Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Erdogan ostro skritizoval krajiny za uznanie genocídy Arménov

Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Turecká vláda varovala Berlín, podobne ako v uplynulých dňoch v rovnakej súvislosti aj Viedeň, pred dlhodobými negatívnymi dopadmi na dvojstranné vzťahy.


Ankara 25. apríla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slovne zaútočil na lídrov krajín, ktoré uznali vyvražďovanie Arménov osmanskými Turkami za genocídu na 100. výročie týchto masakrov.

Erdogan dnes obvinil Francúzsko, Nemecko, Rusko a Rakúsko - ktorých lídri alebo parlamenty nedávno označili zabíjanie Arménov za genocídu - z podpory "tvrdení postavených na arménskych klamstvách". Turecký prezident obvinil aj Spojené štáty z nadržiavania Arménsku, hoci americký prezident Barack Obama vo svojom výročnom posolstve nepoužil výraz "genocída".

Erdogan dnes podľa tlačovej agentúry AP vyhlásil: "Najprv by mali, jeden po druhom, vyčistiť škvrny na svojich vlastných dejinách."

Historici odhadujú, že osmanskí Turci vyvraždili v čase prvej svetovej vojny až 1,5 milióna Arménov, čo sa však všeobecne pokladá za prvú genocídu 20. storočia. Turecko popiera, že smrť týchto ľudí je genocídou - podľa Ankary ide o obete prvej svetovej vojny alebo povstaní.

Turecko ostro kritizovalo Gauckovo označenie masakry Arménov za genocídu

Ostré reakcie tureckej strany vyvolalo štvrtkové vyjadrenie nemeckého spolkového prezidenta Joachima Gaucka, ktorý po prvý raz označil masakru Arménov jednotkami Osmanskej ríše spred 100 rokov jasne za genocídu. Nič na tom nezmenila ani skutočnosť, že najvyšší nemecký predstaviteľ hovoril v tejto súvislosti aj o spoluzodpovednosti, možno až spoluvine Nemecka, spojenca Osmanskej ríše v období prvej svetovej vojny.

"Osud Arménov je príkladom z histórie masovej likvidácie, etnických čistiek, odsunov, áno, genocíd, ktoré takým strašným spôsobom poznačili 20. storočie," citovala tlačová agentúra DPA z obsahu vystúpenia najvyššieho nemeckého predstaviteľa pri ekumenickej bohoslužbe v Berlínskom dóme.

V reakcii tureckého ministerstva zahraničných vecí, ktoré v Ankare zverejnili v piatok večer, sa uvádza, že turecký národ nezabudne a neodpustí nemeckému prezidentovi jeho výroky. Rezort nepovažuje nemeckého prezidenta za oprávneného na obviňovanie tureckého národa v rozpore s právnymi a historickými faktami.

Turecká vláda súčasne varovala Berlín, podobne ako v uplynulých dňoch v rovnakej súvislosti aj Viedeň, pred dlhodobými negatívnymi dopadmi na dvojstranné vzťahy.

Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo sa ku Gauckovmu hodnoteniu historických udalostí pripojili aj poslanci Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne. Jeho predseda Norbert Lammert konštatoval, že to, čo sa dialo počas prvej svetovej vojny v Osmanskej ríši pred očami svetového spoločenstva, bola genocída. S podobným postojom sa identifikovali predstavitelia všetkých politických strán, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ani šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier sa však do parlamentnej rozpravy nezapojili.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.