Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

Erdogan ostro skritizoval krajiny za uznanie genocídy Arménov

Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Turecká vláda varovala Berlín, podobne ako v uplynulých dňoch v rovnakej súvislosti aj Viedeň, pred dlhodobými negatívnymi dopadmi na dvojstranné vzťahy.


Ankara 25. apríla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slovne zaútočil na lídrov krajín, ktoré uznali vyvražďovanie Arménov osmanskými Turkami za genocídu na 100. výročie týchto masakrov.

Erdogan dnes obvinil Francúzsko, Nemecko, Rusko a Rakúsko - ktorých lídri alebo parlamenty nedávno označili zabíjanie Arménov za genocídu - z podpory "tvrdení postavených na arménskych klamstvách". Turecký prezident obvinil aj Spojené štáty z nadržiavania Arménsku, hoci americký prezident Barack Obama vo svojom výročnom posolstve nepoužil výraz "genocída".

Erdogan dnes podľa tlačovej agentúry AP vyhlásil: "Najprv by mali, jeden po druhom, vyčistiť škvrny na svojich vlastných dejinách."

Historici odhadujú, že osmanskí Turci vyvraždili v čase prvej svetovej vojny až 1,5 milióna Arménov, čo sa však všeobecne pokladá za prvú genocídu 20. storočia. Turecko popiera, že smrť týchto ľudí je genocídou - podľa Ankary ide o obete prvej svetovej vojny alebo povstaní.

Turecko ostro kritizovalo Gauckovo označenie masakry Arménov za genocídu

Ostré reakcie tureckej strany vyvolalo štvrtkové vyjadrenie nemeckého spolkového prezidenta Joachima Gaucka, ktorý po prvý raz označil masakru Arménov jednotkami Osmanskej ríše spred 100 rokov jasne za genocídu. Nič na tom nezmenila ani skutočnosť, že najvyšší nemecký predstaviteľ hovoril v tejto súvislosti aj o spoluzodpovednosti, možno až spoluvine Nemecka, spojenca Osmanskej ríše v období prvej svetovej vojny.

"Osud Arménov je príkladom z histórie masovej likvidácie, etnických čistiek, odsunov, áno, genocíd, ktoré takým strašným spôsobom poznačili 20. storočie," citovala tlačová agentúra DPA z obsahu vystúpenia najvyššieho nemeckého predstaviteľa pri ekumenickej bohoslužbe v Berlínskom dóme.

V reakcii tureckého ministerstva zahraničných vecí, ktoré v Ankare zverejnili v piatok večer, sa uvádza, že turecký národ nezabudne a neodpustí nemeckému prezidentovi jeho výroky. Rezort nepovažuje nemeckého prezidenta za oprávneného na obviňovanie tureckého národa v rozpore s právnymi a historickými faktami.

Turecká vláda súčasne varovala Berlín, podobne ako v uplynulých dňoch v rovnakej súvislosti aj Viedeň, pred dlhodobými negatívnymi dopadmi na dvojstranné vzťahy.

Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo sa ku Gauckovmu hodnoteniu historických udalostí pripojili aj poslanci Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne. Jeho predseda Norbert Lammert konštatoval, že to, čo sa dialo počas prvej svetovej vojny v Osmanskej ríši pred očami svetového spoločenstva, bola genocída. S podobným postojom sa identifikovali predstavitelia všetkých politických strán, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ani šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier sa však do parlamentnej rozpravy nezapojili.