Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Pri Szigetvári našli pozostatky osmanského mesta

Pozostatky mesta z obdobia Osmanskej ríše našli v oblasti južného Maďarska, kde podľa predpokladov v 16. storočí pochovali srdce sultána Sulejmana I.

Szigetvár 21. septembra (TASR) - Pozostatky mesta z obdobia Osmanskej ríše našli v oblasti južného Maďarska, kde podľa predpokladov v 16. storočí pochovali srdce sultána Sulejmana I. Oznámili to v piatok maďarskí vedci, ktorých v správe cituje tlačová agentúra AP.

Sulejman zomrel pri obliehaní Szigetváru v roku 1566, jeho smrť však pred jeho vojakmi približne 48 dní utajovali. Pre Osmanskú ríšu bola bitka o toto mesto Pyrrhovým víťazstvom, keď oddialila ich napokon neúspešné ťaženie na Viedeň o niekoľko desaťročí.

Historici sa domnievajú, že Sulejmanovo srdce a vnútorné orgány pochovali na mieste jeho smrti neďaleko Szigetváru a jeho telo vzali späť do Konštantínopola, dnešného Istanbulu.

Člen výskumného tímu Norbert Pap uviedol, že nález osmanského mesta by mal priniesť stopy, ktoré pomôžu zúžiť pátranie po hrobke so sultánovým srdcom.

"Mesto nazvané Turbek založili Osmani po smrti Sulejmana," povedal Pap. "Sídlo zničili v 80. rokoch 17. storočia po tom, ako Turkov vyhnali z Uhorska."

Sulejman I. bol do smrti vo veku 71 rokov najdlhšie vládnucim sultánom Osmanskej ríše, ktorá púčas jeho 46-ročného panovania značne rozšírila svoju nadvládu na Balkáne, na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Pap konštatoval, že predmety dosiaľ nájdené v oblasti, napríklad luxusný tovar ako čínsky porcelán, perzská keramika a sklo, naznačujú, že obyvateľstvo mesta bolo bohaté. Nález je považovaný za výnimočný aj preto, že Turci na obsadených územiach zriedka budovali vlastné mestá, ale obývali už existujúce sídla.

Starosta Szigetváru János Kolovics uviedol, že nález pomôže rozšíriť vzťahy medzi Maďarskom a Tureckom, ktoré finančne podporilo viacero projektov osvetľujúcich niekdajšiu osmanskú prítomnosť v regióne.

"Čaká nás obrovská vedecká práca. Tento nález je natoľko významný, že musíme prehodnotiť prácu, ktorá je pred nami, avšak je jasné, že stratené posvätné mesto začneme okamžite skúmať," vyhlásil Kolovics.

Podľa Papa mesto, ktorého budovy boli postavené z tehál a malty, vybudovali s pamätnými, duchovnými a politickými cieľmi okolo alebo blízko hrobky údajne obsahujúcej sultánovo srdce.

Historické zdroje naznačujú, že neďaleko hrobky postavili mešitu, dervišský kláštor a kasárne. Osídlenie neskôr rozšírili o hostinec, madrasu (islamskú náboženskú školu) a ubytovňu pre pútnikov cestujúcich na miesto pochovania Sulejmanovho srdca.

"Sme čoraz bližšie k hrobke," dodal Pap s tým, že oblasť, ktorú budú podľa predpokladov chcieť preskúmať, dnes pokrývajú vinice a sady, pričom pozemky patria približne 12 rôznym vlastníkom.