Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Turecké médiá dostali súdny zákaz informovať o atentáte v Ankare

Na archívnej snímke špecialista na výbušniny pracuje na mieste výbuchu v Ankare. Foto: TASR/AP

Sú zakázané všetky typy správ, rozhovory, kritiky a podobné články v tlačových a elektronických médiách i na spravodajských weboch, ako aj na sociálnych fórach na internete.

Ankara 15. októbra (TASR) - Turecké médiá majú zákaz informovať o teroristickom útoku, ktorý sa odohral uplynulú sobotu v Ankare a vyžiadal si životy najmenej 97 ľudí. Ako dnes informoval turecký denník Hürriyet, rozhodnutie o tom prijal v stredu súd v Ankare.

V súlade s nariadením súdu sú zakázané všetky typy správ, rozhovory, kritiky a podobné články v tlačových a elektronických médiách i na spravodajských weboch, ako aj na sociálnych fórach na internete. Všetky médiá v krajine dostali v tomto zmysle oficiálne upozornenie, ktoré nadobudlo okamžitú účinnosť.

Rovnaké rozhodnutie súdy prijali aj po nedávnych atentátoch v mestách Suruč a Diyarbakir.

Z atentátu v Ankare turecká vláda podozrieva najmä extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), ako aj kurdských povstalcov. Turecký premiér Ahmet Davutoglu v stredu v rozhovore pre Reuters uviedol, že niektorí z podozrivých z atentátu v Ankare strávili niekoľko mesiacov v Sýrii, a preto by mohli byť napojení na IS alebo v Turecku zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Dodal, že vyšetrovatelia majú o tom "isté dôkazy".

Na zhromaždení v Ankare, ktoré bolo uplynulú sobotu terčom útoku, sa zišli tureckí i kurdskí mieroví aktivisti, ktorí chceli vyzvať na posilnenie demokracie v Turecku a na zastavanie ozbrojených zrážok medzi kurdskými povstalcami a tureckými bezpečnostnými silami. Tie si od začiatku júla vyžiadali už vyše 100 obetí na životoch.

Denník Hürriyet dnes pripomenul, že od roku 2010 do roku 2014 úrady vydali viac ako 150 nariadení, ktorými zasiahli alebo obmedzili prácu médií. Stalo sa tak v prípade útokov s obeťami na životoch, korupcie, odpočúvania vysokopostavených vládnych úradníkov, pri banských nešťastiach, ako aj v kauzách ovplyvňovania výsledkov futbalových zápasov.