Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Takto reaguje svet na vyhlásenie štátu Malorusko

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ruské médiá tvrdia, že Kremeľ nemá nič spoločné s iniciatívou na vyhlásenie Maloruska. Ruský politológ zas tvrdí, že okolo Maloruska je veľký rozruch - o mesiac naň však všetci zabudnú.

Moskva/Kyjev 18. júla (TASR) - Ruské médiá dnes s odvolaním sa na zdroje v Kremli informovali, že ruské vedenie nemá nič spoločné s iniciatívou vyhlásiť na území Ukrajiny nový štát s názvom Malorusko. Napísal to dnes ukrajinský spravodajský portál RBC.

Podľa zdrojov v Kremli, na ktoré sa ruské médiá odvolávajú, bolo zverejnenie myšlienky o vyhlásení Maloruska "nečakané" aj pre poradcu ruského prezidenta Vladimira Putina Vladimira Surkova, ktorý má na starosti práve problematiku spojenú s Ukrajinou.

Táto "iniciatíva na 100 percent nepochádza od Surkova," uviedol jeden z citovaných zdrojov. Podľa neho s nápadom prišli ľudia v okolí najvyššieho predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandra Zacharčenka.

Iný zdroj Kremľa uviedol, že za iniciatívou je osobne Zacharčenko a jeho blízke okolie.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavel Klimkin, archívne foto.
Foto: TASR/AP


Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin dnes na svojej stránke na sieti Twitter označil správy o vyhlásení Maloruska za pokus "rozohrať v Donbase abcházsky scenár".

Poukázal na to, že k zverejneniu plánov proruských separatistov a "rozohraniu abcházskeho scenára" došlo práve v čase, keď je ukrajinská delegácia na čele s prezidentom Petrom Porošenkom na návšteve v Gruzínsku.

"My s partnermi im to nedovolíme (uskutočniť)," zdôraznil Klimkin. Dodal, že "bábkoherci v Kremli so svojimi donbaskými marionetami" usporiadali ďalšie divadielko, "keď vytiahli z naftalínu Malorusko."

Jevhen Marčuk, predstaviteľ Ukrajiny v podskupine pre bezpečnostné záležitosti na rokovaniach o urovnaní situácie v Donbase, dnes vo vysielaní televízie 112 Ukrajina upozornil, že plány na vyhlásenie Maloruska "v princípe blokujú minský proces."

Marčuk oznámil, že na najbližšom zasadnutí kontaktnej skupiny - v stredu - požiada Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o stanovisko k najnovšiemu vývoju na Ukrajine. Súčasne vyjadril presvedčenie, že rokovania v rámci kontaktnej skupiny by mali pokračovať.

Malorusko je osobnou iniciatívou Zacharčenka, reagoval Kremeľ



Myšlienka vytvorenia nového štátu na území Ukrajiny s názvom Malorusko je osobnou iniciatívou najvyššieho predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandra Zacharčenka, reagovala dnes ruská vláda.

"Zacharčenkovo vyhlásenie z dnešného rána o Malorusku je jeho osobnou iniciatívou. Moskva sa o tom dozvedela z médií. Stále sme viazaní minskými dohodami," uviedol podľa agentúry TASS Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov, archívnej foto.
Foto: TASR/AP


Podľa TASS Zacharčenkov plán nepodporila ani susedná samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR). "Myslíme si, že je dôležité zostať zaviazaný minským dohodám a naďalej žiadať od Ukrajiny to isté," uviedol najvyšší predstaviteľ LĽR Igor Plotnickij.

Nemecko odsúdilo plán na vytvorenie Maloruska, rovnaký postoj očakáva od Ruska



Plán na vytvorenie nového štátu na území Ukrajiny s názvom Malorusko, ktorý dnes oznámili proruskí separatisti, považuje nemecká vláda za "absolútne neprijateľný".

Podľa korešpondenta agentúry Ukrinform spolková vláda tento krok odsúdila a očakáva, že aj "Rusko okamžite tento krok odsúdi a nebude mu vyjadrovať rešpekt, pochopenie a uznanie".



"Postoj nemeckej vlády je jasný: riešenie konfliktu na Ukrajine a v okolí možno nájsť iba prostredníctvom rokovaní. Hovoríme o implementácii minských dohôd, na čom sa dohodli Rusko, Ruskom podporovaní separatisti a Ukrajina," vyhlásila nemecká vláda.

Ruský politológ: Okolo Maloruska je veľký rozruch - o mesiac naň všetci zabudnú



Riaditeľ ruského Strediska politickej konjunktúry Alexej Česnakov tvrdí, že dnes zverejnený projekt vytvorenia nového štátu pod názvom Malorusko na území súčasnej Ukrajiny nemá vzťah k reálnej politike.

Česnakov v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že s projektom vzniku Maloruska prišla skupina spisovateľov a blogerov blízkych vedeniu samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), vyhlásenej svojho času na východe Ukrajiny, kde v rovnakom čase vznikla aj Luhanská ľudová republika (LĽR).

Podľa Česnakova mnohí ľudia v samotnom vedení DĽR považujú tento projekt za "neseriózny", skôr za literárnu než politickú záležitosť. "S reálnou politikou maloruská iniciatíva nemá žiadnu súvislosť," upozornil.



Dodal tiež, že "sa bezpečne vie o tom, že vo vedení LĽR sa to (iniciatíva vzniku Maloruska) vníma ako nekoordinovaný a predčasný" krok.

"Je okolo toho veľký rozruch, ale o mesiac na Malorusko zabudnú všetci - vrátane autorov tejto myšlienky," konštatoval ruský politológ.

Tlačové agentúry dnes priniesli správu, že proruskí predstavitelia samozvaných ľudových republík na východe Ukrajiny - Doneckej a Luhanskej - a zástupcovia 19 regiónov Ukrajiny dnes v Donecku oznámili, že majú v pláne vytvoriť nový štát s názvom Malorusko.

V "ústavodarnom vyhlásení", ktoré bolo podľa agentúry TASS zverejnené dnes v Donecku, sa uvádza, že Malorusko je nástupníckym štátom Ukrajiny. Jeho signatári vyslovili súhlas s tým, aby sa nový štát volal Malorusko, "keďže názov Ukrajina sám seba diskreditoval."

Najvyšší predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Zacharčenko na dnešnom slávnostnom zhromaždení v Donecku prečítal politické vyhlásenie, v ktorom vysvetlil nutnosť vzniku Maloruska. Podľa neho vytvorenie nového federatívneho štátu má za cieľ "zastaviť občiansku vojnu a zabrániť novým obetiam."

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.