Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Šuľgin: Výsledky testov vzoriek v kauze Skripaľ budú známe o pár dní

Lietadlo vezúce ruských diplomatov a ich rodiny po ich vyhostení z USA pristáva na vládnom letisku Vnukovo 2 v Moskve 1. apríla 2018. Ruskí diplomati vyhostení v súvislosti s kauzou otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii začali v sobotu postupne opúšťať ruské veľvyslanectvo vo Washingtone. Prvá skupina z celkového počtu 60 vyhostených ruských diplomatov spolu s rodinami opustila veľvyslanectvo v USA a odletela do Moskvy. Foto: TASR/AP

Sekretariát OPCW zatiaľ odmieta poskytnúť Rusku informácie o činnosti odborníkov OPCW v Anglicku, odkiaľ do holandského Haagu priviezli vzorky.

Londýn 3. apríla (TASR) - Odborníci z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) už testujú vzorky, ktoré získali v Londýne v rámci vyšetrovania kauzy Skripaľ. Výsledky ich expertízy budú známe koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa, uviedol pre televíziu Rossija 1 stály predstaviteľ Ruska pri OPCW Alexandr Šuľgin.

Podľa neho sa analýza vzoriek vykonáva v dvoch certifikovaných laboratóriách. Šuľgin dodal, že sekretariát OPCW zatiaľ odmieta poskytnúť Rusku informácie o činnosti odborníkov OPCW v Anglicku, odkiaľ do holandského Haagu priviezli vzorky.

Ruský diplomat vysvetlil, že sekretariát OPCW uviedol, že takéto informácie by OPCW mohla Rusku poskytnúť jedine v prípade, keby s tým súhlasila Británia.

"Berúc do úvahy pozíciu Británie, ktorá s nami (Ruskom) odmieta akúkoľvek spoluprácu", môže Moskva sotva počítať so súhlasom Británie, dodal však Šuľgin.

Uviedol, že právnici Ruska situáciu analyzovali a dospeli k názoru, že postoj sekretariátu OPCW je nekorektný, preto zaslali opakovanú žiadosť o informácie ohľadom činnosti expertov OPCW v Anglicku.



Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury, kde žili. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta.

Prípad viedol k značnému zhoršeniu napätia medzi Londýnom a Moskvou. Británia a takmer 30 ďalších krajín vyhostilo celkovo vyše 140 ruských diplomatov, na čo Rusko reagovalo recipročnými opatreniami.