotu 27. júna 2015, kde 23-ročný študent v piatok zabil pri ozbrojenom útoku najmenej 40 ľudí. Foto: TASR/AP

Tuniská vláda je opakovane kritizovaná, že neurobila viac, aby po útoku na múzeum zabránila ďalšiemu útoku na turistov.

Tunis 1. júla (TASR) - Tuniský útočník Sajfuddín Rizkí, ktorý zastrelil v letovisku Súsa 38 turistov, prevažne Britov, absolvoval výcvik v tábore džihádistov v susednej Líbyi koncom roka 2014. Informoval o tom v utorok hovorca tuniského premiéra Dáfir Nádží, uviedli tlačové agentúry Reuters a AP.

Podľa hovorcu vyšetrovanie ukázalo, že Rizkí bol v Líbyi v rovnakom čase ako dvaja tuniskí strelci, ktorí v marci zaútočili na múzeum Bardo v metropole Tunis.

K útoku na hotelový komplex v Súse sa prihlásila organizácia Islamský štát (IS).



Odhalenie o výcviku len potvrdilo obavy, že početná prítomnosť militantov z Islamského štátu v chaotickej susednej krajine, v Líbyi, je priamou hrozbou pre Tunisko. To je jedinou demokraciou, ktorá sa zrodila z ľudových povstaní nazývaných arabská jar.

Podľa slov námestníka ministra vnútra Rafíka Šallího Rizkí, 24-ročný študent elektrotechniky na univerzite v Kajruváne, zanechal štúdiá a v januári tajne prekĺzol do Líbye. Podstúpil tam výcvik v používaní zbraní neďaleko západného mesta Sabráta.

Dvaja mladí útočníci, ktorí podnikli v marci útok na múzeum Bardo v Tunise a zabili tam 22 ľudí, sa nachádzali v rovnakom čase v rovnakom výcvikom tábore. Sabráta, miesto so slávnymi zrúcaninami z čias Rímskej ríše, je tiež známa ako lokalita s výcvikovými tábormi džihádistov.

Približne 3000 Tunisanov opustilo krajinu a išlo bojovať po boku radikálnych skupín v Sýrii a Iraku. Zvyčajne sa tam dostanú cez Líbyu, kde najprv absolvujú výcvik. Čoraz častejšie sa však stáva, že Tunisania zostanú v Líbyi a potom sa vrátia do Tuniska, kde podnikajú útoky.

Tuniská vláda je opakovane kritizovaná, že neurobila viac, aby po útoku na múzeum zabránila ďalšiemu útoku na turistov.

Útok z 26. júna na pláži letoviska Súsa bol najhorším v dejinách Tuniska a zničil životne dôležitý turistický sektor krajiny.

Podľa najnovších údajov od tuniského ministerstva zdravotníctva najmenej 25 obetí boli Briti. Ministerstvo dodalo, že 33 z 38 obetí útoku na pláži je už identifikovaných vrátane troch Írov, dvoch Nemcov, Belgičana, Portugalca a Rusa.

Vyčíňanie strelca trvalo približne pol hodiny, potom ho pri hoteli zastrelila polícia.

Všetkých ranených Britov už vrátili do vlasti, vrátane štyroch ťažko ranených. Britský premiér David Cameron informoval, že telá zastrelených obetí začnú letecky prevážať do vlasti v stredu.

Prvé správy miestnych rozhlasových staníc už v piatok 26. júna uvádzali, že na útoku v hotelovom komplexe sa podieľal možno ešte jeden strelec. Tuniské bezpečnostné zdroje tvrdia, že podľa forenzných dôkazov boli všetky obete zastrelené zbraňou, ktorú použil Rizkí - teda konal sám.

Britský denník Daily Mirror však citoval slová piatich Britov, ktorí sa ocitli na mieste útoku, o tom, že videli aj druhého útočníka. Podľa opisu dvoch Britov mal na sebe šortky inej farby než Rizkí.