Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Tragédia MH17:Lietadlo zostrelila raketa dovezená na Ukrajinu z Ruska

Rôzne možnosti pádu lietadla spoločnosti Malaysia Airlines počas tlačovej konferencie Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT) v Nieuwegeine 28. septembra 2016. Foto: TASR/AP

Na palube lietadla bolo celkovo 298 ľudí - 283 cestujúcich a 15 členov posádky - z desiatich krajín, z toho 193 Holanďanov. Nešťastie nikto neprežil.

Amsterdam 28. septembra (TASR) - Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines, zostrelené 17. júla 2014 nad územím východnej Ukrajiny, bolo zasiahnuté raketou vypálenou z mobilného protilietadlového systému Buk, ktorý bol dopravený z Ruska. Systém Buk bol neskôr prevezený späť do Ruska, uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Holandskom vedený Spoločný vyšetrovací tím (JIT).

JIT pri vyšetrovaní dospel k záveru, že malajzijský boeing bol nad územím Ukrajiny zostrelený zo zeme, a to raketou 9M38 vypálenou zo systému Buk.

Holandský prokurátor Fred Westerbeke, ktorý závery JIT prezentoval na tlačovej konferencii v Nieuwegeine, spresnil, že vyšetrovatelia predtým ako príčinu pádu lietadla vylúčili dva možné scenáre: nešťastnú náhodu a teroristický útok vnútri lietadla. Neskôr - na základe údajov z radarov a analýzy rozhovorov medzi pilotmi a dispečermi na zemi - vylúčili aj tézu o likvidácii boeingu iným lietadlom. "Preto JIT tvrdí, že MH17 bol zostrelený zo zeme," uviedol Westerbeke.

Vedúci tímu holandských detektívov Wilbert Paulissen uviedol, že raketa bola vystrelená z poľa ležiaceho šesť kilometrov južne od obce Snižne. "V tom čase bolo toto územie pod kontrolou proruských ozbrojencov," informoval Paulissen.

Poľnohospodársky pozemok v blízkosti obce Pervomajske "môže byť bez najmenších pochybností označený za miesto vystrelenia" rakety, spresnil Paulissen s tým, že toto tvrdenie sa opiera o výpovede očitých svedkov, ktorí z tejto lokality počuli silný výbuch a piskľavý zvuk, po ktorom pozorovali na oblohe pás dymu.
Austrálski, malajzijskí a holandskí vyšetrovatelia prehľadávajú trosky lietadla Boeing 777 letu MH17 pri dedine Rozsypne v Doneckom regióne na východe Ukrajiny 5. augusta 2014.
Foto: TASR/AP

Boeing sa zrútil asi 25 kilometrov od miesta, z ktorého bola vypálená raketa, povedal Paulissen s tým, že údaje poskytnuté Spojenými štátmi a Európskou vesmírnou agentúrou tiež potvrdzujú miesto vystrelenia rakety.
Vyšetrovanie JIT sa sústredilo na zistenie, odkiaľ bola vypálená strela, ktorá spôsobila pád lietadla. Zodpovednosť konkrétnych osôb bude predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti s odvolaním sa na pozostalých po obetiach uviedla, že vyšetrovatelia identifikovali sto osôb podozrivých zo zavinenia pádu lietadla.

Podľa agentúry DPA zistenia prezentované v Nieuwegeine v podstate potvrdzujú závery vyšetrovania Holandskej bezpečnostnej rady z vlaňajška. Podľa nich lietadlo zasiahla raketa zem-vzduch vystrelená z územia, ktoré v danom čase ovládali proruskí separatisti.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo dnes zo "zaujatosti" a "politickej motivácie" medzinárodný tím pod vedením Holandska, ktorý zverejnil závery svojho vyšetrovania okolností zrútenia malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny zo 17. júla 2014.

Podľa vyhlásenia hovorkyne ruského rezortu diplomacie Marie Zacharovovej, ktoré citovala agentúra DPA, členovia tohto tímu "naďalej ignorujú nevyvrátiteľné dôkazy ruskej strany napriek skutočnosti, že Rusko je v podstate jediným, kto poskytuje dôveryhodné informácie a oznamuje všetky nové údaje".

"Pre našich západných kolegov sa stalo normou svojvoľne určiť vinníka a vymyslieť požadované výsledky," komentovala dnešné oznámenie Spoločného vyšetrovacieho tímu, podľa ktorého bol malajzijský boeing zostrelený zo zeme, a to pomocou raketového systému Buk dovezeného z Ruska do oblastí východnej Ukrajiny ovládaných separatistami.

V tomto duchu sa dnes v Moskve vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Uviedol, že Rusko bolo, je a bude za nezaujaté vyšetrenie tohto leteckého nešťastia. Pripomenul, že Moskva predložila "úplné informácie", ktoré sa však mnohé štáty nebrali na vedomie. Kritizoval aj to, že vyšetrovanie tragédie sprevádzajú špekulácie a zverejňovanie nekvalifikovaných tvrdení.

Peskov povedal, že ruské ministerstvo obrany v pondelok zverejnilo zábery z radarov - údajne práve z momentu, keď bolo zostrelené malajzijské lietadlo. Až doteraz pritom Rusko takéto zábery odmietalo poskytnúť. Ako informoval britský denník Guardian, na záberoch nie je nič nezvyčajné, čo podľa Ruska dokazuje, že lietadlo nebolo zostrelené z oblasti pod kontrolou proruských separatistov.

Guardian upozornil, že podobnú "taktiku" Rusko použilo aj vlani, keď krátko pred prezentáciou predbežnej správy holandských vyšetrovateľov výrobca protilietadlových systémov Buk na tlačovej konferencii v Moskve dokazoval, že malajzijské lietadlo bolo zostrelené starou ukrajinskou raketou.

Ukrajina a Spojené štáty od začiatku tvrdili, že malajzijský boeing zostrelili separatisti raketou Buk dodanou z Ruska, zatiaľ čo Moskva z nešťastia obviňovala ukrajinskú armádu.

Na palube lietadla bolo celkovo 298 ľudí (283 cestujúcich a 15 členov posádky) z desiatich krajín, z toho 193 Holanďanov. Nešťastie nikto neprežil. Okrem Holanďanov sa na palube lietadla nachádzali aj občania Austrálie, Británie, Malajzie, Belgicka, Kanady, Indonézie, Nemecka, Nového Zélandu a Filipín.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).